Ұзак мерзімді жоспардың тарауы:
Физикалық география
|
Мектеп: Тасқала ауданыЖОББ Амангелді мектеп-балабақшасы
|
Күні:10.06.2017
|
Мұғалімніңаты-жөні: Нуфтенова К.С.
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар: 8 Қатыспағандар: 0
|
Сабақтың тақырыбы
|
Атмосфера және оның құрамдас бөліктері
|
Осы сабақты меңгеруге қол жеткізетін оқыту мақсаттары:
|
7.3.2.2. атмосфера құрылысы мен қабаттарының ерекшеліктерін графикалық түрде бейнелеп, түсіндіреді.
7.1.1.3. Географиялық дереккөздермен жұмыс істеу: карта, сурет, бейнебаян, фотосуреттер, графикалық материалдар.
|
Сабақтың мақсаттары:
|
Барлық оқушылар: Атмосфера қабаттарының бөліктерін ажыратады, құрылысының ерекшеліктерін түсіндіре алады.
Оқушылардың басым бөлігі: Қабаттарының маңыздылығын суреттер арқылы ажырата алады..
Кейбір оқушылар: Атмосфералық қабаттардың шекарасын графикалық түрде көрсете алады, қабаттардың маңыздылығын дәлелдейді.
|
Бағалау критерийі
|
атмосфераның құрамдас бөліктерін түсініп, маңызын сипаттайды;
атмосфераның құрылысы мен қабаттарының ерекшеліктерін графикалық түрде бейнелейді;
берілген деректерді қолдана отырып, есептер шығарады.
|
Тілдік мақсаттар:
|
Пәнге қатысты арнайы лексиканың көмегімен заттардың тұтануға арналған сынақ нәтижелерін ауызша салыстыра алады
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Атмосфера, азот,оттегі, көмірқышқыл газы, тропосфера,стратосфера,озон газы, радиозонд ,зонд.
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған тармақтар:
Атмосфераның қай бөлігінде тіршілік бар?
Қабаттардың биіктігі бойынша қандай ерекшеліктері бар?
Сіз неліктен ......... екенін айта аласыз ба ?
Сіз неліктен атмосфера құрамының әр түрлі болатынын білесіз бе?
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Атмосфераның қабаттардың графигін сызу
|
Құндылықтарға баулу
|
Мәңгілік ел жалпы ұлттық идеясының аясында оқушыларды бірлікке, ауаны қорғауға баулу
|
Пәнаралық байланыс
|
Математикалық әдістерді пайдалану түрлері физика – ауаның қозғалуымен, атмосфералық қысымға байланысты ауаның таралуы
|
Алдыңғы білімдер
|
7.3.2.1. атмосфераның құрамын сипаттайды.
Ауаның құрамын біледі, пайызбен көрсете алады. Атмосфера құрамын сипаттайды. Атмосфераның қабаттарын ажыратады.
|
Сабақтың жосарланған кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері
|
Дереккөздер,
ресурстар
|
Сабақтың басы
0-9 минут
Сабақтың ортасы
10-37 минут
|
Ұйымдастыру «Мозайка» әдісі арқылы сөздердің мағынасына қарай екі топқа бөлінеді. Терминдердің мағынасын ашады.
Оттегі, Сутегі, Аргон, Озон,
Тропосфера, Стратосфера, Мезосфера, Термосфера
Ф. «Қолпаштау» әдісі арқылы «Жарайсын, Керемет»
Үй тапсырмасы тексеру: «Серпілген сауалдар» әдісі арқылы
1. Атмосфераның ең төменгі қабатымен таныстын. Қай қабат? Тропосфера
2. Грекше қабатталған деген мағынаны білдіреді? Стратум
3. Жер шарын жан-жағынан біртұтас ауа қабығы қоршап жатыр, әрине бұл бүгін өткен ? Атмосфера
«Миға шабуыл» әдісіне бейнебаян: « Что такое Атмосфера - детская энциклопедия» мультфильм көрсету арқылы жаңа сабақтың тақырыбы ашылады.
Бейнебаян бойынша сұрақ:
Бейнебаяннан не көрдіңіз?
Атмосфера қабаттарының қалай өзгереді?
І топқа: тапсырма «Бос орынды толтыр» әдісі арқылы
а. «Атмосфераның құрылысы» кестесіндегі бос орындарды толықтырыңыз:
Атмосфера қабаттары
|
Төменгі және жоғарғы шекарасы
|
Биіктікке байланысты температураның өзгеруі
|
Қабаттарға сипаттама
|
тропосфера
|
|
|
|
|
18-40 км
|
|
|
|
|
төмендейді
|
|
термосфера
|
|
|
ауа жұқарады
|
|
800 км жоғары
|
|
|
Қабаттардың биіктігі бойынша қандай ерекшеліктері бар?
Неге тропосфераны «ауа райының фабрикасы» дейміз?
Критерии: атмосфераның құрамдас бөліктерін түсініп, маңызын сипаттайды;
Мазмұны
|
Иә
|
Жоқ
|
Атмосфера құрамында ең көп азот кездеседі
|
+
|
|
Ауа құрамында азот, оттегі, тағы басқа газдар бар
|
|
+
|
Ауаның құрамында оттегі 31%
|
+
|
|
Жербетінде бар тіршілік тропосфера қабатында
|
+
|
|
Тропосферада бұлт–жауын, шашын болмайды
|
|
-
|
Ұшақ стратосфера қабатымен ұшады.
|
+
|
|
Тросфера қабатында ауа температурасы биіктігі сайын жоғары
|
+
|
|
Термосферада 80-8000км аралығындаорналасқан
|
|
-
|
Дескриптор: - кескінді пайдаланып, әр қабаттың ерекшелігін талдайды;
ІІ топқа: Сабаққа дайындықтарын топқа «сиқырлы сандық» тапсырмасы таратылады. Сөйлемге сәйкестігінше «ия», «жоқ» деп жауап береді.
1. Сиқырлы сандық «иә», «жоқ»
Критерии: атмосфераның құрамдас бөліктерін түсініп, маңызын сипаттайды;
Дескриптор: - кескінді пайдаланып, әр қабаттың ерекшелігін талдайды;
«Қол сигналдары» әдісі:
Бәрі дұрыс (бас бармақ жоғарыға қарай көтерілген);
Кейбір тұстарды дұрыс емес (бас бармақ жанына қарай көрсетіп тұр);
Көпшілігі дұрыс емес (бас бармақ төменге қарай көрсетіп тұр).
«Ойлан- Жұптас-Бөліс» әдісі арқылы
Тапсырма: 2. Атмосфераның қабаттары берілген:
|
Бейне баян
https://www.youtube.com/watch?v=aILjhi4i_Fo
|
Сабақтың соңы
38-45
минут
Үйге тапсырма:
|
Әр қабаттың жер бетіндегі тіршілік үшін ерекшелігін талдаңыз;
Қабаттардың маңыздылығына баға беріңіз.
Критерии: атмосфераның құрамдас бөліктерін түсініп, маңызын сипаттайды;
Дескриптор: - кескінді пайдаланып, әр қабаттың ерекшелігін талдайды;
- жер бетіндегі тіршілік үшін қабаттардың маңыздылығына баға береді.
Ф. «Смайлик»арқылы
«Өте жақсы», «Жақсы», «Орташа»
Тапсырма 3.а «Графикалық огранайзер»№ 1 кестені негізге ала отырып және сабақ барысындағы мәліметтерді пайдаланып, атмосфераның сандық және сапалық параметрлерін, оның құрамы мен құрлымынның ерекшелігін төмендегі график арқылы көрсет:
|
Достарыңызбен бөлісу: |