Қазақ тілінен күнтізбелік-сабақ жоспары
Мектептің әдістемелік тақырыбы: «Білім сапасын арттыру құралы ретінде оқушы тұлғасының функционалды сауаттылығын қалыптастыру».
Қазақ тілі мен әдебиет ӘБ тақырыбы: «Қазақ тілі мен әдебиет сабақтарында коммуникативті дамыған жеке тұлғаны қалыптастыру мақсатында функционалдық сауаттылықтарын қалыптастыру».
Мұғалімнің ӘБ тақырыбы: “Сатылай кешенді талдау» технология бойынша оқушылардың функцианалды сауаттылығын арттыру.
Күні: 9.12.2015ж. сынып: - 11 «Б» сынып
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның табиғи қорлары
Сабақтың мақсаттары:
1)білімділік: Қазақстанның экологиясы аясы бойынша жаңа тақырыпты меңгерту,мәтінді әңгімелеу,сүрақтарға жауап беруге баулу.
2)тіл дамытушылық: Грамматикалық тапсырмаларды дұрыс ,сауатты орындау,сөздік қорын байыту,тәуелдене септеуді қайталап, морфолгиялық және синтаксистік талдау жүргізіп, білімдерін тиянақтау- ҰБТ-ға дайындық ретінде.
3)тәрбиелік: пәнге деген қызығушылықты арттыру, табиғатты аялап күтуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, география пәні.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: түсіндіру,талдау,сұрак-жауап,сұхбаттасу,тесттапсырмалары.
Қолданылатын көрнекіліктер: оқулық,кестелер, презентациялар
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі:-Амандасу,түгендеу,кезекшімен сұхбат жүргізу
1.Сәлемдесу.-
3.Сұхбат.- -Қазір қандай сабақ?
-Қазақ тілі қандай сабақ?
-Қазақ тілі нешінші сабақ?
-Қазір қандай жыл мезгілі?
-Қазір қандай ай?
- Осы жыл мезгілінің ауа райы өзгерістері қандай?
-Өткен сабақта қандай тақырыпты талдадық?
-Табиғат деген не?
-Табиғат жойылса не болады?
-Өз сөздеріңмен , өз ойларыңды айтыңдар, Табиғатты қалай таза сақтауымыз керек?
II. Үй жұмысын тексеру:
«Табиғатты таза сақтайық»- мәтіннің мазмұнын айту..
111.Жаңа тақырып.
1.Сабақтың тақырыбымен,мақсатымен таныстыру.
-Қор деген сөзді орыс тілінен аударсақ – ресурс.
Еліміздің қорларына байланысты 3-4 сөйлем құрастыныңдаршы.(бірнеше оқушы оқып шығады)
Жаңа сөздерді меңгеру,: қайталату, сөз тіркестер, сөйлемдер құрастырғызу,сөздікке жазу.
Қор-ресурс
Шоғырланған-сконцентрированы
Кен-руда,месторождение, ископаемое
Қуат-энергия
Тапшы-дифицитно
Есебімен-за счет
2.Жаңа тақырыпқа байланысты тапсырмалар:
Сынып үщ топқа бөлініп, берілген тапсырмаларды орындайды.
1-ТОП: Отын энергиялық қорлар
1-тапсырма: Оқып шығып, аудармасын орысша айтып беру
2- тапсырма: Берілген мәтін бойынша диалог құрастырып, өзара тілдесіңдер.
3-тапсырма: ҰБТ-ға дайындық ретінде – ТҮРЛЕРІМЕН- сөзіне морфологиялық талдау жасау.
2-ТОП:- Минералды қорлар
1тапсырма: Оқып шығып, аудармасын орысша айтып беру
2- тапсырма: Берілген мәтін бойынша диалог құрастырып, өзара тілдесіңдер.
3-тапсырма: ҰБТ-ға дайындық ретінде – Оның негізгі қорлары Алтайда, Сарыарқада,Оңтүстік Қазақстанда шоғырланған.- берілген сөйлемге синтаксистік талдау жасау.
3-ТОП:- Климаттық қорлар
1тапсырма: Оқып шығып, аудармасын орысша айтып беру
2- тапсырма: Берілген мәтін бойынша диалог құрастырып, өзара тілдесіңдер.
3-тапсырма: ҰБТ-ға дайындық ретінде –КҮН СӘУЛЕСІ берілген сөзді сертеу (тәуелдене септеу)
Оқулық 91 беттегі 2- тапсырмада берілген тест тапсырмаларын орындаңдар.
Топтармен парақтармен алмасып, кілт арқылы бір-біріңді тексеріңдер, бағалауы
«5»-7, «4»- 6, «3»-5, 5-тен төмен болса «2» баға.
1-Ә 5-Б
2-А 6-А
3-А 7-А
4-В
3. Үй тапсырмасы: -90 бет «Су қорлары»- оқу,аудару, мазмұндау.91бет,1-тапсырма.
5.Бағалау: Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мақтап,түсіндіре отырып, барлығын бағалау, әр топ бір-бірімен келісіп, бір-бірін бағалайды.
6.Сабақтың қорытындысы: Бүгін сабақта қандай тақырыппен таныстық?
-Есте қалған сөздерді қайталап шығайық
- Еліміздің қорлары туралы не білдік, өз сөздеріңмен түсінгедеріңді айтып беріңдерші.
1-ТОП: Отын энергиялық қорлар
1-тапсырма: Оқып шығып, аудармасын орысша айтып беру
2- тапсырма: Берілген мәтін бойынша диалог құрастырып, өзара тілдесіңдер.
3-тапсырма: ҰБТ-ға дайындық ретінде – ТҮРЛЕРІМЕН- сөзіне морфологиялық талдау жасау.
2-ТОП:- Минералды қорлар
1тапсырма: Оқып шығып, аудармасын орысша айтып беру
2- тапсырма: Берілген мәтін бойынша диалог құрастырып, өзара тілдесіңдер.
3-тапсырма: ҰБТ-ға дайындық ретінде – Оның негізгі қорлары Алтайда, Сарыарқада,Оңтүстік Қазақстанда шоғырланған.- берілген сөйлемге синтаксистік талдау жасау.
3-ТОП:- Климаттық қорлар
1тапсырма: Оқып шығып, аудармасын орысша айтып беру
2- тапсырма: Берілген мәтін бойынша диалог құрастырып, өзара тілдесіңдер.
3-тапсырма: ҰБТ-ға дайындық ретінде –КҮН СӘУЛЕСІ берілген сөзді сертеу (тәуелдене септеу)
Достарыңызбен бөлісу: |