Сабақтың тақырыбы
|
Қазақстан территориясындағы ғұн тайпалары. Аттила (Еділ) – ұлы жаһангер
|
Сабақтың мақсаты
|
Білімділік – ғұндардың тұрмысы, қоғамдық құрылысы және шаруашылығы туралы білім беру;
|
Дамытушылық – мемлекеттердің қалыптасуының алғышартын, оның белгілерін анықтай білу, карталарды сабақта тиімді пайдалана білуге дағдыландыру;
|
Тәрбиелік – тарихи аңыз деректер негізінде оқушыларды ұлтжандылыққа тәрбиелеу, Орталық Азия тарихының жалғастығын көрсету, ірі саяси тұлғаны үлгі ету.
|
Сабақ типі
|
Жаңа тақырпты оқу (танымдық), топпен жұмыс жасау, сайыс түрінде
|
Сабақ әдісі
|
Түсіндіру, сұрақ-жауап, сын тұрғысынан ойлау
|
Негізгі түсініктер мен терминдер
|
Ғұн, хунну, юечьжі, шанью, «Аспан ұлы»
|
Қажетті құрал-жабдықтар
|
Қазақстан тарихынан әңгімелер оқулығы, ғұн тайпасының картасы, тапсырма парақтары, маркер, постер, стикерлер, бағалау парағы т.б.
|
Сабақ барысы
|
Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Оқушылармен сәлемдесу;
Оқушыларды журнал бойынша түгендеу;
Үй жұмысын тексеру:
Оқушылардың назарын жаңа сабаққа аударту:
- оқушыларды сабақтың тақырыбымен, барысымен таныстыру;
- оқушылармен бірге жаңа сабаққа ортақ мақсат қою;
/Бүгінгі сабақта алдарыңызға қандай мақсат қояр едіңіздер? Нені білгілеріңіз келеді?/ 1 мин
|
Мұғаліммен амандасу;
Сұрақтарға жауап беру арқылы үй тапсырмасын меңгергендігін айтады;
Назарларын жаңа сабаққа аудару;
/сабақтың тақырыбымен, барысымен танысу; мұғаліммен бірігіп сабақтың мақсатын қою /
|
Сабақтың барысы
|
І Ұйымдастыру кезеңі
ІІ Өткен тақырыпты қайталау.
Үй жұмысын тексеру
Төмендегі сөздерді оқығанда қандай ой келеді:
Скифтер, тиграхауда, хаумаварга, парадарайа, Анахарсис, Томирис, Зарина, “Алтын киімді адам”. Қазақстан территориясындағы сақтардың орналасуын картада көрсету. 5 минут.
|
ІІІ Жаңа тақырыпты түсіндіру
Оқушыларға сұрақ қою арқылы жаңа тақырыпқа шығу. Картадан ғұндардың Қазақстан территориясында орналасуын көрсету.
І тапсырма. Оқушылар тақырып бойынша мәтінмен жұмыс жасай отырып, постер құрайды. Постер құрудағы қойылатын талаптармен таныстыру. Постер құруға 7 минут, қорғауға 2 минут (1+1+1=3) уақыт беріледі.
Оқушыларға бағалау парағы таратылады. Оқушылар бір-бірін тыңдап, бағалайды (1 минут).
ІІ тапсырма. Әр топ басқа топқа 4 сұрақтан дайындайды. Талаптары тақтада көрсетіледі. 4 минут.
«Ыстық орындық». Әр топтың көшбасшысы ортаға шығып, ыстық орындыққа отырады. Қарсыластары дайындаған сұрақтарға жауап береді. 1 минут (1+1+1=3 минут). Оқушылар бір-бірін бағалайды. 1 минут
Сергіту сәті. 2 минут
ІІІ тапсырма. Әр топқа тапсырма парағы таратылады. Сәйкестендіру. 2 минут уақыт беріледі.
Тақтаға дұрыс жауабы көрсетіледі. Әр топ бір-бірін тексеріп, бағалайды. 1 минут
IV тапсырма. Оқушыларға тапсырма парағы таратылады. Оқиғаларды сәйкестендіру. 3 минут
Оқушылар бір-бірін тексеріп, бағалайды. 1 минут.
V тапсырма. Жорықтар. 3 минут
Оқушылар бір-бірін тексеріп, бағалайды. 1 минут
|
Бекіту
|
Рефлексия. Ғұн тайпалары туралы не білдік? Ассоциация
Әр оқушы бүгінгі сабақта не білгенін айтады. Ойын тұжырымдайды. 5 минут
|
Үй тапсырмасы
|
«Еділ патшасы (Аттила)» туралы эссе жазу.
|
Бағалау
|
Оқушылардың өз-өзін бағалауы. Бағалау парақшасы бойынша бағалау.
|
Достарыңызбен бөлісу: |