Сабақтың тақырыбы:
«Астың қорытылуы және сіңірілуі».
|
Мектеп: «Благовещенка №2 орта мектебі» КММ
|
Күні:
Сабақ реті: 48
|
Мұғалімнің аты-жөні: Ипова А.С
|
Пән: Биология
Сыныбы: 8 сынып
|
Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың мақсаты:
|
Ас қорытылуы мен сіңірілуін түсіндіру
|
Күтілетін нәтиже:
|
Оқушылар астың қалай қорытылатындығы жөнінде түсінеді, асқорыту жүйесінің аурулары мен гигиенасы туралы біледі.
|
Сабақтың әдісі:
|
Сыни тұрғыдан ойлау, «Миға шабуыл» әдісі; «Мозайка» әдісі. «Егер сіз ...», «Түсін мені», «Өз ойыңмен бөліс», «Бәрін білгім келеді», «Ойлан-жұптас-бөліс», «Жүректерден жүректерге» стратегиялары; Критериалды бағалау
|
Құрал-жабдықтар:
|
Интербелсенді тақта, презентация, үлестірме қағаздар, жүрекше суреттері.
|
Жұмыс кезеңдері.
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Уақыт шеңбері
|
Ресурстар
|
Кіріспе бөлім.
Стратегия: «Егер сіз...»
|
Мұндағы мақсатым: оқушылардың арасында жағымды психологиялық ахуал тудыру.
|
Мұғалімнің айтқанын орындап, жасайды.
|
2 мин
|
Слаид 1
Оқушылар
|
Топтарға бөліну.
Стратегия:
«Менің ұнататын түсім»
|
Үстел үстінде: Смайликтердің әр түрлі түсі берілген: қызыл, жасыл, сары, көк түстер. Тәуелсіз топтарға бөлінудің арқасында әртүрлі адамдар бір топтың астына бірігеді.
|
Оқушылар ұнататын түсін таңдап алады.
Тапсырмалар орындаған кезде топ мүшелері өзара ақпараттармен алмасады, пікірталас жүреді.
(4 топ пайда болды)
Топтардағы оқушылардың қызметі айқындалады:
-Спикер;
-Тайм-кипер;
-Хатшы;
-Бақылаушы;
-Қорғаушы.
|
3 мин
|
Слаид 2
Смайликтердің суреттері.
(Топтардың санына байланысты).
Үлестірме қағаздарында
-Спикер;
-Тайм-кипер;
-Хатшы;
-Бағалаушы;
-Қорғаушы қызметтері жазылған.
|
Негізгі бөлім.
Стратегия: «Миға шабуыл»
|
-Балалар, тақтаға назар аударамыз.
Интерактивті тақтада:
Ақын М.Әлібаевтың “апыл-ғұпыл ішкен ас, асқазанға түскен тас” деп жазылған. Бұл нақыл сөздің мағынасын ашуға тырысамыз, яғни бүгінгі сабақта астың қорытылуы мен сіңірілуін қарастырамыз.
|
Оқушылар нақыл сөздің мағынасын ашуға тырысады
|
3 мин
|
Слаид 3,
Нақыл сөз
|
Стратегия: «Бәрін білгім келеді»
|
Оқушыларға ББК кестесін үлестіреді.
|
Оқушылар бүгінгі тақырып жөнінде не білетіндігі туралы жазады. Не білгісі келетіндігі жөнінде де түртіп алады.
|
1 мин
|
А 4 қағазы
Кесте
|
Сабақтың негізгі бөлімі.
Стратегия:
«Ойлан-жұптас-бөліс»
|
Топтарға тапсырмалар үлестіріледі:
1 топ- Ауыз қуысында астың өзгеруі
2 топ- Қарында астың қорытылуы
3 топ- Ішекте астың қорытылуы және сіңуі
4 топ- Дұрыс тамақтану және денсаулық
|
Оқушылар берілген үлестірме қағаздарды, яғни мәтінді ең алдымен жеке қарастырады. Жұппен бөлісіп, кейін топпен талқылайды. Ақпаратты игерген соң постер жасайды.
|
10 мин
|
Үлестірме қағаздар, постер
|
Постер қорғау
«Мозайка» әдісі.
|
Берілген тапсырманы «Мозайка» әдісі арқылы қорғайтындығы хабарланады.
|
Постер қорғаушылар тапсырманы қорғайды. Ал қалған топ мүшелері сағаттың бағытымен бірнеше топтың тапсырмаларын тыңдап, жаңа ақпарат алады.
|
10 мин
|
Постер, постер қорғаушы лар
|
Топтардың критерилер бойынша бағалануы
|
Сабақта оқушылардың әділ бағалануы мақсатында критериалды бағалауды енгіземін. Ол үшін сабақтың басында топтарға бағалау қағаздары үлестіріледі.
|
Топтың ішінде бағалаушылар оқушылардың сабақтағы іс-әрекетін кезең-кезеңмен бағалап отырады.
|
3 мин
|
Критериалды бағалау жазылған үлестірме қағаздар
|
Қорытынды.
|
Мақалды жалғастыру, мағынасын ашу.
Өткізілетін сабақ бойынша оқушыларға кері байланыс ұсынамын. Ол үшін мына стикерлер беріледі.
|
Оқушылар мақалды эжалғастырып, мағынасын түсіндіреді
|
3 мин
|
Интерактивті тақтада мақалдар берілген.
А 4 қағаздары
Стикер
|
Үйге
|
«Егер мен диетолог болсам.........»
тақырыбында эссе жазу
|
Өзіңе арнап тамақтану ережелерін құрастыр
§48 оқу
|
|
|
Рефлексия
Стратегия:
«Кері байланыс-Аспаз»
|
Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңді, сонымен қатар ұсыныстарыңызды мына қағазға жазыңдар.
|
Оқушылар «Аспаз» кері байланысын толтырады
|
5 мин
|
қағаздар
|