Тексерілді:
Сабақтың тақырыбы:
Деректер базасымен жұмыс
|
Мектеп: №19 Д.Қонаев
|
Күні: 14.12.19ж
|
Мұғалімнің аты-жөні:Саркулова.А
|
Сыныбы: 9ә
|
Қатысқаны: Қатыспағаны:
|
Оқу мақсаттары
|
9.2.2.2-электронды кестеде деректер базасын құру
9.2.2.3-деректерді іздеуді, сұрыптауды және сүзгілеуді жүзеге асыру
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар үшін:
Деректер базасы ұғымымен танысу.
|
Көптеген оқушылар үшін:
Деректер базасының түрлерін анықтау.
|
Кейбір оқушылар үшін:
Деректер базасын құруды қолданудың маңыздылығын түсіндіру.
|
|
Бағалау критерийі
|
1. Деректер базасы ұғымымен танысады.
2. Деректер базасының түрлерін анықтайды.
3. Деректер базасын құруды қолданудың маңыздылығын түсіндіреді
|
Құндылықтаға баулу
|
«Мәңгілік ел» идеясының құндылықтарын жүзеге асыру.
Топта бірлесіп жұмыс жасау, бір-бірлерінің пікірлерін тыңдау,сыйлау.
|
Тілдікмақсаттар
|
Пәндіклексикажәнетерминология:
Деректер базасы-базаданных-database,кестелік-табличный-table,иерархиялық-иерархическая-hierarchical, жүйелік-систематическая-systematical, нысан-объект-object, атрибут-attribute, жазба-запись-recording, өріс-поля-field, кілтті өріс-ключевая поля-keyfields, электронды кесте-электронная таблица-electronicspreadsheet, ұяшық-ячеек-cell, сан-число-number, формула-formula, жазба-запись-recording, өріс-поля-field, жұмыс парағы-рабочий лист-worksheet,функция-function,
форма-form,тізім-список-list,ауқым-диапазон-range,сұрыптау-сортировка-sort,сүзгі-фильтр-filter.
|
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
Талқылау:
Біз үлкен көлемдегі ақпараттарды қалай сақтап, өңдейміз?
Деректер базасы дегеніміз не?
Деректер базасы маңызды рөл ойнайтын қандай салаларды айта аласың? Дәлелді мысал келтір.
Деректер базасын құруға арналған қандай программаларды білесіндер?
|
|
Математика пәні бойынша кестелер, ағылшын, орыс тіліндегі сөздер қолданылады.
|
Жоспар
|
Сабақ кезеңдері
|
Жоспарланған іс-әрекет
|
Қосымша ресурстар
|
|
Жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Басталуы
3 мин
6 мин
|
Ой сергіту жаттығуы
Үй тапсырмасын пысықтау
«Кім жылдам»
Өткен тақырыптағы қосымша тапсырмалардың шешімін жұптасып талдайды.
Оқушылардың жұмыстарын ауызша мадақтау, қолдау көрсету.
|
Компьютер
|
Негізгі бөлім
2 мин
6 мин
13 мин
|
Миға шабуыл сұрақтары
Мәліметтер қорымен жұмыс жасауда алған білімдеріңді күнделікті өмірде (үйде, мектепте және т.б. ) қалай қолдануға болады деп ойлайсың?
Нақты ұсыныстар, дәлелді мысалдар келтір.
Оқулықпен жұмыс
Жаңа ақпаратпен танысу. Әдістемелікте берілген сұрақтармен және «Сен білесің бе?» айдарымен жұмыс ұйымдастырылады. Жеке, жұпта, топта, ұжымда жауаптар айтылады. Мұғалім толықтырып отырады.
|
Оқулық
|
|
Ой сергіту жаттығуы
«2 шындық, 1 өтірік» әдісі Оқушылар ретімен өткен тарау бойынша 2 шындық, 1 өтірік айтады, бірін-бірі қайталамайды.
Үй тапсырмасын пысықтау
«Блиц кездесу»
Өткен тақырыптағы қосымша тапсырмалардың шешімін жұптасып талдайды.
Оқушылардың жұмыстарын ауызша мадақтау, қолдау көрсету.
|
Компьютер
|
Миға шабуыл сұрақтары
Мәліметтер қорымен жұмыс жасауда алған білімдеріңді күнделікті өмірде (үйде, мектепте және т.б. ) қалай қолдануға болады деп ойлайсың? Нақты ұсыныстар, дәлелді мысалдар келтір.
Оқулықпен жұмыс
Жаңа ақпаратпен танысу. Әдістемелікте берілген сұрақтармен және «Сен білесің бе?» айдарымен жұмыс ұйымдастырылады. Жеке, жұпта, топта, ұжымда жауаптар айтылады. Мұғалім толықтырып отырады.
Жоба тапсырмалары:
«Біздің сынып» кіші жобасы
Ехсel кестелік процессорында өзің оқитын 9-сыныптың деректер базасын құр. Сыныптағы оқушылардың деректер базасына енгізуде Форма диалогтік терезесін қолдан. Функция қызметін пайдаланып, Орташа жазбасында орналасқан Бойының ұзындығы және Салмағы өрістерінің орта мәнін есептеу арқылы сыныптың орта бойы мен салмағын есепте (1-сурет).
|
Оқулық
|
Аяқталуы
Рефлексия
Үй тапсырмасы
|
|
|
|
|
|
|
|
|
оба тақтада қорғалады.
|
|
|
|
Жоба тапсырмалары:
«Біздің сынып» кіші жобасы
Ехсel кестелік процессорында өзің оқитын 9-сыныптың деректер базасын құр. Сыныптағы оқушылардың деректер базасына енгізуде Форма диалогтік терезесін қолдан. Функция қызметін пайдаланып, Орташа жазбасында орналасқан Бойының ұзындығы және Салмағы өрістерінің орта мәнін есептеу арқылы сыныптың орта бойы мен салмағын есепте
Тапсырма:
1. Суреттегі мәліметтер бойынша деректер базасын құр.
2. Дерекқор жазбасында автокөлік атауы, өрістерде қозғалтқыш көлемі, қуаты, әр
100 км- ге орташа жұмсалатын жанармай шығыны және жыл ішінде орташа сатылу бағасын көрсет.
3. Кеңейтілген сүзгі арқылы қуаты 2.0-ге тең және 100 ат күшінен жоғары және сатылу саны 2000 данадан көп көліктерді ірікте.
Автокөліктердің сатылу саны бойынша диаграмма жаса.
Дескриптор
Берілген мәліметтер бойынша дерекқорын құрады;
Дерекқорын сұрыптайды;
№2 БЖБ
«Бутерброд» әдісі.
Оқушылар жоба туралы алдымен жақсы пікір айтады, екінші құрылымда сын айтады, үшіншіде тағы жақсы пікір айтады.
Не білемін? Не білдім? Не білгім келеді?
Ақпарат толықтыру
|
Оқулық
|
|
|
|
|
|
|
Дерекқорын сүзгіден өткізеді.
Оқушылардың жұмыстарын ақша бейнеленген карточкалар арқылы бағалау
|
Достарыңызбен бөлісу: |