Сабақтың тақырыбы Қасқыр қысты қалай өткізеді?М. Дулатов. ІІ тоқсан Сабақтың мақсаты



Дата11.03.2017
өлшемі124,46 Kb.
#11440
түріСабақ

Қысқа мерзімді жоспар

Бекітемін:




Мұғалімі:




Пәні:

Әдебиеттік оқу

Сабақтың тақырыбы

Қасқыр қысты қалай өткізеді?М.Дулатов.

ІІ тоқсан

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға мәтін мазмұнын меңгерту, мәтін арқылы негізгі ойды, идеяны ұғындыра отырып, қасқырдың қысты қалайөткізетінін түсіндіру.

Күтілетін нәтижелер

A) Мәтінді түсіну арқылы қыстың суығымен қасқырдың тіршілігімен танысады.

B)Тапқырлық,ептілік дағдылары жетіледі.Құрастырып ,ізденіп,ойланады.

C) Шыдамдылыққа,төзімділікке үйренеді.


Сабақ түрі

Дамытушылық сабақ

Оқытуда қолданатын әдіс-тәсілдер

Түсіндіру, сұрақ- жауап, диалогтік оқыту, сыни ойлау стратегиялары, жеке, жұптық, топтық жұмыс

Керекті жабдықтар

М.Дулатовтың портреті, «Жабайы аңдар» бейнеленген суреттер,бетперделер,проектор,Қызыл кітап.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе
2мин


Психологиялық дайындық

Қайырлы күн, досым!

Қайырлы күн болсын!

Жеті күннің әр кезі

Сәттілікке толсын!

Біздің алар бағамыз

Кілең бестік болсын!
Оқушыларды топқа бөлу.

  І топ:/  желтоқсан/

  ІІ топ: /қаңтар/

  ІІІ топ:/ақпан/



ІVтоп:/қыс/

Топ ережесі:



  • Бірін-бірі мұқият тыңдау

  • Ойланып,тиянақты жауап беру

  • Топта ұйымшыл болу

  • Тапсырманы тиянақты орындау

  • Өз ойын ашық айту.

  • Бірін-бірі әділ бағалау.







Критерийлер

Ұпайы

А

Оқушы ойын толық тұжырымдай алады

2

В

Оқушы ойын анықтап, тұжырымдап шынайы өмірмен байланыстыра алады

2

С

Оқушы теориялық білімін практикада қолданып,сыни сұрақтарға жауап бере алады

3


КРИТЕРИАЛДЫ БАҒАЛАУ ШКАЛАСЫ

Критерий

Жетістік

деңгейі

Дескрипторлар

А



0

Оқушы төмендегі критерийлердің біреуін де орындаған жоқ.

1

Қыс мезгіліндегі қиындықты ,қасқырдың тіршілігін біледі

1

Өз ойын толық тұжырымдай алды

В

2

Эпизодты еске түсіре отырып, шығарма мазмұынының идеясын ашады;ойын тұжырымдап шынайы өмірмен байланыстыра алды

С

3

Бүгінгі алған білімін практикада қолданып,сыни сұрақтарға жауап берді

ҰПАЙЛАРДЫ МЕКТЕП БАҒАСЫНА АУЫСТЫРУ:

Жинаған ұпайлар саны

Баға

7

«5»

5-6

«4»

3-4

«3»

0-2

«2»

Оқушының өзін – өзі бағалау парағы

Оқушының аты-жөні:

А

В

С

Жалпы

ұпайы


Бағасы






















Жұмыс істеуге дайындалады,топ ішінде өзара ынтымақтастық қарым-қатынас орнығады.
Топ ережесін құрады

Топ басшысы сайданады

(парта астына стикер кімде жапсырулы сол оқушы топ басшы болады)


Тұсаукесер

8мин

«Қапшықтағы фасоль»әдісі

-Тәуелсіздік деген не?

-Тәуелсіздік күні қашан?

-Тәуелсіздігімізге неше жыл толды?

-Біз қай республикада тұрамыз?

-Желтоқсанға арналған құттықтауыңды оқып бер.

Жеке-жеке мәнерлеп оқыту.

Ой шақыру

Жұмбақ шешу

Сұрғылт тартқан түсi бар.

Ақсиған көп тiсi бар

Тыным таппай жүгiрiп,

Сiлекейi шұбырған,

Қыстау маңын ториды,

Ауылдыұң өш бар итi.    (Қасқыр)

  Қасқыр туралы не білеміз?

Жыртқыш аң.

Жабайы аң.

Орманда, тауда, тоғайда.

Етті жақсы көреді.

Түсі қара көкшіл, сұр, ақ болады.

Оның жауы – бүркіт.

Сүтқоректі.

Аңқау болады т.б. ойларын тізбектеп жазамын.





Үй тапсырмасын Қапшықтағы фасоль әдісімен тексеру

Диалог


Оқушылар жұмбақ

Шешеді


Аудиопод

каст арқылы қықы ызғырық,

боран,қасқырдың ұлыған дыбысын тыңдату
Сұрақтарға жауап береді.

Негізгі бөлім

29мин





Ендеше, бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы «Қасқыр қысты қалай өткізеді?» екен. Авторы Міржақып Дулатов.

«Портретті жандандыр»әдісі

Автор туралы не білеміз?


Ақын туралы мәлімет.
Міржақып Дулатұлы (1885 — 1935) — қазақтың аса көрнекті ағартушысы, қоғам қайраткері, ақын, жазушы, жалынды көсемсөз шебері. Өмірбаяны Туған жері — Сарықопа уезінің, Торғай облысының үшінші ауылы (қaзipгi Қостанай облысының Жанкелдин ауданына қарасты "Қызбел" ауылы). Әкесі — Дулат аймағына аты шыққан шебер кісі болған, ер тұрман жасап, етік, мәсі тіккен. Шешесі — Дәмеш ойын тойдың базары, әнші кісі болған.Алғашқыда бала Міржақып ауыл молдасынан оқып, хат таниды. Молдадан екі жыл оқығаннан кейін, 1897 - 1902 жылдары, ауыл мектебінде орысша оқытатын Мұқан мұғалімнен дәріс алады. Міржақып анасынан екі жасында, әкесінен он екі жасында айырылып, ағасы Асқардың қолында тәрбиеленеді. Асқар әкесі Дулаттың Міржақыптың оқып, білімді азамат болып, өсуін армандаған тілегіне сай, інісінің оқуын әрі жалғап, білім алуына ерекше көңіл бөледі.
Мәтінмен жұмыс.

-Мәтінде оқиға бар ма?

-Қыстың суығын жазушы қалай сурететген?

-Қасқырдың сипатын тауып оқы.

-Жануарлар сипатына тағы не қосар едің?



Бейнеролик арқылы ғылыми мағлұмат
Сергіту сәті

Топпен жұмыс:

І топтың сұрағы: Оқиға қалай басталды?

Оқиға орны. Табиғат қандай?

Қыс көрінісін айтып бер.

Жалғыз жүрген не? Неге ол жалғыз деп ойлайсың?



ІІ топтың сұрағы:  Қасқырдың көңіл-күйі қандай?

Ол не үшін орманда жүр?

Неге ол көңілсіз?

Оның түр-түсі, жүрісі қандай екен?

Оған сендердің жандарың ашиды ма?

ІІІ топтың сұрағы: Ормандағы ең үлкен аң – аю туралы не білесіңдер?

Оның көңіл-күйі қандай?

Неге ол тамақ жинамаған?

“Ораза” деген сөзді қалай түсінесің?

Жалпы аюды суреттеп бер, ол туралы өлең-тақпақ білесің бе?

ІV топтың сұрағы: 

Қоян мен көртышқан қысқа қалай дайындалған?

Олардың көңіл-күйі қандай?

Олар нені жақсы көреді екен?

Қоянды қыста несі жаудан құтқарады?

Олар туралы қандай мультфильмдер көрдіңдер?

Ол жерде қоян қандай?

Қоян туралы тақпақ, өлең, жұмбақ білесіңдер ме?



Жаппай сұрақ:

Әңгіме қалай аяқталды?

Қасқыр неге қораны аңдыды?

Қасқыр нені жақсы көреді?

Жалпы қасқырдың өмірі туралы не білесіңдер?

Ол Қызыл кітапқа енген бе?



Сергіту сәті

Дәптермен жұмыс

Қосымша мәлімет:

Қасқырд төрт түлік малдың жауы.

-Төрт түліктің пірлерін атаңыздар.

- Жылқы пірі – «Қамбар ата»,


Түйе пірі – «Ойсылқара»,
Сиыр пірі – «Зеңгі баба»,
Қой пірі – «Шопан ата»,
Ешкі пірі – «Шекшек ата»

Қасқырдың зияны мен пайдасы айтылып толықтырылады. Ол ауыл шаруашылығына зиян келтіреді, жұқпалы ауру таратады. Олардың тек орманда ғана емес, зоопаркте де болатындығын естеріне түсіру, атын атату.

-Өз өлкеңде қасқыр кездесе ме?

-Сен оны қайдан көрдің?

-Қасқырдың күшігін не дейді?

-Үш тілде кім шапшаң?

Қасқыр-волк-

Аю-медведь-

Қоян – заяц-

Тұлкі-лиса-

Sinkuein   (5 жалды өлең) жаздыру. Дәптермен, тақтамен жұмыс. Негізгі ойды білдіретін, үш сұраққа жауап арқылы 5 қатарлы өлең жаздыру. Әр қатарға үш түрлі тапсырма беру.

І. Қасқыр.  ІІ. Түлкі.  ІІІ.Қоян. Өзіндік жұмыс.



  1. Не? __________________________

  2. Қандай? _________________________

  3. Неістеді? ____________________________

  4. Синоним (ұқсас сөз) (1 қатарға) сөз, сөз тіркестерін жазу.

  5. Жалпы ойды қорытатын бір сөйлем жазу _______________________.

Мысалы: Қасқыр.

Жыртқыш, жабайы, көкшіл аң.

Жортып жүрді, тамақ іздеді, ауылға келді.

Жыртқыш аң.

Аш қасқырдың жағдайы нашар.

ДАРЫНДЫ ЖӘНЕ ТАЛАНТТЫ ОҚУШЫҒА ЖЕКЕ ТАПСЫРМА

ДАРЫНДЫҒА:Қызыл кітапқа енген қасқыр.

ТАЛАНТТЫҒА:Берілген семантикалық картмен жұмыс.

Жабайы аңдар мен үй жануарларының ұқсастығы мен айырмашылығын табу, жұппен жұмыс.Семантикалық карта



сипаты

сиыр

жылқы

қасқыр

қоян

түлкі

Үй жануары
















қорада
















орманда
















жабайы
















түсі өзгереді
















сүтқор-ті
















жыртқыш

















Оқушылар автор туралы білетінін айтады,порт

ретті жандандыр

ады.


Жаңа ақпарат алады
Оқулықпен жұмыста-

нады


Топпен жұмыс,

талдау,


топтық

Бейнеролик арқылы сергіту сәті

топтық талдау,

Бағдаршам,

Бармақ,

Смайлик,


Отшашу арқылы өзара бағалату.
Жұптық жұмыс,

Бағалау


“Аңдар паркінде” атты сюжетті таблицадағы суреттерді көрсету.

Дәптермен жұмыс

Жеке оқушымен жұмыс

Жұптық жұмыс,

бағалау.




Қорытынды

4мин


- Топтық бағалау, өзін-өзі критерий арқылы формативті бағалау

Топпен талдай отырып, жауап беру

Үйге тапсырма

1мин

Мәтін бойынша жоғары және төмен дәрежелі сұрақтар дайындау. Түсініп оқып, мазмұнын айту.Дәптеріңе мәтінде жоқ бір жабайы жануардың қысқы тіршілігін сипаттап жаз.

Күнделіктері

не жазып алады



Рефлексия

1мин


«Білім ағашы»

Өздері бүгінгі сабақ туралы пікірлерін Білім ағашына іледі.

Сабақты өзіндік талдау








Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет