Жамбыл облысы,
Т.Рысқұлов ауданы, Қызылшаруа ауылы,
Қызыл шаруа шағын орталықты орта мектебі,
Кешубаева Кульдари Билисбековна
Пәні: География пәні
Пәні
|
География
|
|
|
Сыныбы
|
7б
|
Сабақтың тақырыбы
|
Еуразия жер бедерінің жалпы ерекшеліктері. Пайдалы қазбалары
|
Жалпымақсаты
|
Еуразия материгін білу, ерекшелігі мен маңыздылығын түсіну, карта бойынша анықтай отырып практика жұмысында үйрену.
|
Мақсаты
|
Жер бедерінің негізігі түрлерін білу,
Пайдалы қазбаларының орналасу ерекшелігін түсіну,
Карта бойынша анықтай отырып, сабақта қолдану
|
Күтілетін нәтиже
|
Жер бедерінің негізгі түрлерін біледі,
Пайдалы қазбаларының орналасу ерекшелігін түсінеді,
Карта бойынша анықтай отырып, сабақта қолданады
|
7 модульдің қолданылуы
|
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
|
Қолданылатынәдіс-тәсілдер
|
Жеке, диалогтік оқытудағы топтық әңгіме, БЛУМ таксономиясы, критерий арқылы өзін-өзі бағалау, «Бағдаршам» стратегиясы арқылы топтық өзара бағалау, рефлексия парағы
|
Қолданылатынресурстар
|
Ресурстық парақтар, маркер, стикер, тақта, тақырыптық карталар, атлас, кескін карталар, интерактивті тақта, бағалау парақтары.
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Ұйымдастырукезеңі
5 мин
Білу
5мин
|
1. Тұлғааралық байланысты орнату.
2. Сыныппен амандасу.
3. «Кемпірқосақ» түстеріне байланысты 3 топқа бөлу:
4.Үй тапсырмасы
«Стикердегі диалог» әдісі арқылы сұралады, топтар стикердегі сұрақтарға жауап береді
Қызығушылықты ояту
«Ой қозғау»:
1.Жер қыртысы деген не, оның қандай түрлері бар?
2.Платформа дегеніміз не, олардың бірнеше ірілерін ата?
3.Геосинклиналь дегеніміз не, оларға қандай жер бедері сәйкес келеді?
|
-мұғаліммен сәлемдесу;
- кезекшілік қызметін атқару;
- сабаққа зер салу
Ортаға ерікті 3 оқушы шығып, топ басшысы ретінде өздеріне топ жинады.
Оқушылар алдағы бірлескен жұмысқа әзірленеді және сәйкес жағдайға икемделеді. Үй тапсырмасын сұрақ жауап беріп өз білімдерін тиянақтайды.
Жеке жұмыс жасайды.
Критерийлер бойынша топ басшысы бағалап отырады
Бағалау критерийлері
Критерий
|
Дескриптор
|
Ұпай
|
«стикердегі диалог» әдісіне құнды жауап
|
Құнды толық, нақты жауап берді
|
3
|
Жауап толық емес
|
2
|
Өз ойын жүйелей алмады.
|
1
|
мұғалімнің берген сауалдарына жауап береді, жаңа сабақтың тақырыбын айқындайды.
|
Түсіну
10мин
|
Мағынаны тану: «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі 1тапсырма
Мұғалім оқушыларға мәтінмен танысып шығуға тапсырма береді. Топпен жұмыс. Оқулықпен жұмыс,(кесте,сызба түрінде сызып, жоба қорғау 5мин) Жоба құру, қорғау
I-топ. Еуразия жер бедерінің қазіргі типі мен тектоникалық құрылысының негізгі түрлері Жоба құру, қорғау
II-топ. туралы. Еуразияда болған жер сілкіністері мен жанартаулық атқылаулардың тізбегін құр
III-топ. Қандай пайдалы қазбалардың түрлерін білесің
|
Оқушылар топтасып орындап болған соң, өздерінің тапсырмасын қасындағы көршісіне айтып, ой бөліседі
Критерий
|
Дескриптор
|
Ұпай
|
топтық
талдауға қатысуы
|
Өз ойын жеткізеді, идея қосады, дәлелдей алады
|
3
|
Өз ойын жеткізеді, дәлелдемелері әлсіз
|
2
|
Дәлелдемелері әлсіз
|
1
|
|
Талдау
8мин
Қолдану
7мин
|
2.тапсырма: «Еркін талқылау» әдісі арқылы топтық жұмыс
Мәтін мазмұнын, идеясын меңгерту мақсатында 3 топқа тапсырмалар беру
I топ. Еуропа мен Азияның жер бедерінің айырмашылығы
IІ топ.Арабия мен Үндістан түбегінің пайдалы қазбаларын салыстыр
III топ. Альпі- Гималай белдеуі мен Тынық мұхиттық геосинклиналдық белдеуге сипаттама бер
«Термин» сөздіктерін тауып дәптерге жаз, «Кескін картаға»
Геосинклиналдық белдеулер мен тау жоталарының жату бағыттарын белгілеп, аттарын жазыңдар
|
Оқушылар топта ойланып талқылайды, жауап береді
Критерий
|
Дескриптор
|
Ұпай
|
Еркін талқылау арқылы ойын жеткізуі
|
Егер жеткізуі нақты, анық, түсінікті болса
|
3
|
Егер жеткізуі орташа болса
|
2
|
Егер мүлдем түсініксіз болса
|
1
|
Критерий
|
Дескриптор
|
Ұпай
|
Кескін картамен тапсырма ларды орындауы
|
Нақты жазады, түсіреді
|
3
|
Түсіруі орташа болса
|
2
|
Түсіруі түсініксіз болса
|
1
|
|
Жинақтау
5мин
|
Сергіту сәті.
Сабақты бекіту: «Ой толғаныс»:
2.тапсырма: Картамен жұмыс
1топ. Осы таулар қандай геосинклиналдық белдеуге жататынын «Анықтаңдар»
2топ. Пайдалы қазбалардың «Сәйкестігін тап»
3топ. Тау шыңдарының географиялық координатасы беріледі, қандай таудың шыңы екенін табу керек.Тау шыңдары»
|
Оқушылар жазбаша орындап, жауап береді,жаңа сабақтан түйгендерін қорытындылап, ой елегінен өткізіп, шығармашылық-пен жұмыс жасайды, түйінін жазады.
Критерий
|
Дескриптор
|
Ұпай
|
деректер арқылы ойын жеткізуі
|
Нақты деректерді салыстыра алады, ойы жүйелі.
|
3
|
Деректермен жұмыс жасай алады.
|
2
|
Деректер бар, толықтыру
ды қажет етеді
|
1
|
|
Бағалау
3мин
|
Бағалау шкаласы:Топтағы оқушыларды топ басшысы критерий бойынша бағалап отырады.Осыдан соң мұғалімнің қорытынды бағалауы жүреді.
|
Критерий
|
Дескриптор
|
Ұпай
|
Жұптық тапсырма ларды орындауы
|
Жинақтау деңгейінде орындады
|
3
|
Қолдану, талдау деңгейінде орындай алды
|
2
|
Білу, түсіну деңгейінде орындай алды
|
1
|
Бағалау парағын топ басшы толтырып отырады
|
|
|
|
|
|
|
Рефлексия
2мин
|
Кері байланыс. «Бағалау ағашы» арқылы жүзеге асады. Өзіңізді бағалау ағашының қай бөлігінде тұрмын деп ойлайсыз?
(қорша) Неге?
--------------------------------
|
Кері байланыс парағын толтыру арқылы өздерінің бүгінгі сабақ бойынша түйгендерін және тапсырмаларды орындау кезіндегі қиындықтар мен оны қандай жолдармен ексергендігімен бөліседі.
|
Қорытынды
|
Үйге тапсырма:
1.Міндетті деңгейлі тапсырма.
Еуразия жер бедерінің жалпы ерекшеліктері. Пайдалы қазбаларын оқу
2.Мүмкіндік деңгейлі тапсырма. Кескін картаға пайдалы қазбалады түсіру
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |