Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тарихи және көркемдік құндылығы
|
Мектеп:
№ 27 орта мектеп
|
Күні: 26.04.2019
|
Мұғалімнің аты-жөні: Нақыпова Шара Мирханқызы
|
Сынып: 9
Пәні: Қазақ әдебиеті
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Бұқар жырау. «Тілек» толғауы. 1-сағаты
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
9.Т/Ж2 Әдеби шығармадағы психологизмді анықтау.
9.Б/С3 Шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
«Тілек» толғауының тақырыбы мен идеясын анықтайды.
Толғау құндылығын талдап әдеби эссе жазады
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
Бұқар жырау шығармашылығындағы жанрлық ерекшеліктерді талдайды. Эссе жазуда толғауды өз ойларымен аяқтайды.
|
Кейбір оқушылар:
|
Шығармадағы психологизмнің мазмұндық ерекшеліктеріне сыни көзқарасын білдіреді.
Бұқар жырау шығармалары идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазады.
|
Бағалау критерийі
|
1.«Тілек» толғауының тақырыбы мен идеясын анықтайды.
2. Эссе жазуда толғауды өз ойларымен аяқтайды.
|
Ойлау деңгейі
|
Білу, түсіну, қолдану
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: Шығарма үзіндісін өз көзқарасын дәлелдеу үшін қолдана алады. Шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, жазады.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Тілек- желание- Wish
Жақсы- хорошо- Good
Жаман-плохой-Bad
Қарт- старшый-Older
Жер- земля- Land
Бұлт- облaко-Cloud
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
Бір шоқым, бес уақыт намаз, Ақ орда, жер қайысқан
Талқылауға арналған сұрақтар:
-Жыршы деп кімдерді айтады?
-Бұқар жыраудың қандай жырларын білесің?
-«Тілек» толғауының тақырыбы нені білдіреді?
-Бұқар жырау толғауларын басқа қай ақын-жыраулардың шағармаларымен салыстырар едіңдер?
|
Құндылықтарға баулу
|
Жыраудың толғаған сөздерін өнеге ете отырып, ғибратты сөздерін қадірлейді, адам бойындағы құндылықтарды бағалайды
«Мәңгілік ел» идеясы негізінде жыраулар өнерін құрметтейді
|
Пәнаралық байланыс
|
Қазақстан тарихы, 5-сынып, Алтын Орданың құрылуы, бет
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім
|
Әдебиеттік оқу, 4-сынып , бет
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 минут
|
3
мин
2
мин
|
Ұйымдастыру кезеңі . Психологиялық ахуал
«Құпия сурет» ойыны.
Оқушылар ортаға шығып жәшіктегі суретке өздерінің пікірін білдіреді.
ҚБ. «Мұғалім мадақтамасы»
Сырымның қанатты сөздері арқылы топқа бөлу.
І топ. Дау мұраты-біту. (Жыр)
ІІ топ. Сауда мұраты-ұту. (Жыршы)
ІІІ топ. Қыз мұраты-кету. (Жырау)
ҚБ. «Мадақтау»
Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.
|
Айна
Жәшік
Қима қағаздар
|
Сабақтың ортасы
30 мин
|
3 мин
6
мин
6
мин
5
мин
7 мин
3
мин
|
Т. «Идеялар жинау» әдісі. Бейнежазба көрсету арқылы сабақтың тақырыбын ашу.
Тақырып бойынша сұрақтар қою арқылы ой шақыру.
Бұқар жырау толғауларының басты тақырыбы не?
«Тілек» толғауындағы көтерілген мәселе қандай?
«Тілек» толғауындағы көтерілген мәселе бойынша сіздің пікіріңіз.
Мұғалімнің түсіндірмесі
ХҮІ ғасырдағы Абылайханның ақылшысы, Қалқаман батырдың ұрпағы, қалмақ басшылығының тұсында елді біріктірген жырау – Бұқар жырау.
ҚБ. Смайликтер
Ж. «Қос жазба күнделігі» әдісі. Бұқар жырау бабамыздың «Тілек» толғауын негізге ала отырып, толғауды өз ойларымен аяқтап жазады.
Бірінші тілек тілеңіз:
Бір аллаға жарбасқа,
Екінші тілек тілеңіз:
________________________
Үшінші тілек тілеңіз:
________________________
Төртінші тілек тілеңіз:
________________________
ҚБ «Мөр басу»
Т. «Броундық қозғалыс» әдісі. Оқушылар Бұқар жыраудың «Әлемді түгел көрсе де» толғауын оқып, ұрпақтар сабақтастығы, идеяның өміршеңдігіне баға береді, ақпарат жинап, бөліседі.
Әлемді түгел көрсе де,
Алтын үйге кірсе де,
Аспанда жұлдыз аралап,
Ай нұрын ұстап мінсе де
Қызыққа тоймас адамзат.
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі.
Топтар бір-бірін бағалайды.
Ж. «Эссе» әдісі. «Тілек» толғауының идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазады.
Бірінші тілек тілеңіз:
Бір аллаға жарбасқа,
Екінші тілек тілеңіз:
Ер, шұғыл, пасық, залымның
Тіліне еріп азбасқа.
Төртінші тілек тілеңіз:
Төрде төсек тартып жатпасқа.
Бесінші тілек тілеңіз:
Бес уақытты бес намаз
Біреуі қаза қалмасқа.
Дескриптор:
-«Тілек» толғауының идеясын ашады
- талдайды,бағалайды,ой қорытады
ҚБ. «Қол соғу»
ҚБ. Дескриптормен бағаланады.
ЖЖ. «Венн диаграммасы» әдісі. Мұғалімнің көмегімен Бұқар жырау шығармаларын қырғыз халқы толғауларымен салыстыру.
қазақ
қырғыз
|
АКТ мүмкін
дігі
|
Сабақтың соңы
5 мин
|
3 мин
2 мин
|
Рефлексия'>Рефлексия
Өзін-өзі бағалау парақшасын тарату
Өзін-өзі бағалау
Аты-жөні_________
V- өте жақсы меңгердім
! – мәліметтер қажет
X- маған түсініксіз болды
Үй тапсырмасы
Бұқар жырау. «Тілек» толғауын жатқа айту
|
|
Қосымша мәлімет
|
Саралау
|
Бағалау
|
Денсаулық
|
Топтық, жұптық жұмыстарды орындап, ынтымақтаса жұмыс атқарады. Шығармадан алған үзінділерге өз көзқарасын білдіріп, оқушылар әдеби эссе жазады. Толғаудағы үзінділерге өз көзқарасын білдіріп, рухани құндылықтарына баға береді.
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
«Бұқар жырау толғаулары-Абылай хан дәуірінің айнасы» тақырыбында шығарма жазу
Қабілеті төмен оқушылар:
Жыр жолдарынан жаттап үзінділер айтады.
|
Оқушылардың білімдерін беру мақсатында ашық сұрақтар беріледі. Топтық жұмыс жасау барысында оқушылардың бірлескен «рекетін бақылау, 2 жұлдыз, 1 ұсыныс беру арқылы жетістіктерін айқындау.
Өзін-өзі бағалау парақшасы (жазбаша)
«Мөр басу» ,Қол соғу,смайликтер арқылы ынталандырып,бағала- нады
|
Қауіпсіздік техникасы ережелері
Оқушылар оқу –құралдарын ұқыпты пайдаланады,дәптерге таза жазады,АКТ-ны пайдалану кезінде қауіпсіздік ережелерін еске ұстау
|
Рефлексия
|
Ықшам сабақ ықпалы
|
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы
Тақырыбы Бұқар жырау. «Тілек» толғауы
Тапсырма
Берілген үзіндіні негізге ала отырып, шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдаңыз.
Бірінші тілек тілеңіз:
Бір аллаға жарбасқа,
Екінші тілек тілеңіз:
Ер, шұғыл, пасық, залымның
Тіліне еріп азбасқа.
Төртінші тілек тілеңіз:
Төрде төсек тартып жатпасқа.
Бесінші тілек тілеңіз:
Бес уақытты бес намаз
Біреуі қаза қалмасқа.
Бағалау критерийі
|
Дескриптор
|
Әдеби эссені шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап жазады
|
- берілген үзіндіні қолданады;
- шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдайды;
- тақырып бойынша әдеби эссе жазады.
|
Достарыңызбен бөлісу: |