Пән: Қазақ әдебиеті
|
Мектеп: Ш.Уәлиханов атындағы орта мектеп
|
Күні: 18.01.2017
|
Мұғалімнің есімі: Джаппарова Динара
|
Сынып: 6 «А»
|
Қатысқандар саны
|
Қатыспағандар саны
|
Сабақтың тақырыбы
|
Батырдың нар тұлғасы
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
|
Шығармадағы батырдың протипін таниды, отансүйгіштік, қайсарлық, шыдамдылық қасиеттер жайлы түсінік бере алады. Өз ойларын жүйелі жеткізеді, сауатты жаза алады. Әңгіме барысындағы тарихи кезеңді суреттей алады. «Батыр, жауынгер» сөздеріне түсінік бере алады. «Жауынгер тұлғасы» әңгімесін мазмұндай алады. Жауынгердің нартұлғасын суреттей алады, өз бетінше шығармашылық жұмыстарды орындай алады.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Шығармадағы батырдың протипін таниды, отансүйгіштік, қайсарлық, шыдамдылық қасиеттер жайлы түсінік бере алады. Өз ойларын жүйелі жеткізеді, сауатты жаза алады.
Оқушылардың басым көпшілігі: Әңгіме барысындағы тарихи кезеңді суреттей алады. «Батыр, жауынгер» сөздеріне түсінік бере алады.
Кейбір оқушылар: «Жауынгер тұлғасы» әңгімесін мазмұндай алады. Жауынгердің нартұлғасын суреттей алады, өз бетінше шығармашылық жұмыстарды орындай алады.
|
Жетістік критерийлері
|
Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді: үй тапсырмасын орындайды, әңгіме желісі бойынша мазмұндай алады. «Батыр» сөзіне сипаттама бере алады.
|
Сөздік қор
|
Нар, тұлға, батыр, тәртіптілік, төзімділік, қайсарлық, жігерлілік.
|
Құндылықтарты дарыту
|
Оқушыларды отансүйгіштікке тәрбиелеу, тәуелсіз елдің нар тұлғасы болып қалыптасуына ықпал ету
|
Пәнаралық байланыс
|
Тарих, қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі.
|
Алдыңғы меңгерілген білім
|
Бауыржан Момышұлының өмірі жайлы қысқаша біледі.
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Басталуы
\2 минут\
\7 минут\
|
Психологиялық ахуал.
Шаттық шеңберін құрып, өз атына сай қасиеттерін айтады. Оқушылар алдын-ала дайындалған үстел үстіндегі қима қағаздарын алып «төзімділік», «жігерлілік», «қайсарлық» топтарына бөлінеді.
Үй тапсырмасын тексеру.
Зымыран сұрақтар
Бауыржан Момышұлы кім?
Бауыржан Момышұлының балалық шағы жайлы әңгімеле.
Бауыржан Момышұлының әскери қызметі жайлы айтып өт.
Бауыржан Момышұлы шығармашылығы.
«Хикая картасы»
Үйге берілген тапсырма бойынша әр топ «Хикая картасы» арқылы әңгімені мазмұндау.
«Әңгімедегі мақал-мәтелдер мен нақыл сөздер»
Әңгімедегі мақал-мәтелдер мен нақыл сөздерді дәптерлерінен оқып шығуды сұрау.
|
Қима қағаздар
|
Ортасы
\3 минут\
\8 минут\
\3 минут\
\8минут\
|
Жаңа сабақ.
Ал, енді оқушылар өздеріңіз жаңа айтып өткендей «білікті бірді жығады, білімді мыңды жығады» деген мақал әр уақытта да естеріңде болсын. Бүгін Бауыржан атамыздың білікті де, білімді тұлға екендігіне тағы да көз жеткіземіз.
Тақтада Бауыржан Момышұлы туралы бейнежазба көрсетіледі.
https://www.youtube.com/watch?v=UIfftdKgpow
Оқушылардан «батыр» сөзінің синонимдерін атап өтуді сұрау.
Ой толғау
Мұғалім «батыр» сөзіне тағы да толығырақ сипаттама бере отырып, оқушыларға «Бейбіт өмірдегі батырлық» тақырыбына ой-толғау жазуды тапсырады.
Сергіту сәті.
Оқушыларға қазіргі заман талабына сай үш тілді меңгеру қажеттегін айта отырып, тақтада берілген тақырыпқа сай сөздерді бағдаршам түстерімен сәйкестендіріп шығу. (сөздерді қазақ , орыс және ағылшын тілдерінде сәйкестендіру)
Батыр - богатырь - hero
Отан - родина - motherland
Тұлға - личность - person
Қолбасшы - командир - commander
Постермен жұмыс
Топтарға конверттегі қима қағаздар арқылы төмендегі тапсырмалар беріледі.
Бауыржан Момышұлына мінездеме (дара диаграммаға салу)
Бауыржан Момышұлы шығармаларын уақыт тізбегіне салу
Бауыржан Момышұлының нақыл сөздерін жазып, тәрбиелік мәнін ашу
|
Бейнежазба
Интерактивті тақта
А3 қағазы, маркер
|
Аяқталуы
\2 минут\
\5 минут\
\2 минут\
\2 минут\
\3 минут\
|
Бейнежазба
Бауыржан Момышұлының жанды дауысымен бейнежазба көрсету.
https://www.youtube.com/watch?v=sZFxyXuFTTA
Сатылай кешенді талдау
Авторы
Шығарманың тақырыбы
Шығарманың идеясы
Шығарманың мақсаты
Шығарманың құрылымы
Үйге тапсырма
«Бауыржан атамдай батыр болам» тақырыбына эссе жазу
Оқушыларды бағалау
Рефлексия.
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі
Мен бүгін ............................ білдім.
Маған .................................. қызықты болды.
Маған ................................... қиын болды.
Маған ................................. ұнамады.
|
Бейнежазба
Қима қағаздар
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы түрлендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтарға байланыс
|
|
Оқушының сабақ барысындағы тапсырмаларды орындауы, топтық жұмыста белсене қатысуын есепке алып бағалау
|
Тарих, қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі.
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім ба?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
|
Оқу ісі бойынша директор орынбасары: ______________________
Достарыңызбен бөлісу: |