САБАҚ:
|
Мектеп: «№228 Ш.Бәкіров атындағы орта мектебі КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі: Бейсенбаева Гүлнар
|
СЫНЫП: 3
|
Қатысқандар саны:18
|
Қатыспағандар саны:0
|
Сабақтың тақырыбы:
|
«Қарлығаш пен Шөже торғай» (мысал)
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
Мысалдың мазмұнын түсініп оқу және негізгі идеясын анықтау, мәтінді талдау.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
Мәтіндегі негізгі ойды түсінеді, қарлығаш пен шөже торғайға мінездеме береді. Мәтінді рөлге бөліп оқиды. Жақсы, жаман мінез құлықтарды ажыратады.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
Оқушылар мысал бойынша талдау жасайды. Ертегі кейіпкерлерді салыстыра сипаттайды. Өз ойларын еркін, жүйелі айтады.
|
Кейбір оқушылар:
|
Қарлығаш пен шөже торғай арасында диалог құрады. Шөже торғайдың іс-әрекетіне қарай баға беріп, қорытынды жасай алады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар сыныпта немесе топта дәйекті дәлелдер келтіре отырып, қарлығаштың адамдарға неліктен ұнайтынын, шөже торғай неліктен ұнамайтынын анықтап, жағымды және жағымсыз қылықтары жайлы қорытынды шығарады.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Қарлығаш, шөже торғай, шошаңдау.
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға арналған тармақтар:
|
Бұл мысалға жатады, себебі
|
Сіз неліктен екенін айта аласыз ба?
|
Сіз неліктен шөже торғай адамдарға ренжулі екенін айта аласыз ба?
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
|
Шөже торғай ұнамайды, себебі ол...
Қарлығаш жағымды, себебі....
|
Алдыңғы тақырып
|
1 сыныпта ертегімен танысқан.
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде
жоспарланған жаттығулармен қатар,
ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
Ынтымақтастық атмосферасын орнату. Топтастыру.
Қарлығаш, шөже торғай, көгершін деген құстардың түрлерін тарату арқылы топқа бөлу.
Үй тапсырмасын тексеру:
Тапсырма 1: «Құстар біздің досымыз» атты эссе жазғандарын оқиды.
Тарсырма 2: Мысал дегеніміз не?
Тапсырма 3: Ертегі бойынша суретті фильм жасағандарын көрсету.
|
«Бас бармақ» арқылы бағалау.
|
Ортасы
|
«Кезбе тілші» әдісі. Әр дұрыс жауапқа ертегілер кейіпкерлерін тарату.
-Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?
-Көктемде даламызға қандай өзгерістер келеді?
-Жылы жақтан нелнр ұшып келеді?
-Ендеше «Қарлығаш пен Шөже торғай» атты мысал оқимыз.
Тапсырма 3. Мәтінді рөлге бөліп оқу. Сөздік жұмысын жүргізу.
Тапсырма 4. «Ыстық микрафон» әдісі.
Шөже торғайға қандай мінездеме бересіз? Қарлығашқа ше?
Қалай ойлайсыздар, осындай мінезді адамдар бола ма?
Жеңілтек мінезден пайда бар ма?
Тапсырма 5. «Т кестесі» әдісі арқылы қарлығаш пен шөже торғайды салыстырады.
Тапсырма 6. «Рөлдік ойын» әдісі
Әр топ ертегіні сахналап қалай ойнайтынын көрсетеді.
|
Қарлығаш пен шөже торғайдың суреті
Микрофон.
«Үш шапалақ» қошеметтеу.
|
Аяқталуы
|
Тапсырма 7.Сабақты бекіту: «Өрмекшінің торы» әдісі.
Барлық топ шығып, адамның бойындағы жақсы мінез құлықтарды атап шығады.
Кері байланыс: «Қоржын, ет тартқыш, себет» әдісі.
Үйге тапсырма: ертегіні мәнерлеп, түсініп оқып, қарлығашқа байланысты тыйым сөздер жазып келу.
|
Смайликтер арқылы бағалау.
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыларға қосымша үлестірмемен жұмыс беру.
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
«Үш шапалақ», «Бас бармақ» арқылы өзін – өзі бағалау.
|
Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі, еңбек, сурет .
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау: Топ ережелерін орындау.
АКТ-мен байланыс: презентация.
Құндылықтардағы байланыс: тіл мәдениеті, қарым – қатынас.
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынай ма? Бүгінгі оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|