Сабақтың тақырыбы:
Әбдірахман Асылбеков. Үйрену
|
Мектеп: 19
|
Күні: 7.02.17
|
Мұғалім: Жунусова Кундызай Суюндиковна
|
Сынып: 4 «В»
|
Қатысқан:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақта меңгерілетін
дағдылық мақсаттар
|
Өлеңді мәнерлеп, түсініп оқуға төселдіру. Әртүрлі мамандық кәсіп иелері туралы түсінік беремін.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар білуге тиісті:
Автордың өмірі мен шығармашылығы туралы біледі.
|
Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс:
Тақырып мазмұнын түінуі тиіс
|
Кейбір оқушылар білуге тиіс:
Автордың өзге де шығармаларын.
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыттар
|
Жоспарланған уақыт (жаттығулар)
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
Ұйымдастыру кезеңі
Мен саған сенемін
Әуен ойнап тұрады. Жұп құрып, бір- бірінің көздеріне қарап отырады. «Мен саған сенемін …» өйткені сен жақсы адамсың.
Қызығушылықты ояту
Тест:
1.«Сурет салғым келмейді» мәтінінің авторы кім?
а) Төлеген Айбергенов
ә) Марат Қабанбай
б) Мұхтар Әуезов
2. Мұғалім кім туралы әңгімеледі?
а) оқушы туралы
ә) Ана туралы
б) Әке туралы
3. «Жамал» қай суретшінің туындысы?
а) Леонардо да Винчи
ә) Қанафия Телжанов
б) И. Левитан
4. Қазақтың белгілі суретшісі
а) С. Айтбаев
ә) Ә. Қастеев
б) С. Мәмбеев
5. Ержан неліктен сурет салудан бас тартты деп ойлайсың?
а) Ержанның сурет салуға құралдары болмады.
ә) Ержан анасынан айрылып қалған еді.
б) Ол Салауат ағайды ұнатпайды.
|
Суретпен жұмыс сұрақ – жауап арқылы.
|
Ортасы
|
Жаңа сабақ
1. Суреттер сөйлейді.
2. Жаңа тақырып «Үйрену»
1) Оқушылар өз бетімен оқиды.
2) Тізбектей оқиды.
3) Сұрақ – жауап жұмысы.
4) Мұғалімнің түсіндіруі.
Қазақ психологы.
Әбдірахман Асылбеков (1907ж.- 1970ж)
Абай атындағы мемлекеттік педагогикалық университетінің психология кафедрасында қызмет атқарған.
«Оқушылардың ынтасын тәрбиелеу» (1965), «Бала тәрбиесінде семьяның рөлі»(1966) т. б. мақалалардың авторы.
1962 жылы Ташкентте «Мектеп оқушыларында ынтаның қалыптасуы» атты кандидаттық диссертация қорғаған.
Табиғат әлемі алуан түрлі. Аңдар мен құстардың, теңіз жануарлары, өсімдік, ағаштардың – бәрінің белгілі бір пішіні бар. Тірі организмдер әр түрлі тәсілмен қозғалады. Адамдар уақыт бойы табиғатты бақылай келе одан көп нәрсені үйренуде.
|
Автор портреті.
|
Сергіту сәті
|
Жолдарыңа үңіліп,
Екі бақа жүгіріп,
Секіреді, бақ-бақ,
Ағаштарды аттап.
Олар ерте тұрады,
Беті-қолын жуады.
Оңға-солға шайқалып,
Бақылдайды ән салып.
Судан шіркей табады,
Өсіп үлкен болады.
Бақ-бақ, нақ-нақ,
Біздер айттық тақпақ.
|
Сергіту жаттығуы жазылған парақша
|
Аяқталуы
|
Тапсырма көздері.
1) 1 - топ: «Әнші» сөзіне 5 жолды өлең
2 - топ: «Суретші» сөзіне әңгіме құрау және суретші сөзін септеу
3 - топ: «Паровоз» ойыны. Паровоз құрастыру (математикалық есептер бойынша)
2) «Үйрену» сөзіне постер құру.
3) Фигуралармен жұмыс. Үш топқа үш түрлі фигура беріледі.
|
Сөздік жұмысын жүргізу.
|
Үйге тапсырма: мәнерлеу.
|