Қазақстан тарихы
|
Күні:
|
Сынып -6
|
Сабақтың тақырыбы:
|
«Ерте темір дәуіріндегі Қазақстан аймағы»
жинақтау сабағы
|
Сабақтың мақсаты:
|
Тарау бойынша алған білімдерін жүйелеу, пысықтау, нақтылау, қорытындылау;
есте сақтау қабілеттерін дамыту, белсенділігін арттыру;
білімділікке, ізденімпаздыққа, бәсекеге барынша қабілетті патриот тәрбиелеу.
|
Сабақ. әдіс-тәсілдері:
Дерек көздері:
|
СТО, ой қозғау, өзін-өзі басқару, топтық жұмыс,
АКТ, слайдтар, карта, кескін карта, фломастер,
|
Күтілетін нәтиже:
|
Қазақстан аймақтарын картадан көрсетіп сипаттайды, мәдениеті мен ескерткіштері туралы мағлұмат береді, тапқырлық танытып топтық жұмыс арқылы ұйымшыл болады.
|
Сабақ жоспары:
Үйге тапсырма:
|
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Сабақ барысы.
1. Қызығушылығын ояту
2. Мағынаны тану
3. Ой толғаныс.
III.Үйге тапсырма беру.
Тарауға байланысты 10 қатемен жұмыс сұрағын дайындап келу
|
Сабақтың барысы
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Қызығушылығын ояту:
Сергіту сәті
|
Иіліп сәлемдесу жаттығуы
|
Сабағымызды бастар алдында интербелсенді тақтаға назар аударайық. Мұқият қараңдар, өйткені көргендеріне байланысты мен сұрақтар қоямын.
|
Интербелсенді тақтада өтілген тақырырыптарға байланысты суреттер көрсетіледі,суреттерге қарап Қазақстанның қай өңірінен табылған ескерткіштер екенін айтып өтіп, сабақ барысымен танысады.
|
1. Топқа бөліну
(карта қиындыларын алады, оның келесі жағында Солтүстік, Орталық, Шығыс және Оңтүстік-Жетісу деген жазулар бар)
2. Мағынаны тану:
«Миға шабуыл»
Топ басшыларына сұрақ
-топпен жұмыс
Постер қорғау
-жеке жұмыс
«Суреттер сөйлейд» және «картамен саяхат»
|
Оқушылар өздері әрбір карта кескіндемесі бойынша бірігіп топтасады.Оқушылар 4 топқа бөлінеді.
Сабақ соңында топқа бөлінген карталарды құрастыра отырып,Қазақстанның қай аймағының кескіндемесі шыққанын айтады.
1.6-сыныптың Қазақстан тарихы қай кезеңдерден мәлімет береді?
2. 6 сыныптың Ежелгі Қазқстан тарихы кітабында темір дәуірі нліктен темір дәуірі деп аталады?
3.Темір дәуірінде қандай тайпалар Қазақстан жерінде өмір сүрген?
4.Темір дәуірінің хронологиясы.
Шарты: әр топқа Қазақстанның кескін картасы беріледі. Әр топ өз өңірінің ескерткіштері мен мәдениетінің атауларын жазады. Топ мүшелері шығып постерді бірлесе қорғайды.
.
(Интербелсенді тақтадан суреттер көрсетіледі, оқушылар сол суреттегі затқа немесе обаларға
сипаттама береді және сол суретте көрсетілген заттар немесе бұйымдар Қазақстанның қай аймағынан табылғанын айтып,картадан көрсетуі керек)
Ақтау бекініс- қалашығы
«Алтын адам»
Бесшатыр қорымы
Шілікті.Бәйгетөбе
«Шілікті алтын адамы»
«Берел қорымы»
«Мұртты обалар»
|
-топтық жұмыс
«Вен диаграммасы»
|
«Аймақтардың ортақ белгілерін тап»
1 топ Орталық Қазақстан-Шығыс Қазақстан
2 топ Оңүстік Қазақстан-Солтүстік Қазақстан
3 топ Солтүстік Қазақстан-Шығыс Қазақстан
4 топ Орталық Қазақстан-Оңтүстік Қазақстан
|
Ой толғаныс:
Оқушылар білімін бекіту
Тақырып бойынша түйін шығарту.
-жұппен жұмыс
|
Семантикалық карта
|
Тапсырма сұрақтары
|
Солтүстік Қазақстан
|
Орталық Қазақстан
|
Шығыс Қазақстан
|
1
|
Шілікті патша қорғандары
|
|
|
*
|
2.
|
13 жирен жылқы
|
|
|
*
|
3.
|
Берел қорымы
|
|
|
*
|
6.
|
«Мұртты обаның» 4 түрі
|
|
*
|
|
7.
|
Исседондар,
|
|
*
|
|
8.
|
Ұлыбай—Тасмола мәдениеті
|
*
|
|
|
|
Рефлексия
|
Сабақтан алған әсерлерін жазады.
«Бес саусақ»
Тағы білгің келетін ақпарат
Сабақтан алған әсерің
Бұрыннан білетін ақпаратың
Жаңа ақпарат
Түйінді ойың
|
Бағалау:
|
Формативті баға. Өзін-өзі бағалау.
|