Сабақтың тақырыбы: «Астың қорытылуы және сіңірілуі». Мектеп: «Благовещенка №2 орта мектебі»



Дата07.05.2017
өлшемі58,69 Kb.
#15676
түріСабақ
Келісемін:

Оқу ісінің меңгерушісі

«___» ________2014 ж
Қысқа мерзімді жоспар.


Сабақтың тақырыбы:
«Астың қорытылуы және сіңірілуі».

Мектеп: «Благовещенка №2 орта мектебі» КММ




Күні:

Сабақ реті: 48



Мұғалімнің аты-жөні: Ипова А.С


Пән: Биология

Сыныбы: 8 сынып

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:



Сабақтың мақсаты:

Ас қорытылуы мен сіңірілуін түсіндіру

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар астың қалай қорытылатындығы жөнінде түсінеді, асқорыту жүйесінің аурулары мен гигиенасы туралы біледі.


Сабақтың әдісі:

Сыни тұрғыдан ойлау, «Миға шабуыл» әдісі; «Мозайка» әдісі. «Егер сіз ...», «Түсін мені», «Өз ойыңмен бөліс», «Бәрін білгім келеді», «Ойлан-жұптас-бөліс», «Жүректерден жүректерге» стратегиялары; Критериалды бағалау


Құрал-жабдықтар:

Интербелсенді тақта, презентация, үлестірме қағаздар, жүрекше суреттері.



Сабақ барысы


Жұмыс кезеңдері.


Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Уақыт шеңбері

Ресурстар


Кіріспе бөлім.

Стратегия: «Егер сіз...»



Мұндағы мақсатым: оқушылардың арасында жағымды психологиялық ахуал тудыру.

Мұғалімнің айтқанын орындап, жасайды.

2 мин

Слаид 1

Оқушылар


Топтарға бөліну.

Стратегия:

«Менің ұнататын түсім»


Үстел үстінде: Смайликтердің әр түрлі түсі берілген: қызыл, жасыл, сары, көк түстер. Тәуелсіз топтарға бөлінудің арқасында әртүрлі адамдар бір топтың астына бірігеді.

Оқушылар ұнататын түсін таңдап алады.

Тапсырмалар орындаған кезде топ мүшелері өзара ақпараттармен алмасады, пікірталас жүреді.

(4 топ пайда болды)

Топтардағы оқушылардың қызметі айқындалады:

-Спикер;

-Тайм-кипер;

-Хатшы;

-Бақылаушы;



-Қорғаушы.

3 мин

Слаид 2

Смайликтердің суреттері.


(Топтардың санына байланысты).
Үлестірме қағаздарында

-Спикер;


-Тайм-кипер;

-Хатшы;


-Бағалаушы;

-Қорғаушы қызметтері жазылған.



Негізгі бөлім.
Стратегия: «Миға шабуыл»


-Балалар, тақтаға назар аударамыз.

Интерактивті тақтада:



Ақын М.Әлібаевтың “апыл-ғұпыл ішкен ас, асқазанға түскен тас” деп жазылған. Бұл нақыл сөздің мағынасын ашуға тырысамыз, яғни бүгінгі сабақта астың қорытылуы мен сіңірілуін қарастырамыз.

Оқушылар нақыл сөздің мағынасын ашуға тырысады

3 мин

Слаид 3,
Нақыл сөз

Стратегия: «Бәрін білгім келеді»

Оқушыларға ББК кестесін үлестіреді.

Оқушылар бүгінгі тақырып жөнінде не білетіндігі туралы жазады. Не білгісі келетіндігі жөнінде де түртіп алады.

1 мин

А 4 қағазы

Кесте


Сабақтың негізгі бөлімі.

Стратегия:

«Ойлан-жұптас-бөліс»


Топтарға тапсырмалар үлестіріледі:

1 топ- Ауыз қуысында астың өзгеруі

2 топ- Қарында астың қорытылуы

3 топ- Ішекте астың қорытылуы және сіңуі

4 топ- Дұрыс тамақтану және денсаулық


Оқушылар берілген үлестірме қағаздарды, яғни мәтінді ең алдымен жеке қарастырады. Жұппен бөлісіп, кейін топпен талқылайды. Ақпаратты игерген соң постер жасайды.

10 мин

Үлестірме қағаздар, постер

Постер қорғау

«Мозайка» әдісі.




Берілген тапсырманы «Мозайка» әдісі арқылы қорғайтындығы хабарланады.

Постер қорғаушылар тапсырманы қорғайды. Ал қалған топ мүшелері сағаттың бағытымен бірнеше топтың тапсырмаларын тыңдап, жаңа ақпарат алады.

10 мин

Постер, постер қорғаушы лар

Топтардың критерилер бойынша бағалануы

Сабақта оқушылардың әділ бағалануы мақсатында критериалды бағалауды енгіземін. Ол үшін сабақтың басында топтарға бағалау қағаздары үлестіріледі.

Топтың ішінде бағалаушылар оқушылардың сабақтағы іс-әрекетін кезең-кезеңмен бағалап отырады.

3 мин

Критериалды бағалау жазылған үлестірме қағаздар

Қорытынды.





Мақалды жалғастыру, мағынасын ашу.

Өткізілетін сабақ бойынша оқушыларға кері байланыс ұсынамын. Ол үшін мына стикерлер беріледі.



Оқушылар мақалды эжалғастырып, мағынасын түсіндіреді

3 мин

Интерактивті тақтада мақалдар берілген.

А 4 қағаздары

Стикер


Үйге

«Егер мен диетолог болсам.........»

тақырыбында эссе жазу




Өзіңе арнап тамақтану ережелерін құрастыр

§48 оқу








Рефлексия

Стратегия:



«Кері байланыс-Аспаз»

Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңді, сонымен қатар ұсыныстарыңызды мына қағазға жазыңдар.

Оқушылар «Аспаз» кері байланысын толтырады

5 мин

қағаздар


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет