Сабақтың тақырыбы: Ерте темір дәуіріндегі Қазақстан аймақтары. Қорытынды сабақ



Дата20.04.2017
өлшемі48,6 Kb.
#14177
түріСабақ

Қазақстан тарихы

Күні:

Сынып -6

Сабақтың тақырыбы:

Ерте темір дәуіріндегі Қазақстан аймақтары.

Қорытынды сабақ

Сабақтың мақсаты:

Тарау бойынша алған білімдерін жүйелеу, пысықтау, нақтылау, қорытындылау;

есте сақтау қабілеттерін дамыту, белсенділігін арттыру;

білімділікке, ізденімпаздыққа, бәсекеге барынша қабілетті патриот тәрбиелеу.


Сабақ. әдіс-тәсілдері:
Дерек көздері:

 СТО, ой қозғау, өзін-өзі басқару,   топтық жұмыс,

АКТ, слайдтар, карта, кескін карта, фломастер, семантикалық карта



Күтілетін нәтиже:

Қазақстан аймақтарын картадан көрсетіп сипаттайды, мәдениеті мен ескерткіштері туралы мағлұмат береді, тапқырлық танытып топтық жұмыс арқылы ұйымшыл болады.

Сабақ жоспары:

Үйге тапсырма:



І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ.Сабақ барысы. СТО-дың 3 фазасы.

1. Қызығушылығын ояту

2. Мағынаны тану

3. Ой толғаныс.

III.Үйге тапсырма беру.

Тарауға байланысты 5 тест сұрағын дайындап келу


Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының әрекеті

1. Қызығушылығын ояту:

  • Психологиялық тренинг өткізу

  • Сабақ алдында психологиялық тренингке қатысады

«Шаттық шеңбер»

Сабағымызды бастар алдында интербелсенді тақтаға назар аударайық. Мұқият қараңдар, өйткені көргендеріне байланысты мен сұрақтар қоямын.

Оқушылар слайдтар қарап , келесі сұрақтарға жауап береді.

1.Бұл слайдтардан не көрдіңдер? /обалардан табылған бұйымдар/

2.Көргендерін қай дәуірдің бұйымдары? /темір/

Темір дәуіріне байланысты Қазақ жерінің қандай аймақтарымен таныстыңдар?

3.Жалпы бүгінгі сабақта не тұралы айтпақпыз деп ойлайсыңдар?


2. Мағынаны тану:

«Миға шабуыл»

Топқа бөліну

(стикерлер алады, оның келесі жағында Солтүстік, Орталық, Шығыс деген жазулар бар)



1.6-сыныптың тарихы темір дәуірі кезеңін оқиды. Неліктен бұл дәуір темір дәуірі деп аталады?

2.Темір дәуірінде қандай тайпалар Қазақстан жерінде өмір сүрген?

3.Темір дәуірінің хронологиясы.

4. Тасмола мәдениетінің аталу себебі


-топпен жұмыс

Әр топқа Қазақстанның кескін картасы беріледі. Соған әр топ өз өңірінің шекарасын белгілейді, ескерткіштері мен мәдениетіің атауларын жазады. Топ атынан спикер тақырыпшаны түсіндіреді /көмектесуге болады/


-жеке жұмыс

Келесі жәдігерлер қандай қорымдарға және қай өңірлерге тән?

(суреттері көрсетіледі, оқушылар оның шешімін табу керек)


  1. «Алтын адам» - Шілікті, Шығыс Қазақстан

  2. 16 аттың қаңқасы – Берел, Шығыс Қазақстан

  3. Ақтау – Ақтау қалашығы, Солтүстік Қазақстан

  4. «Мұртты оба» - Сарыарқа, Орталық Қазақстан




Тақырып бойынша түйін шығарту.

Семантикалық карта









Солтүстік Қазақстан

Орталық Қазақстан

Шығыс Қазақстан

1

Сарыарқа




+




2.

13 жирен жылқы







+

3.

Берел қорымы







+

4.

«Патша қорғандары»







+

5.

Есіл өзенінің оң жағалауындағы ескерткіш

+







6.

«мұртты обаның» 4 түрі




+




7.

Аргипейлер, исседондар, аримаспылар




+




8.

Ұлыбай—Тасмола мәдениеті

+







«Аймақтардың ортақ белгілерін тап»

1.Барлығы бір елдің аймақтары

2.Темір дәуірі кезеңіндегі аймақтар

3. Барлығы да ескерткіштерін қалдырған.

4.Шаруашылығы

5.Жылқыларымен жерлегені




Рефлексия


Сабақтан алған әсерлерін жазады.



Бағалау:

Формативті баға. Өзін-өзі бағалау.

«Бас бармақ»


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет