Сабақтың тақырыбы: Білімдің пайдасы. Оқушылардың шығармашылығы



Дата29.06.2017
өлшемі68,77 Kb.
#20618
түріСабақ







Сабақ: Дүниетану

Мектеп: №101 жалпы орта мектебі

Күні: 05.12.15ж

Мұғалімнің есімі: Кочкартаева Лола Одилжановна

Сынып: 4 «Б»

Қатысқандар саны: 20

Қатыспағандар саны: 1

Сабақтың тақырыбы:

Білімдің пайдасы. Оқушылардың шығармашылығы

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

оқушылардың білімге деген құштарлығы артады, оқуға, білімді болуға ұмтылады.




Барлық оқушылар: сын тұрғысынан ойлауы дамиды

Оқушылардың басым бөлігі: оқушылар білім алуға, оқуға ұмтылады.

Кейбір оқушылар: Шығармашылық қабілеті дамиды

Алдыңғы оқу

Мінез-құлық ережелері

Үй тапсырмасы: А оқушы эссе жазады;

В оқушы Отбасы туралы мәтін мазмұнына сәй мақал мәтелдер жинайды;

С оқушы мәтінні оқып, мәнін түсініп келеді.



Жоспар Қысқа мерзімді сабақ жоспары, Дүниетану кітабі, Алматыкітап баспасы, Қ.

Аймахамбетова; Н. Ким, Г. Мырзақанова, Т. Напалкова



Жоспарланған уақыт


Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескерпелерді жазығыз)

Ресурстар



Басталуы

Психологиялық тренинг.

Білім дегеніміз — күш,

Күш дегеніміз — білім.



Мақсаты: Топ мүшелерін біріктіру,топта жағымды ахуалды құру, жұмыс белсенділіктерін арттыру. Қатысушылар шеңбер құрып тұрады.  Білімдіден шыққан сөз- дүниені нұрға бөлейді. Білім ақылмен ұштаспаса, төңірегін қараңғылата түседі. Өмірмен жанасқан білім – бұл өлшеусіз байлық..
2. Үй тапсырмасын сұрау. «Мінез-құлық ережелері»
І топ: Адамға мінез-құлық ережелері керек пе?
Неліктен «Мінез – адам көрсеткіші» болады деп ойлайсың?
ІІ топ: Мінезі жаман адамда жақсы қасиет бола ма?
Жаман мінезді қалай түзеуге болады деп ойлайсың?

ІІІ топ: Мектеп маған не береді?
Болашақта білімімді қалай жалғастырамын?
Менің мінез құлықым

Стикер,

флипчарт, кеспе қағаздар,




Ортасы

Білім — байлық азаймас һәм жоғалмас,

Еш қарақшы, үрыға да тоналмас!

Ақыл, сенің анттасқан нақ жолдасың,

Білім, сенген мейірімді қандасың…

Ақыл керек, білім таңдап аларға,

Білім керек ңске жақсы қарарға

Қазіргі қоғамда шын мәнінде білімді адам бағалана ма?

Білім артық па, байлық артық па? Білімнің қандай пайдасы бар?

ХХІ ғасырда білім құнды капиталға айналды ма? — дегенге саятын бүгінгі әңгімеміз, құрметті оқушылар.

Білімді болу дегеніміз не? Сізді қандай ойға жетелейді?

1. Білімді болу – бәрінене бұрын адам болу деген сөз. Өмірдегі барлық жақсылық білімнен шығады./

4. Ойланайық, пікірлесейік.

5. Видео ролик көрсету, тыңдату. «Мінез-құлық жайлы»
6. Кел, ойланайық.
— Адам ойына келгенінің бәрін істей ала ма?
«Мен хирургпын»

Мақсаты: Оқушылардың адамгершілік қасиеттерін анықтау.

Ауруханада бес ауру жатыр. Сіздер дәрігерсіздер. Емдеу үшін сіз ауырып жатқан адамдарыңызға жүрек салуларыңыз керек, бірақ жүрек жалғыз. Сіз кімге көмектесер едіңіз?

көп балалы ана.70жаста.

5-айлық нәресте,қыз бала,6-жасар ер бала, құрылысшы,қаңғыбас.

/ойларын айтып, өздерінше дәлелдеп берулері керек./

Ел болашағы — білімде. Қазақстанның болашағы өздеріңсіңдер.

Білім нәрімен сусындаған білімді бала, сен де қоғамның мүшесісің,еліміздің болашақ азаматысың.

Туған еліміздің бай да,  дәулетті болғанын қаласаң, өзіңнің де мұң- мұқтажсыз дәулетті өмір сүргің келсе, осы бастан білімді боп өсуге күш салуға тиіссің. Болашақ сені жетелейді.Қадағалап оқып жүрген шәкірттің білім аясының үздіксіз кеңи беретіні анық.Сондықтан, балалар талаптарыңа нұр жаусын!


Қоржын, "Жүгіртпе тізбек" үшін кеспе қағаздар

Аяқталуы


Білімнің адам өміріне қандай пайдасы бар?

Білімді өз бойыңызға  қандай жолмен жинақтадыңыз?

Мақсаттарыңа жету үшін өз білімдерің жеткілікті  деп ойлайсыңдар ма?

Білімді шыңдау үшін не істеу қажет?

ХХІ ғасырда білім құнды капиталға айналды ма?

Қай пәнді сүйіп оқыдыңыз?

Қай пән бойынша өзіңізді білімдімін деп есептейсіз?

Мектептен өзіңізге не алдыңыз?

Оқыған қандай кітап есіңіз де?

Үйге тапсырма беру. Мәтінді оқу.
І топ: Білім — байлық, Білім- алтын, алғашқы кірпіші қаланатын жер – мектеп.

ІІ топ: Бүгінгі сабақтан алған әсерім. (эссе жазу)
ІІІ топ: Сахналық көрініс бойынша сурет салу.


Проектр, ноукбук


Қосымша ақпарат Өмірмен байланыстырады.

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілетті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Үйге тапсырма беру. Мәтінді оқу.
І топ: Өзің орындап жүрген мінез құлық ережелерін жазып келу.
ІІ топ: Бүгінгі сабақтан алған әсерім. (эссе жазу)
ІІІ топ: Сахналық көрініс бойынша сурет салу.

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Ынталантырушы

1. Кері байланыс БББ кестесі бойынша




Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ – мен байланыс Құндылықтағы байланыс

Математика, ноукбук, карта.






Рефлекция Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз..

Топтардың суреттері талқылап, салыстыра алуы, жұмбақтар шешу, мәтіннің негізгі ойын түсініп, нәтижесін жазу арқылы ғана түсінуге болады. Мұнда балалар ынтымақтаса отырып, білім беру үрдісіне белсенді араласуы, жеке тұлға ретінде өз-өзіне сеніммен қарап жұмыс жасауы  ( өзін-өзі бағалауы), білім берудегі жаңа мүмкіндіктерді( достарымен бірге жұмыс жасау) пайдалана алады. Бұл жердегі ең негізгі принцип сенім білдіру мен ынтымақтастық болды



- Мақсат тақырыпқа сай жоспарланған;

- Оқушылар өз отбасыларының шежересі туралы білді, байсалды, жомарт болу керектігін ұғынды ;

- Оқушының белсенді қатысты, бірігіп жұмыс жасады;

- Әдіс-тәсілдер тиімді болды;

- Үлгердім, себебі оқушыларда топтық жұмыс дағдылары қалыптасқан;

- Сабақ жоспар бойынша өтілді.


Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуны да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Тақырыпқа жаңа әдіс-тәсілдердің сай келуі;

2: Оқушы үні

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1: Мұғалімнің ынтымақтастық атмосферасын ұйымдастырғаны;

2: Рөлдік ойындар ойнау

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

ЖАДА ын жетілдіру қажет екендігін ұғындым.




Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы
2017 -> Қысқа мерзімді жоспары: Мұғалімнің аты-жөні


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет