Сабақтың тақырыбы: ц дыбысы мен әрпі. Сабақтың мақсаты



Дата11.01.2017
өлшемі7,81 Kb.
#6756
түріСабақ
  • Пәні: Сауат ашу 9.12.2013ж.
  •  
  • Сабақтың тақырыбы: Ц дыбысы мен әрпі.
  • Сабақтың мақсаты:
  • Білімділігі: Оқушыларға Ц дыбысы мен әрпін таныту, ол арқылы берілгенді оқу
  • мен жазуға үйрету.
  • Дамытушылық: Ц дыбысына қатысты жаңа сөздерді оқыту арқылы оқушылардың
  • білімі мен тілін, сөздік қорларын дамыту.
  • Тәрбиелік мақсаты: Еңбек сүйгіштікке, ұқыптылыққа, тазалыққа, өнерге
  • тәрбиелеу.
  • Әдісі: ойын, сұрақ-жауап, түсіндіру.
  • Түрі: аралас сабақ
  • Көрнекілігі: слайдтар, кеспе әріптер, оқулық, дәптер, ойындар.
  • Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру (1 слайд)
  • Балалар, бүгін ерекше күн. Себебі, сабағымызға көп қонақтар келіп отыр.
  • Олай болса, қонақтарымызбен сәлемдесейік. Құтты қонақ келіпті, төрімізге еніпті. Амандасу үлкенге, тәрбиенің басы ғой. Ал, кәнеки бәріміз, сәлем дейік үлкенге Сәлеметсіздер ме, апайлар мен ағайлар!
  • ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.(2 слайд)
  • *Өткен сабақта қандай дыбыспен таныстық?(щ)
  • *Щ дыбысы қандай дыбыс?(дауыссыз, қатаң)
  • *Щ дыбысына байланысты қандай сөздер білесіңдер?(щи, борщ, щетка,ащы,тұщы)
  • *Тақтаға осы сөздерді жеке – жеке жаздыру
  •  
  • ІІІ. Жаңа сабақ.(3 слайд)
  • Жұмбақ
  • Аяғын жерге тірей қалып,
  • Шеңбер сызды шыр айналып.
  • (Циркуль)
  • Оқушыларды ц дыбысымен таныстыру.(4 слайд)
  • *Ц қатаң дауыссыз дыбыс. Ц дыбысы орыс тілі арқылы енген кірме сөздерде кездеседі.Ц дыбысы сөздің басында, ортасында кездеседі.
  • *Ц дыбысына байланысты суреттер көрсетіп, оларды буынға бөлдіріп, ц дыбысының сөздің қай жерінде кездесетінін оқушыларға анықтату.
  • *Цех, цирк, концерт, цифр сөздеріне дыбыстық талдау жасау.
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  ІҮ. Сергіту сәті(5 слайд)
  • Дөңгелене тұрамыз,
  • Керегені құрамыз.
  • Уықтар боп иіліп,
  • Шаңыраққа киіліп
  • Достық үйін құрамыз.
  • Ү. Оқулықпен жұмыс(6 слайд)
  • “Цирк”мәтінін оқу
  • *Оқушыларды тізбектей оқыту
  • *Тапқышбектің шарындағы шашылған буындарды оқып, дыбыстайды
  • * “Концерт” тақырыбына әңгіме құрастыру.
  • Мыс: Досан домбырамен күй тартты. Маржан “Айгүл” би тобына қатысады. Айбек өлең оқыды. т.б
  • ҮІ. Өз өнерлерін көрсету(7 слайд)
  • * Балалар, З дыбысын өткенімізде қандай өлең жолын жаттадық?
  • * Қане,асықпай бәріміз қосылып айтайық. (Қазақстан – менің Отаным)
  • Асыл өлкем, ерекше,
  • Қазақстан мекенім!
  • Бәрімізге белгілі,
  • Сенің қандай екенің,
  • Биік болсын шоқтығың,
  • Атыңды айтам қуана.
  • Желбірейді көк туың,
  • Төбемізде мәңгілік.
  • * Өте жақсы айттыңдар балалар, бұл өлең жолын сіздер Тәуелсіздік мерекесіне арнап айттыңыздар - деп есептеймін.
  • ҮІІ. Дәптермен жұмыс(8 слайд)
  • * Ауада көрсету, жазу.
  • *Дәптерге жазбас бұрын, не айтуымыз керек?
  • *Балалар, Ц әрпінің бас әрпін жазу үшін И әрпін еске түсірейік, доғал түрде бастап, көлбеу таяқшаны екі ілмек арқылы жазып, ырғашақ саламыз. *Кішкене ц әрпін екі ырғашақты қосып жазу арқылы ілмек салып жазамыз.
  • * Міне, балалар бұл үлгілер дәптерімізде тұр, енді көркем етіп жазайық.
  •  
  •  
  •  
  • ҮІІІ «Кім шапшаң?» ойыны арқылы сабақты бекіту (9 слайд)
  • *  Бос торкөзге Ц әрпін қойып, сөздерді оқимыз
  • * Сонымен Ц қандай дыбыс?
  • * Цирктен сіздерге кімдердің, нелердің ойындары ұнайды?
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  • ІХ. Мадақтау(10 слайд)
  • * Оқушыларды қатысымына қарай мадақтау
  •  
  •  Х. Үйге тапсырма
  • * “Цирк” мәтінін оқу, жазуларын аяқтау.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет