Сабақтың тақырыбы: Атом күрделі бөлшек. «Орташа салыстармалы атомдық массаны есептеу» тақырыбына есептер шығару



Дата16.08.2022
өлшемі277,55 Kb.
#148096
түріСабақ
Байланысты:
Есалиева Куралай ҚМЖ 10-сынып 1-бөлім Атом-күрделі дайыны бөлшек


Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

10.1 А Атом құрылысы

Мектеп:

«Ұзынағаш ауылындағы орта мектебі»

Педагогтің аты-жөні:

Есалиева Куралай Бекмурзаевна

Күні:




Сыныбы: 10 Ә

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Атом – күрделі бөлшек.
«Орташа салыстармалы атомдық массаны есептеу» тақырыбына есептер шығару

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.1.2.1 «нуклидтер» мен «нуклондар» ұғымының физикалық мәнін түсіндіру;
10.1.2.2 табиғи қоспадағы химиялық элемент изотоптарының орташа салыстырмалы атомдық массаларын есептеу

Сабақтың мақсаты:



«Нуклидтер» мен «нуклондар» ұғымының физикалық мәнін түсіндіреді;
Табиғи қоспадағы химиялық элемент изотоптарының орташа салыстырмалы атомдық массаларын есептейді.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы Қызығушылықты ояту.7 мин



Ұйымдастыру кезеңі:
1.Оқушылармен амандасу, түгендеу.
2.Оқушыларды топтарға біріктіру.

Топқа электрондар, нейтрондар және протондар жазулары бар қима қағаздар беріледі. Әр оқушы қима қағаздарды таңдау арқылы ұқсас жазулармен 3 топқа бірігеді.
1 топ: Протондар
2 топ: Нейтрондар
3 топ: Электрондар



Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.

Протондар
Нейтрондар,
Электрондар,
қима қағаздар топтамасы


Жаңа сабаққа кіріспе
6 мин



«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты Байланыстыру мақсатында ой қозғау, талқылау.
Мұғалім окушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

Атом құрылысын анықтау (Топтық жұмыс)
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы топпен талқылау жасайды.

Атом құрылысы

Көміртек

Магний

Оттек

Кремний

Элементтің реттік нөмері













Элементтің периодттық нөмері













Топ нөмері













Атомдық массасы













Ядро заряды













Ядрода орналасқан протон саны













Ядрода орналасқан нейтрон саны













Атомдағы электрон саны













Атомдағы энергетикалық деңгейі
















Өз ойларын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан топқа, оқушыға Ынталандыру үшін (Жарайсың)-деген сөзбен мадақтау.

Периодтық кесте
https://learningapps.org/watch?v=pokuuedz522
Слайд 2 бет

Сабақтың ортасы Мағынаны ашу.
25 мин.



(Ойлан-жұптас-бөліс) әдісі Оқулықтағы жаңа сабақтың мәнін түсіну үшін оқулықта берілген мысалды үлгі ретінде көрсетеді.
Мысалға ұқсас тапсырманы орындатады.

1-Мысал
Бөлшектерді салыстыру 5-кесте

Бөлшек атауы

Мысал

Бөлшектердің сипаттамасы

Нуклондар

126 С 6 протон,6 нейтрон

Атом ядросындағы протондар мен нейтрондар

Нуклидтер

126С, 2412Mg 3580Br

Әртүрлі химиялық элементтердің атомдары (протондар, нейтрондар, электрондар)

Изотоптар (изотоптық нуклидтер )

168 O, 178 O

Бір химиялық элементтердің атомдық нөмірі (протондары және электрондары)бірдей, бірақ нейтрон саны мен атомдық массасы әртүрлі атомдары

Изобаралар

14С, 714 N
6
Екі атомның массасы да 14

Атомдық массалары бірдей әртүрлі химиялық элемент атомдары

Изотондар

39 K, 40 Са
19 20
Екі атомның әрқайсысында 20 нейтрон бар

Нейтрон сандары бірдей әртүрлі химиялық элемент атомдары.


1-тапсырма (Жұптық жұмыс)
Бөлшектерді салыстыру

Бөлшек атауы

2042Ca

5826 Fe

Бөлшектердің сипаттамасы

Нуклондар










Нуклидтер










Изотоптар (изотоптық нуклидтер)










Изобаралар










Изотондар










Келесі атомдардағы 2042 Ca, 5826 Fe бөлшектерін салыстырыңдар.

1. Нуклондар салыстырады -1 балл


2. Нуклидтер салыстырады -1 балл
3. Изотоптар (изотоптық нуклидтер)-1 балл
4. Изобаралар есептейді-1 балл
5. Изотондар есептейді-1 балл

Дескриптор: Жалпы - 5 балл
Кестемен жұмыс
Оқушылар бірін-бірі бағалайды.



Тақырып бойынша интернет желісін пайдалану арқылы бейнеролик көру.
Слайд -3 бет
https://youtu.be/YOjJVPzXGe4

Слайд -4 бет


10-сынып оқулық.
Жұмыс дәптер.



Жеке жұмыс


«Ойлан есепте әдісі» Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.

2-Мысал: Табиғатта 12С (98,892%) және 13C (1,108%) изотоптар қоспасы түрінде кездесетін көміртек атомдарының орташа салыстырмалы атомдық массасын есептеу.

Шешуі:


Ar(C) = 12 · 0,98892 + 13 · 0,01108 = 11,86704 + 0,14404 = 12,011
Жауабы: Ar(C) =12,011
2-Тапсырма (Функционалдық сауаттылық)
Йод-131 изотобының жартылай ыдырау периоды жуық шамамен 8 күнге тең. 8 грамм изотопты бақылауға алсақ, 24 күннен кейін оның массасы қандай болады?
Дескриптор:
1.Жартылай ыдырау периодты анықтайды.-1 балл
2.Массасын анықтайды.-1 балл
Шешуі:
24 күнде 3 жартылай период өтеді.
24/8=3
Изотоптың бастапқы массасы 8 грамм. Бір жартылай период өткенде бастапқы массаның жарты мөлшері қалады, демек 8/2=4.
Екі жартылай период өткенде 2 гр. қалады, ал үш жартылай өткенде 1 г. қалады.

3-тапсырма (Функционалдық сауаттылық)
Бір элементтің отбасы 5-мөлтек, 6-қабатты пәтердің 86 үйінде тұрады.
Оның екі баласы болады: бірінші баласы-85 жылғы, ал екінші баласы-87 жылғы. Табиғатына байланысты құрамындағы 87 жылғы інісінің изотобының мөлшерін есептеңіздер.
Дескриптор:
1.Қай элемент екендігін анықтайды-1 балл
2.Қанша изотобы бар екендігін анықтайды-1 балл
3.Изотоптың мөлшерін анықтайды.-1 балл


*Тапсырма (Ерекше білімді қажет ететін оқушы)
Оттек атомы изотоптарының құрамын анықтаңдар; 16О, 17О, 18О.

Дескриптор:

1. Атомдық массасы анықтайды.-3 балл

2. Протон санын анықтайды.-3 балл

3. Нейтрон санын анықтайды.-3 балл



Шешуі;

Изотоптары:

Аr

Z

N

16 О

16

8

8

17 О

17

8

9

18 О

18

8

10




Жауабы; 16О (8 p, 8n), 17О (8p, 9n), 18О(8p, 10n).


Дескриптор: Жалпы - 2 балл
Бағалау парағына өзін-өзі бағалайды.
Дескриптор:
Жалпы-3 балл
Бағалау парағына өзін-өзі бағалайды.

Слайд-4 бет
10-сынып оқулық.
Жұмыс дәптер.

Сабақтың
соңы
Кері байланыс.Рефлексия 7 мин.

«www. Mentimeter.com» платформасы арқылы Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Үй тапсырамасы

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.

14 бет 8,9,10





Мұғалім оқушыларды «Бағалау парағы» арқылы бағалайды. Яғни Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.

https://www.menti.com/figf7y9u61


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет