Мұғалімні ң аты жөні:
|
Шоканова Арайлым Тюяковна
|
Пән/Сыны
п: 4 а
|
Жаратылыстану 4 сынып
|
Күні
|
09.04 21 ж
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
|
Жер және ғарыш
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Ғарышта не бар?
|
Оқу бағдарлама сына
сәйкес оқыту мақсаты
|
1.4.2.3 Жекеленген ғарыштық денелерді атау және сипаттау.
4.2.2.2 Ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу апараттарын сипаттау.
|
Сабақ мақсаты:
|
Барлық оқушылар: Ғарыштағы заттарды анықтайды.
Оқушылардың басым бөлігі: Ғарышта болып жатқан құбылыстарды өмірмен байланыстырады.
Кейбір оқушылар: Әлемдегі сегіз ғаламшарға сипаттама бере алады.
|
Саралап оқыту тапсырмалары
|
Ұжымдық жұмыс
Жаңа тақырыптың түсіндірілуі
Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету
|
Жеке жұмыс
Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы
|
Уақыты
|
Кезеңдері
|
Педагогтың әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурс тар
|
3минут
|
Басы
|
Ынтымақтастық ахуал қалыптастыру.
Амандасу.
Сәлеметсіздерме
Здраствуйте.Hello Аспанға қарап айды көрдім,
Төменге қарап жерді көрдім
Оңға,солға бұрылып
Егеменді елді көрдім.
Балалар сабағымызды
|
|
|
Айдың
суреті жердің суреті Банкад
ағы су .
|
|
|
жұмбақ арқылы бастайық. Жұмбақтар
Қараңғыда жымыңдайды жанады,
Жарық түссе,бірден сөніп қалады.
Жұлдыз
Тең,тең тең киіз
Екі ортасы кең киіз.
Аспан,жер
«Серпілген сауалдар» әдісі қолданылады. Қолдан жасалған ұшақпен тапсырманы қайталау. Үй тапсырмасын қайталау.
Ғ-10 Шарын шатқалы деген не?
А-20 Қандай таулар бар? Р-30 Аласа тауларды аты қандай?
Ы-40 Қыраттар мен
Үстірттердің аты?
Ш-50 Жазықтарды ата? Сонымен біздің сабағымыздың тақырыбы Ғарышта не бар?
|
|
ҚБ: 1-10 балдық жуйе смайлик
арқылы
бағалау
|
Диск және қатты қағаз
Ұшақ
суреті.
|
25 минут
|
Ортасы
|
• Балалар біз бүгінгі сабақта тақырыпқа сай, саяхатқа шығамыз. Ұшағымыз қонған әрбір ғаламшарда берілген тапсырмаларды орындау арқылы келесі ғаламшарға ұшып қонып отырамыз. Берілген тапсырмаларды орындап, кездескен кедергілерді жеңе білейік!
Іске сәт!
1-тапсырма
НЕПТУН 1. Ғарыш видео көрсету Жерді қоршаған бүкіл дүние –ӘЛЕМ немесе ҒАРЫШ деп аталады.
Адам ерте кезден –ақ Ғарышты зерттеуге тырысқан. Ғарышқа жол 1957 жылы 4 қазанда ашылды. Жердің жасанды серігі ұшырылды.
1961жылы 12 сәуірде адам баласы бірінші рет ғарыш кемесімен Жер шарын айнала ұшты. Ол—Ю.А. Гагарин.
2 тапсырма
Уран2
Оқулықпен жұмыс
Оқылым
Ғаламды галактикалар құрайды. Олар – орасан зо өлшемді жұлдыздар жүйесі Ғаламның галактикалары эллипстік, спираль және бұрыс пішінді галактикалар болып ажыраты лады. Галактикалардың барлығы қозғалыс үстінде дамиды, өзгереді, өшеді, пайда болады.Біздің Галактикамыз спираль тәріз
|
Дескрипторы:-
Негеш пен
Эвриканы қайда жүргенін анықтай алады;
видео арқылы ғарышкерлерді біледі және сипаттай алады.
р .
д
|
ҚБ: 1-10 балдық
жуйе
ҚБ: 1-10 балдық
жуйе
ҚБ: 1-10 балдық
жуйе
|
Ғалам шарлар
суреті
Ғарыш
керлер
портре
ті
Суретт
ер
Оқулы
қпен жұмыс
|
|
|
галактикаларға жатады. Құрамына 100 миллиардта астам жұлдыз, магнит өрісі, ғарыш сәулелері, сәулелену (фотондар), жұлдыза- ралық заттар (шаң-тозаң, га кіреді. Галактика ортасы дөңес диск тәріздес болады. Бұл дөңес ядро деп аталады.Галактика басқа галактикалар сияқты ғарыш кеңістігінде айнала қозғалады. Оның ядросын айнала қозғалған тар- мақтар спиральді отшашуд еске түсіреді. Күн жүйесі ос тармақтардың бірінде орналасады. Біздің Галактиканың ені 100 000 жарық жылын, ал диск қалыңдығы 3000 жарық жылын құрайды.
3 САТУРН
Модель жасау
1.Керекті заттар:
.Түрлі түсті қағаз:
.қайшы .желім:
.қарындаш
.қалың жіптер
Ғаламшар жасау
Ракета жасау
4.Баклажкадан жасау
5.Ұшақ жасау.
Саралау тәсілі ЮПИТЕР
4 тапсырма Суретпен жұмыс
Берілген фотосуреттер
арқылы
Галактикамызды сипатта
Галактика деп аталатын жұлдыздар жүйесіне кіреді. Әлемде ондай
галактикалар миллиондап
|
н
з
ы ы
Дескриптор Суреттің көмегімен Галактиканың модельін жасай алады:
фотосурет арқылы Галактиканы
сипаттай алады
.
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |