Сабақтың тақырыбы: Есептеу техникасының даму тарихы. Электронды-есептеуіш машиналардың кезеңдері



Дата25.08.2017
өлшемі58,5 Kb.
#26133
түріСабақ

Пәні

Информатика Тексерген

Күні




Сабақтың тақырыбы:

Есептеу техникасының даму тарихы. Электронды-есептеуіш машиналардың кезеңдері.

Сабақтың мақсаты


Оқушыларды  ЕТ-ң даму тарихымен оның құрылуының негізгі принциптерімен таныстыру,ЭЕМ-нің қоғам өміріндегі рөлін түсіндіру.

Сабақтың міндеттері

1. Білімділік : ЕТ-ң даму тарихымен оның құрылуының негізгі принциптері туралы білім қалыптастыру

2. Тәрбиелік: Оқушыларды білім мен біліктілікке тәрбиелеу.

3. Дамытушылық. Оқушылардың білім білік, дағдысын қалыптастыру ой өрісін дамыту, біліммен біліктілікке үйрету.

Сабақтың түрі

Жаңа білімді бастапқы оқып үйрену және есте сақтау іс-әрекеттерінің тәсілдері(дәріс, киносабақ, саяхат сабақ, әңгімелесу, сырттай саяхат және т.б).

Білімін және іс-әрекет әдістерін жетілдіру(практикум, семинар, «ашық ойлар» сабағы, «брейн-ринг ойыны, тренинг сабақ, өзіндік жұмыс, т.б»).
Білім және іс-әрекет тәсілдерін кешенді қолдану(әңгімелесу және практикалық сабақ, дәріс және тренинг(бірінші және екінші түрдің өзара үйлесуі))
Білім мен іс-әрекет тәсілдерін жүйелеу және қорытындылау(бірінші және екінші түрдің үйлесуі)

Білімді және іс-әрекет әдістерін тексеру, бағалау, түзету сабағы(бақылау жұмысы, диктант, мазмұндама, шығарма, тестілеу)

Сабақтың әдісі:

1. Оқытудың түсіндірме-бейнелеу әдістері: семинарлар, әңгіме,оқу материалымен өзіндік жұмыс

2. Репродуктивті әдіс: жаттығуларды орындау,практикум,бағдарламаланған оқыту,дағдыларды жаттықтыру.

3. Проблемалық-ізденушілік оқыту әдістері: проблемалық мазмұндау,жартылай ізденушілік,зерттеушілік, миға шабуыл

4. Оқытудың коммуникативтің әдістері: талқылау, пікірталас,диалог, «ызылдаған топтар», «қар кесегі»,жобалар әдісі,тұсаукесерлер.

5. Рольдік ойындарды қолдана оқыту әдістері: іскерлік ойын,рольдік ойын,ұйымдастыру-әрекеттік жаттығулар, ұйымдастыру-ойлау ойындар,аквариум, нақты жағдайды саралау(кейс-стади)

Сабақтың түрі:



Таным қызметін ұйымдастырудың үлгісі:

1. Жекелік үлгі – танымдық қызметтер оқушының өз күшімен орындалады.



2. Жан-жақтылы – барлық оқушылар үшін жалпы міндет қойылған кезде пайдаланылады.

3. Топтық – жалпы міндеттен туындаған мақсатты шешу жолында топ түрінде

әрекеттеніп, жауап топ ішінде жинақталады.

4.Ұжымдық форма – ұжым өзінің әр мүшесін немесе әр мүше өз ұжымын оқыту, тәрбиелеу, дамыту әрекетіне келеді.



Сабақтың көрнекілігі және жабдықталуы

арнайы дайындалған слайдтар, интерактивті тақта, моноблоктар



Пәнаралық байланыс

математика, дизайн

1. Ұйымдастыру кезеңі.

2. Үй тапсырмаларын тексеру кезеңі.

3. Оқушының субъектілік тәжірибесін өзектілеу кезеңі

4. Жаңа білім мен іс-әрекет тәсілдерін зерделеу кезеңі

5. Жаңа білім мен іс-әрекет тәсілдерін алғашқы тексеру кезеңі 6. Үй тапсырмасы туралы мәлімет беру кезеңі

7. Сабақты қорытындылау кезеңі

8. Рефлексия кезеңі

9. Білімді бағалау кезеңі




Күтілетін нәтиже

Топтасып жұмыс істей білуге үйренеді

2. Өз ойын еркін жеткізе біледі

3. Шығармашылық қабілеті дамиды.

4 . Компьютерде дұрыс жұмыс жасай біледі



Ұйымдастыру кезеңі: (қызығушылықты ояту)

1. Сәлемдесу

2. Түгелдеу




Сұрақ-жауап арқылы өткенді еске түсіру


1.Компьютер дегеніміз не?

         2.Ақпараттық құралдар неден тұрады?

         3.Компьютердің бағдарламалық жасақтамасына нелер кіреді?

         4.ОЖ-нің  негізгі функцияларын атандар.

         5.Интерфейс деген не?Қандай интерфейстерді білесіңдер?

         6.Қолданбалы бағдарламалардың міндеттері қандай?

         7.Бағдарламалау жүйелері не үшін қолданылады?

         8.Дрейвердің  рөлі қандай?



Жаңа сабақ

Есептеуіш техниканың даму тарихы

           Есептеуіш техника дамымай тұрып адамдар қол саусақтарын,тастарды,ағаш таяқшаларды пайдаланды

           Есепшоттың пайда болуы деректерге қарағанда Қытай немесе Египетте 2000-5000 жылдар шамасында балған.

           Есепшот Ресей де 16-17 ғасырларда пайда болған

           17 ғасырдың аяғында  шотландиялық Джон Непер  логорифм түсінігін енгізді.логорифм кестесін құрды.

            1761 ж.Ағылшын Д.Робертсон логорорифм сызғышын жасады. Мұндай идеяны Иссак Ньютон  ұсынған.

            1642 жылы француз математиці Блез Паскаль 19 жасында дүние жүзінде бірінші рет қосу машинасын жасады.

           1694 ж неміс математиці Лейбниц Паскаль механикалық есептеу машинасын арифмометрі құрды.Есептеуіш техниканың XIX ғасырдан қарқындап дами бастады.

           1833 жылы алғашқы есептеуіш автоматтың авторы Чарлз Бэббидж аналитикалық машинаның жобасын жасады.Он казіргі кезде компьютердің атасы деп атайды.

        Дүние жүзі бойынша алғашқы 1846 жылы Бэйббидж машанасына бағдарлыма жасаушы Ада Лавлейс бірінші бағдарламалаушы деп аталынған.

       XIX ғасырдың соңында американдық Герман Халлериат есепші перфарциялық машинасын құрды.Холлериат 7 жыл бойы пайдаланылды. Холлериат  есепші-перфорациялық машинаны жасайтын фирманың негізін қалады. 1944 американ математигі         Говард айкен Горвард Марк-1 автоматты есептеуіш машинасын құрды.Бірінші  электронды машиналар  1946 жылы  Пенсильван университетінде ENIAC деп аталды, 1949 жылы  EDSAC  машинасы құрастырылды.

ЭЕМ буындары:



Бірінші буында – бірінші электрондық машиналар 1940-195 жылдар

Екінші буынға 1955 жылдан бастап, жартылай өткізгіштер, таранзисторлар пайа бола бастады.

Үшінші буынға – интегралдық негізінде құрылған  ЭЕМ-дер.

Қазіргі кездегі компьютерлер төртінші  буынға жатады.



Бесінші буындағы  компьютерлер әлі шыққан жоқ.


Бекіту сұрақтары:

1.       Бірінші  электронды-есептеуіш машина қалай аталған? Ол қай жылы жасалды?

2.       Марк-1 машинасы қандай элементтерде жатады?

3.       Бұрынғы Кеңестер Одағында бірінші ЭЕМ қай жылдары жасалды? Оны кім жасады?

4.       ЭЕМ  буындарын атаңдар. Олардың бір-біірнен йырмашылығы неде?



5.       Қазіргі дербес компьютерлер қай буынға жатады?


Үй тапсырмасы:

Есептеуіш техниканың даму тарихы


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет