Пән: Математика
|
МЕКТЕП:№5 Абай атындағы ЖОМ
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
|
|
КҮНІ:
|
Мұғалімнің аты жөні: Долданова Р
|
СЫНЫП:1 «А»
|
Қатысқандар
|
Қатыспағандар
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Әріпті өрнек
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
1.2.1.1. санды және әріпті өрнектерді (қосынды, айырма) теңдік және теңіздікті ажырату, құрастыру, жазу және оқу;
1.2.1.2. әріптің берілген мәніндегі бір амалды әріпті өрнектің мәнін табу
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: санды және әріпті өрнекті ажыратады
Оқушылардың көпшілігі: санды және әріпті өрнектерде теңдік пен теңсіздікті ажыратады
Кейбір оқушылар: әріпті өрнек құрады,әріптің берілген мәніндегі бір амалды өрнектің мәнін табады
|
Бағалау критерийлері
|
Мысалдар арқылы санды өрнек пен әріпті өрнекті ажыратады
Дереккөздер арқылы санды және әріпті өрнектер құрайды
Әріптің мәніне берілген бір амалды өрнектің мәнін табады
|
Тілдік мақсат
|
Пән лексикасы және терминалогиясы: әріпті өрнек, х (икс), у(игрек)
Диалог және айтылым үшін қолданылатын сөз тіркестері.
Талқылау сұрақтары:
-Сандардың арасына амалдарды қойғанда не шығады?
-Бос көздерді немен толықтыруға болады?
-5+х өрнегі қалай оқылады?
-5+х, 5+2 өрнектерінде қандай ұқсастық мен айырмашылық бар?
|
Құндылықтарды дарыту
|
Қарым –қатынас дағдысы, бір-бірін құрметтеу, шығармашылыққа баулу
|
Пәнаралық байланыстар
|
Сауат ашу 1.2.1.1 Сөз/сөйлемді оқу.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
|
Бастапқы білім
|
10 шегінде тура және кері тәртіпте есептейді; бірінші ондық сандарының құрамын біледі. Қосу мен алу компоненттерін, «үлкен», «аз», «тең» құрамдас бөліктерін біледі
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 мин
5 мин
5 мин
|
Ынтымақтастық атмосферасын құру
Оң қолымда бес саусақ
Сол қолымда бес саусақ.
Беске бесті қосқанда
Болып шықты он саксақ
Екі қима
Барлық оқушыларға көк және жалсыл түсті қима таратылып беріледі, сабақтың соңында жақсы және өте жақсы сабаққа қатысқан достарына беруді ұсынады, осы арылы өзара бағалау жүргізіледі.
Ұжымдық жұмыс. «Таңдау» әдісі
Тапсырма: Бос торкөздер мен сандардан өрнек құра. Бос торкөзге қойылатын сандардың мүмкін нұсқаларын жаз.
1-қосылғыш
|
2-қосылғыш
|
Өрнек
|
|
1
|
+1
|
8
|
|
|
|
6
|
|
Декриптор:
Сандарды таңдайды
Бос торкөздерге ықтимал сандарды қояды
Өрнек құрайды
М.К.Қорытынды жасайды
Мұғалімнің түсіндірмесі: бос көздерге латын әліпбиінің әріптерін қоюды ұсыну: х+1, 8+у. Пайда болған өрнектің әріпті өрнек екенін түсіндіру. Оқылуына назар аудару:
«Икс плюс 1», «икске 1-ді қосамыз», «икс пен 1-дің қосындысы»;
(Қ.Б)«Басбармақ» әдісімен бірін-бірі бағалайды
|
Сілтеме: https://www.metod-kopilka.ru/sergitu-sti-zhinai-70273.html
Ламинадталған А4 парақшалары, маркер
Латын әріптері транскрипциясының кестесі
|
Сабақтың ортасы
5 мин
2 мин
8 мин
5 мин
|
(Ж.Ж) «Дұрыс жолды таңда» әдісі
Тапсырма: Қай жолмен жүрген дұрыс?
Өрнектерді санды және әріпті өрнекке ажырат. Санды өрнектің мәнін тап
Дескриптор
- Суреттер мен өрнектерді зерделейді
- Суреттен әріптік және сандық өрнектерді ажыратады
- Көліктердің бағытын таңдайды
-Санды өрнектің мәнін табады
(Қ.Б) «Отшашу» арқылы бағалау
Сергіту сәті
1,2,3
Бойға жинап күш
Желдеткіштер ашылсын
Шаң-тозаңы басылсын!
Саралау тәсілі
Топтық жұмыс «Ойлан, құра, дәлелде» әдісі
1.Қабілеті төмен: Әріпті өрнектер құрастыр
|