Сабақтың тақырыбы: Бұлбұлдың әні (Ашық сабақ) Өткізген: Умирзакова Ж. Ж. 2013 жыл



Дата31.12.2019
өлшемі47,5 Kb.
#54743
түріСабақ
Қарабұтақ орта мектебі


Сабақтың тақырыбы: Бұлбұлдың әні
(Ашық сабақ)

Өткізген: Умирзакова Ж.Ж.

2013 жыл

Сабақтың тақырыбы: Бұлбұлдың әні

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік: Мәтіннің мазмұнын меңгертіп, бұлбұл құстары туралы түсініктерін тереңдету.

ә) тәрбиелік: Табиғатты аялауға, құстарды қорғауға, жауапкершілікті сезінуге тәрбиелеу

б) дамытушылық: Тіл байлығын, сөздік қорын, көркем сөйлеу дағдысын дамыту. Көз алдында елестету арқылы есте сақтау, еске түсіру қабілеттерін дамыту.



Сабақтың түрі: Жаңа білімді игеру

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сын тұрғысынан ойлау, дамытушылық, сұрақ-жауап, түсіндіру, ой қозғау.

Сабақтың көрнекілігі: Суреттер, портрет, интерактивті тақта,

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1 Оқушылармен амандасу, түгелдеу, оқу-құралдарының әзірлігін тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Саламатсыздарма балалар! Қане барлығымыз оқу-құралдарымызды дайындап алайық. Бүгінгі сабақта түгелміз бе?

Олай болса, қазір бізде ана тілі сабағы. Яғни, бұл сабақ жай сабақ емес. Себебі бүгін бізге көптеген қонақтар келіп отыр. Сондықтан бүгінгі сабақта бір-бірімізге сәттілік тілей отырып,көңіл-күйімізді көтеру үшін шаттық шеңберін құрайық.

Күліп-қағып қолымды,

1,2,3 соғайын.

Күліп тұрып көршіме

Қолымды мен бұлғайын

Жылы жылы жүзбенен

Маңдайыңнан сипайын

Ыстық алақаныммен

Қолыңды бер қысайын



ІІ. Үй тапсырмасы.

Ендеше барлығымыз үйге берілген тапсырмаға зейін аударайық.

-үйге қандай тапсырма берілді?

-кім бүгінгі сабаққа дайын екен? Қане қол көтеріп «Жаңбыр» өлеңін жатқа айтар екен? (4-5 оқушыдан жатқа сұралады)



ІІІ. Үй тапсырмасын бекіту.

Назар аудар!

  1. Өлеңде жылдың қай мезгілі суреттелген?

  2. Жаңбыр жауар алдында, жаңбыр жауғанда аспанда қандай өзгерістер болады?

  3. Жаңбыр жылдың қай мезгілінде көп жауады?

  4. Жаңбырдың қандай түрлерін білесіңдер?

  5. Жауынның қандай пайдасы бар?


ІV. Сергіту сәті.

Жаңбыр сіркіреді

Жаңбыр жауды

Жаңбыр нөсерлетті

Жаңбыр басылды

( Оқушылар жаңбырдың дыбысын саусақтарымен, аяқтарымен салады)



V. Ой қозғау.

1. Жаңбыр жауып басылғаннан кейін аспанда нелердің дауысы естіледі?

(жәндіктердің, құстардың)

2. Қандай құстарды білесіңдер?

(қаз, торғай, әтеш, сауысқан, бозторғай, қарға, бұлбұл)

3. Оларды қандай топтарға бөлуге болады?

(дала құстары, үй құстары т.б.)


  1. Құстар қалай дыбыстайды?

(қаз қаңқылдайды, торғай шиқылдайды, әтеш шақырады, қарға қарқылдайды, бозторғай шырылдайды, бұлбұл сайрайды)

. Қызығушылығын ояту.

Балалар, олай болса бәріміз тақтаға қарай отырып, мына дыбысты тыңдап көрейік.

-қандай құстың үні ерекше естіледі?

-демек, мынау қандай құстың суреті екен?

Бұлбұл-әнші құс. Оның екі түрі болады.


  1. дала бұлбұлы

  2. тоғай бұлбұлы

-Бұлбұл қандай құс екен?

-Ал, сендер қазақтың қандай бұлбұл әншілерін білесіңдер ме?

-Қазақтың бұлбұл әншілері-Күләш Бәйсейітова және Бибігүл Төлегенова.

-Тақтадағы бұлбұл әнші апаларымыздың суретіне назар аудара отырып, әнін тыңдап көрейік.



VІІ. Кім боламын.

Яғни осы апаларымыз кішкене кезінен әншілікті армандап, армандарына жеткен. Ал, сендер өскен соң кім болғыларың келеді?

Айдана - дәрігер

Арайлым - мұғалім

Алдияр – ұшқыш

Ақмарал - әнші

Аяулым - әнші

-олай болса біздің Ақмарал, Аяулымдар апаларымыз сияқты әнші болғысы келеді екен. Алдымызда көктем мезгілі келеді. Көктеммен бірге құстар да келеді. Қане құстар жайлы ән білеміз бе екен?



VІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.

Олай болса , барлығымыз назарларымызды тақтаға аударайық.

–Тақтада не көріп тұрсыңдар?

- Сандар.

Бұл сандар жай сандар емес. Сандардың астында бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбы жасырынған. Алфавиттегі әріптердің нөмірі бойынша осы цифрларды оқып шықсақ, бүгінгі сабақтың тақырыбын шешеміз.

-Олай болса бүгінгі жаңа сабағымыз Мәдіхат Төрежановтың «Бұлбұлдың әні » атты әңгімесі.Барлығымыз мына портретке мән берейік. ( Тақтада Мәдіхат Төрежановтың өмірбаяны мен портреті ілінген)

1. Мәтінді оқушылар тізбектеп оқу.

2. Мәтінді оқушылар іштерінен оқу.

3. Мәтінді бөліктерге бөлу.

ІХ. Оқулықпен жұмыс.

Оқулықтағы берілген тапсырмаларды орындау.

-Әбдеш қандай бала екенін сипаттау.

-Табиғатты көз алдына елестете отырып суреттеу.

-бұлбұл қандай құс екенін сипаттау.

Х. Шығармашылық жұмыс. Дәптермен жұмыс.

Үй құстары. Дала құстары.

__________ ____________

__________ ____________

__________ ____________

ХІ. Сабақты қорытындылау.

INSERT кестесі



Не білемін

Нені білдім

Білгім келеді











ХІІ. Үйге тапсырма.

Мәтінді мәнерлеп оқу, түсінік айту. Бөліктерге ат қою. Бұлбұл құсы туралы мәлімет жинау.



ХІІІ. Бағалау.
Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет