Сабақтың тақырыбы Қазақ тілін өзге ұлттардың үйренуі 227 б Мақсаты



Дата13.05.2020
өлшемі21,22 Kb.
#67527
түріСабақ
Байланысты:
Ашық сабақ
Көне жәдігерлер ҚМЖ

КТЖ бойынша сабақтың реттік №

№20(56)


Мұғалім

Нурмукушева Сагдат Омарбековна

Пән: қазақ тілі

Күні: 18 .12.2015- 7 «А»




Оқу – еңбек аясы

Модуль

Жақсыны көрмек үшін

Сабақтың тақырыбы

Қазақ тілін өзге ұлттардың үйренуі 227 б

Мақсаты


«Қазақ тілін өзге ұлттардың үйренуі» тақырыбын өмірмен байланыстыра білу. Функционалдық сауаттылығын қалыптастыру

Міндеттері

Білімділік: Оқушылардың « Қазақ тілін өзге ұлттардың үйренуі » тақырыбы бойынша жаңа сөздердің оқылуын, жазылуын, сөз арасында қолдану, шағын әңгіме айту, сұрақтар қойып, қойған сұрақтарға жауап беру және сын есімді жазу, оқу сөйлеу әрекеттерінде дұрыс қолдану біліктілігі мен дағдысын қалыптастыру;

Дамытушылық: Қазақ тілінде дұрыс сөйлеп, сауатты жазу, қазақ тілінің төл дыбыстарын дұрыс дыбыстау, сын есімді қолдану біліктілігін, қазақ тіліне қызығушылығын, ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту;

Тәрбиелік:Өзін өзі бағалау, өзін ұйымдастыра білу,топ ішінде жұмыс істеу біліктіліктерін қалыптастыру. Толеранттық тәрбие беру.Тілге, Отанға сүйіспеншік тәрбиелеу.

Күтілетін нәтижелер


А) Тіл, тіл үйрену туралы сұрақ қоя біледі

В) Қойған сұраққа жауап бере алады

С) Тақырыпты өмірмен байланыстыра алады


Сабақтың типі

аралас

Сабақтың түрі

сөйлесу

Әдіс, тәсілдері

Модульдік оқыту технологиясының элементтері, ойын технологиясының элементтері

Керекті жабдықтар

Үлестірме қағаздар, жұмыс дәптері, жауап парағы, стикер.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе


  1. Кезекшімен сұхбат 2-минут

  2. Жайлы көңіл күй орнату

Бір біріне жақсы тілектер айту

  1. Үй тапсырмасын тексеру:

  1. Сөздер/ жатқа. Баяғысы, бүгінгісі, мәңгілік, өгей, менсінбеу, аяққа басу

  2. Сұраққа жауап беру: 1. Ана тілі дгеніміз не?

2. Ана тілін кімдер менсінбейді?

3. Ана тілін ұмытқан адамдар неден қол үзеді?



1Оқу құралдарын алып сабаққа әзірленеді.

2Бір-бірлеріне жақсы тілектер тілейді



Алтын балықтар аквариумы


Тұсаукесер


Қазақстанда тек қазақтар тұра ма? Олар қазақ тілін біле ме? Өзге ұлт өкілдері қазақ тілін қалай үйренеді? Сұрақтары арқылы тақырыпты ашу

Мақсатты сараптап түйіндемелейді. 2минут



 Мұғалімнің сұрағына жауап береді.

Сабақтың мақсатын қояды



Негізгі бөлім


  1. Сөздік сөздермен жұмыс. 6 минут

Мұғалім сөздерді дауыстап оқиды, дыбысталуын үйретеді

Біраз, тырысып жүрмін, сияқтысың, қиын емес, қиналмай, қос тілде, өзге ұлт, еркін, міндет, бағдарламалар:



  1. Сұхбатпен жұмыс 10минут

  1. Диалогті мәнерлеп оқу

  2. Берілген сұрақтарға жауап беру

І-топ: 1-ші сұраққа жауап береді

ІІ-топ: 2-ші сұраққа жауап береді

ІІІ-топ 3-ші сұраққа жауап береді

  1. Тілге берілген анықтамалармен жұмыс. 10-минут

Топ ішінде төрт анықтаманы талдап көп нүктенің орннына жалғауларын қойып, мағынасын түсіндіреді.

  1. Тіл – халықтың жаны, рухы, елдік қасиеті, ұлттық болмысы

  2. Тіл – ата... қалған мұра;

  3. Тіл – асыл ой... бұлағы;

  4. Тіл – ел басқару... құралы

  5. Тіл – тәуелсіздік... тұғыры;

  6. Тіл – елдігіміз... іргетасы;

  7. Тіл – білім, тәрбие... тұғыры,

  8. Тіл – татулық... тірегі;

  9. Тіл – достық... мерейі;

  10. Әдеп... басы – тіл;

  11. Тілді қорлау – халық... қорлау;

  12. Ұлт... қуаты - тіл

  1. Грамматикалық тапсырмамен жұмыс. 6-минут

  1. Сан есімнің ережесін топ ішінде тексеру

  2. 1-ден 5-ке дейін сандарды сан есімнің үш түріне айналдырып жазу

  1. Мақалдармен жұмыс. 6-минут

Тіл туралы мақалдарды айту

Сөздердің айтылуын тыңдайды, дыбысталуын үйренеді, сөздік дәптерге көшіреді. ӘО әдісі

Панов Владислав жеке жұмыс дәптерінде карточкамен жұмыс жасайды.

Топ ішінде топ ішінде диалогті оқып тақта алдында өз ойларын ортаға салады.

Екі жұлдыз бір тілек

Оқушылар анықтамаларды топ ішінде талдап, бір-біріне түсіндіріп сонан соң басқа топтарға түсіндіреді

Топ ішінде сан есімді қайталап, тақтада 1-5-ке дейігі сандарды есептік, реттік, жинақтық сан есім ретінде жазады.

Бәйге әдісі

Әр топ келесі топқа бір мақал айтады , келесі топ ол мақалды түсіндіреді



Қорытынды


«Сабақтан не алдым?» тақырыбына шағын эссе жазу

Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты қорытындылайды

Үйге тапсырма

228-бет, 4-тапсырма жазбаша орындау, Сөздіктегі сөздер жатқа

2минут

Оқушылар күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады.

Бағалау


Кері байланыс. 3минут

Қорытынды бағалау




Сабақтан алған әсерін екі-үш сөйлем арқылы стикерге жазады, тақтадағы алма ағашына іледі.Қорытынды бағаларын бағалау парағына қояды

Біраз - немного,

тырысып жүрмін - стараюсь,

сияқтысың – ка будто,

қиын емес – не трудно,

қиналмай – не затруняясь,

қос тілде – в двух языках,

өзге ұлт – другая национальность,

еркін - свободно,

міндет - обязанность,

бағдарламалар - программы




  1. Тіл – халықтың жаны, рухы, елдік қасиеті, ұлттық болмысы

  2. Тіл – ата... қалған мұра;

  3. Тіл – асыл ой... бұлағы;

  4. Тіл – татулық... тірегі;



  1. Тіл – ел басқару... құралы

  2. Тіл – тәуелсіздік... тұғыры;

  3. Тіл – елдігіміз... іргетасы;

  4. Тіл – білім, тәрбие... тұғыры,



  1. Тіл – достық... мерейі;

  2. Әдеп... басы – тіл;

  3. Тілді қорлау – халық... қорлау;

  4. Ұлт... қуаты - тіл



  1. Тіл – халықтың жаны, рухы, елдік қасиеті, ұлттық болмысы

  2. Тіл – ата... қалған мұра;

  3. Тіл – асыл ой... бұлағы;

  4. Тіл – татулық... тірегі;



  1. Тіл – ел басқару... құралы

  2. Тіл – тәуелсіздік... тұғыры;

  3. Тіл – елдігіміз... іргетасы;

  4. Тіл – білім, тәрбие... тұғыры,



  1. Тіл – достық... мерейі;

  2. Әдеп... басы – тіл;

  3. Тілді қорлау – халық... қорлау;

  4. Ұлт... қуаты - тіл


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет