Бекітемін Келісемін Қаралды
Мектеп директоры: Д.о.і.ж.ор.: Бастауыш бірлестік жетекшісі:
______ М.Ғайсин _______ С.Әміреева _______ Ж.Махметова
Пәннің аты:
Әдебиеттік оқу
|
Сыныбы: 4
|
Күні: 17.10.2015
|
Мұғалімі: Ж.Махметова
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Әйел – Ана
|
Сабақтың мақсаты:
|
Білімділік: Оқушыларға жазушының өмірі, шығармашылығынан мәліметтер беру оның ертегісін оқып, мазмұнын ашу. Ана құдіретіне, батырлығына, ақылдығына бас ию, оқушының анаға деген сүйіспеншілік сезімін ояту
Дамытушылық: Оқушылардың іздегіштік қасиеттерін арттыра отырып дәлелді пікір айтуға үйрету, ойлау қабілетін дамыта отырып шығармашылықпен жұмыс істей білуге өз пікіріне тұжырым жасай білуге, көркем сөйлеуге дағдыландыру
Тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке, аналарды құрмет тұтуға, ананы сыйлауға тәрбиелеу. Жамандықтан, арамдықтан аулақ болуға ата – ананы, үлкенді жақсы көруше тәрбиелеу
|
Типі
|
Жаңа сабақты түсіндіру
|
Әдісі
|
СТО стратегиялары, топпен жұмыс, топтастыру стратегиясы, суреттеу стратегиясы
|
Дереккөздер
|
Оқулық «Атамұра» 2015, интерактивтік тақта, тақырыптық суреттер, постер құру, смайликтер, стикерлер, стикер, түрлі-түсті пломастерлер
|
Сабақтың кезеңі
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Мұғалім топқа бөледі, әр топтың атын хабарлайды
Бірінші топ: Мейірімді
Екінші топ: Ақылшы
Үшінші топ: Қамқоршы
|
Оқушылар орындарынан тұрып топтың тақпағын айтып бір-біріне сабаққа сәттілік тілейді
|
Үй тапсырмасын сұрау
|
Мұғалім үй тапсырмасы бойынша слайдтан жаңа сөздердің анықтамасын сұрайды
|
Қарабатыр ертегісін ролге бөліп, сахналайды
|
Жаңа сабақ
Ой қозғау, қызығушылығын ояту
|
Балаларға топ бойынша ана тапсырма берілген соның орындалысын тексереді
|
Бәрәншә топ: ана туралы мақал
Екінші топ: ана туралы нақыл сөздер
Үшінші топ: ана туралы эсселерін оқиды
|
Мағынаны тану
«Білген маржан» стратегия
|
Бүгін біз жаңа ертегімен оның авторымен танысамыз
Жаңа сөздермен таныстыру
|
Оқушылар слайд арқылы жаңа сөзбен, автордың өмірбаянымен танысады
|
Түртіп алу стратегиясы
|
Дәптерлерін ашып, жаңа сөздіктерді жаздырады
|
Оқушылар күнді, сабақтың тақырыбын және жаңа сөздерді дәптерлеріне жазады
|
Суреттеу стратегиясы
Түсіну
|
Мұғалім слайдтан ертегінің мазмұнын суреттер арқылы түсіндіреді
|
Оқушылар мұғалімді мұқият тыңдайды
|
Кітаппен сөйлесу стратегиясы
Тізбектеп оқу
|
Әр баланы жеке тізбектеп оқытады
|
Оқушылар ертегіні тізбектеп, мәнерлеп оқып шығады
|
|
Мазмұны түсінгенін сұрайды
|
Бір оқушы мазмұнын айтып береді
|
|
Кітаптағы сұрақтарға жауап беруін қадағалайды
Сұрақтар: Елшінің айтқан сөзін тауып оқы
Ертегіден Әйел – Ананың сөзін тауып оқы
|
Оқушылар сұрақтарды кітаптан іздеп жауабын оқиды
|
Білу
|
Слайд арқылы сұрақтар қояды
1.Ертегіде сөз болып отырған елдің табиғаты қандай еді?
2.Күндердің бір күнінде Күншуақ елі қандай жағдайға тап болды?
3.Құдіреті күшті әміршінің бұйрығы қандай болды?
4.Жарлықты естігенде халық не күй кешті?
5.Ақ шашты ананың ерең ерлігінің арқасында Күншуақ елінің халқы жау қолынан қалай құтылды?
6.Ер азаматтарды қорғаннан алып шығудың қандай тағы жолдарын ұсынар едің?
|
Оқушылар әр сұраққа нақышына келтіре толық жауап береді
|
Ой – тұжырым
Қолдану
|
Мұғалім әр топқа постер құруды тапсырады
|
Бірінші топ: бүгінгі тақырыпқа сай сурет салады
Екінші топ: ер азаматтарды құтқару үшін сен не істер едің
Үшінші топ: Әйел – Анаға мінездеме бар.
|
Үйге тапсырма
|
Мұғалім үйге ертегіні оқуға, мазмұнын біліп келуге береді
|
Оқушылар күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады
|
Кері байланыс
|
Мұғалім өзі бағалайды
|
Оқушылар келесі сабаққа ұсыныс, пікірлерін, талап, тілектерін, өздерін-өздері Бағдаршамға бағалайды
|
2 сынып
Пәні: Әдебиеттік оқу
Сабақтың тақырыбы: С.Сейфулдин «Біржан»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Өлеңді түсіндіре оқып, мазмұнын таныстыру, мәтін бойынша сұрақтар қойып,
жауап бере білуін қадағалай
Дамытушылық: Оқушылардың тіл байлығын, ой-өрісін дамыту
Тәрбиелік: Бірін-бірі тыңдауға, сыйлауға, адам бойындағы жақсы қасиеттерге, адамгершілікке
тәрбиелеу
Сабақтың түрі: жаңа тақырыпты меңгерту, ізденіс
Сабақтың ідіс-тәсілдері: топтау, түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі: ребус, тірек –сызба, топтық тапсырмалар, интерактивті тақта, постер, стикер
Оқыту нәтижесі: өлеңді түсінеді, сыни тұрғыдан ойланады, топпен жұмысқа төселеді
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
уақыты
|
І.Ұйымдастыру кезеңі
|
Әр түрлі стикерлер арқылы топқа бөлу, бағалау парақтары таратылады
|
Топқа бөлініп, топ ережесін жасау, топ басшысы бағалау парағын толтырады
|
1 мин
|
ІІ.Үй тапсырмасын қайталау
|
«Кім көп біледі?» әр топтан бір-екі оқушы шығып үй тапсырмасын айтады
|
Оқушылар сұрақтар қойып, топтан бір-бірден жауап беріп отырады
|
5 мин
|
ІІІ.Жаңа тақырыпты меңгерту
|
«Ой шақыру»
Мақал-мәтелдерді түсініп оқы. Жаттап ал
«Миға шабуыл» ойыны
Сәкен Сейфулин туралы мағлұмат беру «Біржан» өлеңін мәнерлеп оқу
|
Бірлігі жоқ ел тозады,
Бірлігі күшті ел озады
Саусақ бірікпей,
Ине ілікпейді
Мақал-мітелдерден жасырын сөзді табу
Оқушылар тыңдайды
|
10 мин
|
Сөздік жұмысы
|
Сал-сәнді киініп, ерекшеленіп жүретін сері әнші
|
Дәптерлеріне жазып алады
|
5 мин
|
ІҮ.Тізбектеп оқыту
|
Мұғалім оқушыларға тізбектеп оқытып жібереді
|
Оқушылар мәнерлеп оқиды
|
5 мин
|
Ү.Сергіту сәті
|
Музыка қосу «Қара жорға» биі
|
Музыка ырғағымен би қимылдарын жасайды
|
2 мин
|
ҮІ.Топтық тапсырма
|
1-топ.Біржан салдың әншілігі туралы өлеңде не делінген?
2-топ.Өлеңді мәнерлеп оқып бер.
3-топ.Өлеңді өара сөзбен әңгімелеп бер
|
Топтармен ақылдаса отырып, айтады.
|
7 мин
|
ҮІІ.Қорытынды
|
«Біржан» өлеңі бойынша түсінгендеріңді постерге түсіріңдер
|
Филпчарт беріліп, тақырып бойынша түсінгендерін постерге түсіріп қорғайды
|
5 мин
|
ҮІІІ.Үйге тапсырма
|
Мәнерлеп оқып, мазмұндау
|
Түсініп келіп, мазмұндап береді
|
2 мин
|
ІХ.Бағалау
|
Сабақ барысын берілген парақ бойынша бағалау
|
Өздерінің тобындағы оқушыларды бағалайды
|
2 мин
|
Х.Кері байланыс
|
Стикер таратып беріледі
|
Бүгінгі сабақ туралы өз рефлексиясын жазады
|
1 мин
|
2 сынып
Пәні: Әдебиеттік оқу
Сабақтың тақырыбы: С.Сейфулдин «Бала Тұрар»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Белгілі жазушы Шерхан Мқртазаның Тұрар Рысқұлов туралы жазған
әңгімесін түсініп оқып, оқушыларға таныстыру, мәтін бойынша сұрақтар қойып, жауап бере білуін қадағалай
Дамытушылық: Ауызекі және жазба жұмыстарын өткізу арқылы тіл байлығын, ой-
өрісін дамыту, мәтіндегі негізгі ойды таба білуге, мақсатқа жетуге итермелеу.
Тәрбиелік: Бірін-бірі тыңдауға, сыйлауға, адам бойындағы жақсы қасиеттерге,
адамгершілікке тәрбиелеу
Сабақтың түрі: жаңа тақырыпты меңгерту, ізденіс
Сабақтың ідіс-тәсілдері: топтау, түсіндіру, Джигсо
Сабақтың көрнекілігі: тірек –сызба, топтық тапсырмалар, интерактивті тақта
Оқыту нәтижесі: мәтінді түсінеді, сыни тұрғыдан ойланады, топпен жұмысқа төселеді
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
уақыты
|
І.Ұйымдастыру кезеңі
|
Смайликтер арқылы топқа бөлу,
Бағалау парақтары таратылады
|
Топқа бөлініп, топ ережесін жасау, топ басшысы бағалау парағын толтырады
|
1 мин
|
ІІ.Үй тапсырмасын қайталау
|
«Жалғасын тап» ойыны Абай ауылына кеоген Мұхтарды не қызықтыратын еді? Оны кім байқады? Мәтіннен Абайдың бала Мұхтар жайлы айтқан сөздерін тап
|
Топтарға сұрақтар қойылып, топтан бір-бірден жауап беріп отырады
|
5 мин
|
ІІІ.Жаңа тақырыпты меңгерту
|
«Ой шақыру»
Аспара, Қызыл жебе, көке осы сөздің мағынасын ашып көрейікші?
Мәтінді мәнерлеп оқып беремін.
|
Оқушылардын осы сөздер туралы сұрау
|
5 мин
|
Сөздік жұмысы
|
Джигсо әдісі бойынша жағаңы сөздердің мағынасын іздейді «Аспара» - таудың аты, «Қызыл жебе»-ерен жүйрік жылқы, көке осы Қызық жебеге шапқан кісі
|
Дәптерлеріне жазып алады
|
5 мин
|
ІҮ.Тізбектеп оқыту
|
Мұғалім оқушыларға тізбектеп оқытып жібереді
|
Оқушылар мәнерлеп оқиды
|
10 мин
|
Ү.Сергіту сәті
|
Музыка қосу
|
Музыка ырғағымен би қимылдарын жасайды
|
2 мин
|
ҮІ.Топтық тапсырма
|
1-топ.Мәтіннен осы суреттің мазмұнын ашатын тұстарды тауып оқу
2-топ.Суретке қарап тақтаның алдында Атамырза тұр деп елестет. Мәтіндегі оқиға қалай жалғасады?
3-топ.Сен мәтіннен қандай ой түйдің? Ойыңды дәлелде.
|
Топтармен ақылдаса отырып, айтады.
|
7 мин
|
ҮІІ.Қорытынды
|
Тақта алдындығы балаларға қатысты ойыңды сызбаға түсір
|
Сызба беріледі, әр топ өз ойын сызбаға түсіріп қорғайды
|
5 мин
|
ҮІІІ.Үйге тапсырма
|
Мәнерлеп оқып, мазмұндау
|
Түсініп келіп, мазмұндап береді
|
2 мин
|
ІХ.Бағалау
|
Сабақ барысын берілген парақ бойынша бағалау
|
Өздерінің тобындағы оқушыларды бағалайды
|
2 мин
|
Х.Кері байланыс
|
Стикер таратып беріледі
|
Бүгінгі сабақ туралы өз рефлексиясын жазады
|
1 мин
|
Достарыңызбен бөлісу: |