Пәні: қазақ әдебиеті
|
Мектеп: №8 шағын жинақты жалпы орта білім беретін мектебі
|
Күні: 14.01.2017
|
Мұғалімнің есімі: Досалиева Гулшат
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар саны: 17
|
Қатыспағандар саны: -
|
Сабақтың тақырыбы:
|
А.Құнанбайұлы өмірі мен шыңармашылығы
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты:
|
Әңгіменің идеясы арқылы халқымыздың дана сөздері туралы түсінік қалыптасады. Әңгімені талдау , салыстыру арқылы оқушы қиялының дамуына жол салу
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
Жазбаша ойларын білдіреді. Өз ойларын ашық айта алады;
|
Оқушылардың басым бөлігі:
Сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімдерін дамиды, жүйелейді;
|
Кейбір оқушылар:
Бірлескен іс-әрекетте білімдерін өмірде қолдана алуға бейімделеді
|
Күтілетін нәтиже
|
Тақырыппен жұмыс жасау арқылы танымдық қабілеттерін арттырады
|
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
|
Талқылауға арналған тармақтар:
Ыбырайдың өмірімен байланыстырады
|
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: өлеңді құрылысына қарай талдайды.
|
7 модульдің қолданылуы
|
АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту)
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
Миға шабуыл, сұрақ-жауап, салыстыру кестесі, эссе
|
Қолданылатын ресурстар
|
тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақтары, ноутбук
|
Алдыңғы оқу
|
Өтілген тақырыппен байланыстыру
|
Жоспарланған уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Ресурстар
|
Басталуы
(5 мин)
Білім
Қызығушылықты ояту
Түсіну
15 мин
|
Оқушылармен амандасып, психологиялық ахуал орнатып аламын.
Сабақтың эпиграфы:
Кіршіксіз таза сақтаңдар,
Қазақтың тілін ғаламат.
Ананың тілі - ардақты
Аманат, саған, аманат.
Үйге берілген Ы.Алтынсариннің «Өзен» өлеңін мәнерлеп оқиды. Тест тапсырмалары:н таратып беремін.
|
Мұғалім берген тапсырмасын орындау арқылы, оқушылар сұрақтарға жылдам, әрі шапшаң жауап береді.
«Өзен» өлеңіне композициялық талдау жүргізеді
|
Бір-біріне жақсы тілектер тілеп, ынтымақ
тастықта болу.
АКТ
|
Сұрақ-жауап арқылы бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбын ашып аламын. 1841 жылы дүниеге келген ақын? Балғожа кімнің атасы? Төрт жасында әкесінен айырылған кім? Ол:
Ыбырай Алтынсарин (1841-1889)
|
Оқушылардың мұндағы мақсаты қолдарындағы қағазды мыжғылайды және қарша боратып бір-біріне атқылайды.
Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту
|
Ортасы
Қолдану
10 мин
Мағынаны ажырату
Талдау
5 мин
Жинақтау
5 мин
|
-Балалар, өзіміз оқып жүрген сүйікті пәніміз әдебиеттің адам өмірі үшін қандай маңызы бар?
(Иә, әдебиет өміртану құралы. Көркем шығарма арқылы өмірді таныта отырып, адамды тәрбиелейді).
Әңгімеге композициялық талдау жүргізеді
|
Әр топқа салыстыру парағы таратылады, сол арқылы салыстырады нәтижесін тақтаға шығып көрсетеді
Тақтаға 2 оқушы шығып, талдап көрсетеді
|
АКТ
(ноутбук).
Үлестірме қима қағаздар, қиындылартаратылады әр топқа.
|
Сөзжұмбақ
1. Дөңгеленіп өседі,
Желмен бірге көшеді (қаңбақ)
2.Аяғы жоқ алыстан келеді,
Өзіңе сәлем береді (хат)
3.Бұлаңдаған құйрығы,
Бір айлалы қылығы. (түлкі)
4.Қыста ғана болады,
Ұстасаң қолың тоңады. (қар)
|
1.Шымшып алады қолсыз,
Сырғанақ жоқ онсыз. (Аяз)
2.Сырты қатты, Іші тәтті. (қарбыз)
3.Қарап тұрсаң өзіңе, Сурет түсер көзіңе
Сол сурет ұқсайды,дәлқазіргіөзіңе (айна)
4.Орақ болып тұрады, Табақ болып тұрады. Көк аспан оның тұрағы (ай)
БАЛА АБАЙ
|
Шын хакім, сөзің асыл-баға жетпес,
Бір сөзің мың жыл жүрсе дәмі кетпес.
Қарадан хакім болған сендей жанның
Әлемнің құлағынан әні кетпес.
Абайдың көзін ашқандар
А.С.Пушкин
Ш.Уәлиханов
|
|
Әңгіменің басталуы-
Байланысы-
Дамуы-
Шарықтау шегі-
|
Аяқталуы
3 мин
Үйге тапсырма:
2 мин
|
Критерилері:
Үй тапсырмасы бойынша;
Өмірі бойынша
Шығармасын талдау бойынша;
Ой қозғау бойынша;
|
Өзін -өзі топпен бағалайды
Оқушылар алдарына берілген бағалау парағын толтырады.
|
Бағалау қағаздары
|
Стикерлерді толтыру. Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойынын стикерге жазып, тақтаға іледі
|
Ұсынылған стикерді толтыру
|
«Дүие қалай етсең табылады?» әңгімесін оқу
|
Берілген тапсырмаларды оқиды
|
Қосымша ақпарат:
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс
|
Оқушылардың қабілетіне қарай, тақырыбына байланысты тапсырманы күрделендіремен. Әсіресе, әдебиет пәні болғандықтан талдау, талқылау, дәлелдеу, қорғау жұмыстарын ұйымдастырамын.
|
|
- Орыс тілі, қазақ тілі пәндерімен байланыс бар;
- Интерактивті тақта, ноутбук пайдаланамын;
- Тәрбиелік мәні жоғары.
|
Рефлексия
- Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?
- Бүгін оқушылар не білді?
- Сыныптағы ахуал қандай болды?
- Мен жоспарлаған саралау тиімді болды ма?
- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Сабақта оқу мақсаты шынайы. Оқушылар бүгін Абай Құнанбаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы білді. С деңгейдегі А. Есімді оқушым жаңа сабақ кезінде өте белсенділікпен қатысып, аса бір қызығушылықпен қатысты. Берілген уақытқа үлгердім. Ешқандай түзету енгізбедім. Жоспарланған саралауым тиімді болды.
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды?
1.Үй тапсырмасын пысықтау арқылы:
2.Жаңа сабақты түсінгедері
|
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?
1. Композициялық талдау жасағандары
2. Бірін-бірі бағалағаны
|
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетініне не білдім?
Тест тапсырмаларын көбейтіп, топ мүшелерін өзгертіп отыруды.
|