Сабақ: 1
|
Мектеп
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сыныбы: 11ЖМБ
| Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспағаны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Бөлім: Заман шындығы
Б.Мұқай «Өмірзая» романың сюжеті мен композициясы
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
11.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну;
11.2.2.1. шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау;
|
Сабақтың мақсаты
|
Б.Мұқайдың «Өмірзая» романына сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну, романдағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау;
|
Бағалау критерийлері
|
романға сюжеттік-композициялық талдау жасайды;
жанрлық ерекшелігін анықтайды;
автор идеясының өмір шындығымен байланысын анықтайды.
|
Ойлау дағдысының деңгейі
|
Білу, түсіну, талдау
|
Құндылықтарға баулу
|
Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы (6-құндылық)
|
Тілдік мақсаттар:
|
озбырлық кезең, зобалаң заман шындығы,отарлық саясатының ұраншысы
|
Алдыңғы тақырып:
|
Тарихи тақырыпта жазылған шығармалар
|
Жоспар:
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 минут
|
І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылар 4 топқа бөлінеді.
Қызығушылықты ояту:
Сабақтың тақырыбын суреттер арқылы болжайды.Ойларын ортаға салады.
сабақтың тақырыбы мен мақсаты белгіленеді;
кескіндер (көк, қызыл, сары түстер ) арқылы оқушылар топқа бөлінеді.
|
Оқушылар сабақтың тақырыбын суреттер арқылы болжайды.Ойларын ортаға салады.
Оқушылар топқа бөлінеді.
|
ҚБ «Күн мен бұлт»
|
https://ru.bookmate.com/authors/gqRlKsqD
http://m.adebiportal.kz/kz/retailing/view/325
|
Сабақтың ортасы
|
Мағынаны тану.
1-тапсырма. Берілген сұрақтарға жауап береді.
https://www.youtube.com/watch?v=uyKVxmSTIz0
Жазушы, драматург Баққожа Мұқай туралы бейнематериал көрсетіледі.
Баққожа Мұқай шығармашылығымен таныссыз ба?
Сіздің ойыңызша, Баққожа Мұқай оқырмандарына қандай шығармалар ұсынды? Неліктен?
Өмірзая сөзінің мағынасы қандай? Қандай дәлел келтіруге болады?
«Өмірзая» романында қандай кейіпкерлер болуы мүмкін?
Қалай ойлайсыз, Баққожа шығармаларының ұрпақ үшін құндылығы неде?
Дескриптор:__Сұрақтарға_жауап_береді;__Өз_пікірін_білдіреді;____2-тапсырма.'>Дескриптор:
Сұрақтарға жауап береді;
Өз пікірін білдіреді;
2-тапсырма. Берілген тұжырымдар бойынша өз ойларын ортаға салады.
«Б.Мұқайдың «Өмірзая», Р.Мұқанованың «Мәңгілік бала бейне» шығармаларындағы тоталитарлық дәуірдің шындығы».
«Баққожа Мұқайдың «Өмірзая» романы – Кеңес заманының озбырлығы мен оспадар саясатын әшкере еткен аз кітаптардың бірі және бірегейі».
Дескриптор:
3-тапсырма. Оқушылар шығарманың сюжеттік-композициялық құрылымына талдау жасайды.
А) Шығарма сюжеттік-композициялық құрылымы:
сюжеттің басталуы;
сюжеттің байланысы;
сюжеттің дамуы;
сюжеттің шиеленісуі;
сюжеттің шарықтау шегі;
оқиғаның шешімі.
Ә) Шығарманың жанрлық ерекшелігін анықтайды.
«Өмірзая» шығармасының жанрлық ерекшелігі
|
1
|
|
2
|
|
3
|
|
4
|
|
5
|
|
Бағалау. «Табыс баспалдағы»
Дескриптор:
тұжырымдар бойынша пікірлерін білдіреді.
шығарманың сюжеттік-композициялық құрылымына талдау жасайды;
шығарманың жанрлық ерекшелігін анықтайды.
Ойтолғаныс кезеңі. Жеке жұмыс
Оқушылар сабақты бекіту мақсатында берілген кестені толтырады.
Тақырыптың өзектілігіне ұқсас шығармаларды атаңыз.
|
|
Автор өмір сүрген заман көрінісіне сипаттама беріңіз.
|
|
Ортақ мәселені қазіргі заман көрінісімен қалай байланыстырар едіңіз?
|
|
Әңгімедегі көркемдік шешімге қандай баға берер едіңіз?
|
|
|
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар берілген тұжырымдар бойынша өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар шығарманың сюжеттік-композициялық құрылымына талдау жасайды.
Оқушылар сабақты бекіту мақсатында берілген кестені толтырады.
|
ҚБ «Күн мен бұлт»
ҚБ «Күн мен бұлт»
ҚБ «Күн мен бұлт»
|
https://www.youtube.com/watch?v=uyKVxmSTIz0
http://m.adebiportal.kz/kz/retailing/view/325
Сурет қиындылары
Кеспе қағаздары
|
Үйге тапсырма:
|
Б.Мұқайдың «Өмірзая» шығармасын оқу
|
|
Сабақтың аяғы
5 минут
|
Рефлексия
«Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі арқылы
«Бүгін мен...................... білдім»
«................. қызықты болды» «.......................... қиын болды.»
« ......................... екенін түсіндім»
«Мен..................................... білім алдым.»
«.................. мені таң қалдырды.»
|
|
|