Сабақтың тақырыбы: Фонетикадан өткенді қайталау Мақсаты :



бет1/4
Дата21.04.2017
өлшемі0,56 Mb.
#14366
түріСабақ
  1   2   3   4
Қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімді жоспар
Аты жөні: Кусаинова Динара Бекбулатовна

Жұмыс өтілі: 11 жыл

Жұмыс орны:Киров орта мектебі

Лауазымы: қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі

Санаты/ деңгейі: ІІ санат, 3- деңгей

Аты жөні:

Жұмыс орны


Кусаинова Динара Бекбулатовна

Киров орта мектебі

Пән : қазақ тілі

сынып: 5-қазақ

Сабақтың тақырыбы:

Фонетикадан өткенді қайталау

Мақсаты :

(SMART,из среднесрочного планирования)



  1. Оқушылардың фонетикадан алған білімдерін нығайту, тиянақтау, теориялық білімін практикамен ұштастыру.

  2. Сауатты жазу дағдыларын қалыптастыру, оқу - білімге деген ынталарын арттыра отырып, сөздік қорын дамыту.

  3. бірлікке, достыққа, ұжымшылдыққа тәрбиелеу;

Күтілетін нәтиже:


1 Өткен сабақтан алған білімдерін тиянақтайды, талдайды
2. Оқушылар математикалық тәсілмен фонетикалық талдау жасай алады
3. Пікірлерін толық айтады.



Табыс өлшемі:

  1. Ұжымдасып еңбек ету қалыптасты

  2. Оқушылар топтық жұмыста, сабақты меңгеруде, шығармашылық жұмыстарда белсенділік танытты.

  3. Бағалау өлшемдерін анықтай білді

Негізгі ой/ тәсілдеме:

Сабақты меңгеруде барлық оқушылардың белсенділігін арттыру мақсатындағы үлестірме тапсырмалар, орындаған тапсырмаларын талдай білуі, топтық жұмыс арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру.

Оқулық

Қазақ тілі. Авторлары: Г. Қосымова, Ж. Дәулетбекова
Алматы «Атамұра»- 2010ж,

Сабақтың барысы/мұғалім белгілері:

Кезеңдері

Мазмұны

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Бағалау

ресурстар

Формативті

суммативті

Кіріспе

1.ұйымдастыру

2.сыныпты сабаққа бейімдеу

3.дыбыстар арқылы топқа бөлу

4.психологиялық ахуал қалыптастыру



Сабақ басталмас бұрын бір-бірімізге жылы жүзбен күлімдей

қарап: "Бәрі де жақсы болады, ісіміз сәтті басталып, сәтті

аяқталады” деген сенімге кіріп, білгендеріңді сендер де

қаймықпай айтып, сабаққа белсенді қатысуға өздеріңді

қайрап отырыңдар.
.«Дыбыстық гимнастика» тренингі

Нұсқау бойынша берілген әріптерді хормен қайталау. Психолог айтылған әріптердің адам ағзасы үшін маңыздылығын түсіндіреді.

А – дыбысы, барлық ағзаның жұмысын жақсартады

Е – дыбысы, қалқанша безінің жұмысын күшейтеді

И –ми, көз, құлақ, мұрынның жұмысын жақсартады

О –жүрек және өкпенің жұмысын белсендіреді

Х- барлық ағзамыздың тазаруына көмектеседі

Ха – ха – көңіл күйді көтереді

Берілген буындар арқылы топ құрастыру керек.

Топ басшысын сайлау, топ басшысын

бағалау парағымен таныстыру



Амандасады. Топ басшысын таңдайды

Мұғалімнің айтқан дыбыстарын қайталайды. .

Буындарды құрайды. Буыннан құралған сөзден топ атауы шығады.

Топ басшысын сайлап алып, топқа бөлуіне қарай топ атауын алады.








Интербелсенді тақта


Екі түсті карточкалар

Бағалау парағы


Негізгі бөлім

2.1Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасын қабырға қалау арқылы тексеру


Интербелсенді тақтада өткен тақырыптар бойынша сұрақтар беріледі.

Үй тапсырмасының сұрақтары



  1. Фонетика нені зерттейді

  2. Әліпби дегеніміз не

  3. Қазақ тілінде неше әріп бар, төл дыбыстар нешеу?

  4. Орыс әліпбиіне нешінші жылы көштік?

  5. Дауысты дыбыстар тілдің қатысына қарай нешеге бөлінеді?

  6. Әліпби деген сөз қай тілден енген?

  7. Дауысты дыбыстардың еріннің қатысына қарай нешеге бөлінеді?

  8. Дауыссыз дыбыстардың түрлерін ата?

  9. Буын дегеніміз не?

  10. Буынның түрлерін ата

  11. Ашық дауыстыларды ата?

  12. Үндестік заңы дегеніміз не?




Әр топтан оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Топ басшыларының топ мүшелерін өлшемдер бойынша бағалауы




Интербелсенді тақта

слайд



2.2Қызығу

шылығын ояту

Жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру.

Сабақты меңгерудің мақсат- міндеттерін анықтау


Өтетін тақырыпты шешуге алфавит сандары бар кесте беріледі.



Бүгінгі сабақтың тақырыбын оқушылар берілген алфавит сандары бойынша шешеді

«Жасырынған әріптер» ойыны. Әліпбидегі әріптердің ретін жатқа білуі тексеріледі.

29---20-- 18 ---8 --25---12 ---14 --1
ф ---о ----н -----е ----т ----и ---к ---а









Алфавит

слайд


2.3Мағынаны тану

Алған білімдерін қолдана білу

Сергіту сәті





  1. «Есіңде ме, ойлан»

(Берілген мәтін қай шығармадан, авторы кім? Мазмұнын айту)

1-топ Ақ киімді денелі, ақ сақалды,

Соқыр, мылқау, танымас тірі жанды

Үсті –басы- ақ қырау, түсі суық ,

Басқан жері сықырлап келіп қалды.


2-топ. ...Бертін келе, тәуір болып алған соң, әжесінен тағы бір әңгімелер тапты. Ол – осы ел ішінде Зеренің бір жасынан бергі көргені, естігені жайындағы әңгімелер.

2-тапсырма. Дәптермен жұмыс. Берілген мәтіндегі асты сызылған сөзге математикалық фонетикалық талдау жасау.

1-топ киімді

2-топ жасынан
Музыкаға билейді

3-тапсырма Семантикалық картаны толтыру

Интербелсенді тақтада берілген тапсырманы орындату
СЕМАНТИКАЛЫҚ КАРТА

4 –тапсырма «Сиқырлы көпір». Буындарға байланысты ойын.

( Сөздерді көпір іспеттес жайып тастаймыз. Буындардан сөз құрап көлден өту қажет. Буын түрлерін анықта.





Әр топ берілген тапсырмаларын оқып, үзіндіні талдайды, әдебиеттен оқыған шығармаларын еске түсіреді.
Берілген сөздерді дәптерге жазады, талдау жасайды.

Алдымен топта, одан соң тақтада кезекпен картаны толтырады

Буындардан сөздерді құрап , түрлерін ажыратады.

Бағалау парағы бойынша






Слайд

Дәптер, қалам

Флипчарт

видео


Үлестірме қағазы, флипчарт

Интербелсенді тақта




2.4Ой толғаныс

Ойланады,қорытады

5 - тапсырма Кластер құрау

Дауысты, дауыссыз


6- тапсырма «Дыбыстар әлеміне хат»

Эссе жазу



Әр топ өздеріне берілген тапсырманы кластер түрінде жасап қорғайды.
Берілген тақырыпқа шағын эссе

Бағалау парағы бойынша




Ватман, маркерлер

Қорытынды бөлім

Сабақ мақсатына жетті ме?, сабақтың түрі ұнады ма?
Бағалау,

рефлексия



Дауысты және дауыссыз дыбыстарға Венн диаграммасын құрастыру
Топ басшылары өз топтарының бағаларын қою үшін берілген кесте бойынша бағалату
Тақтадаға берілген алақан суреті бойынша сабақ туралы ойларын жазады

Рефлексия «Алақан» Берілген қағазға алақаныңыздың суретін салыңыздар, әр бармақ – cіздің сабақтан алған пікірлеріңізді білдіреді, сізге келетінін жазыңыздар.

  • Бас  – мен үшін қажетті … / қажетті емес

  • Сұқ саусақ  - мен нақты мәлімет алдым… / мен өзіме керекті мәлімет ала алмады…

  • Ортаңғы  - маған қызықты, оңай болды… / қызықты емес, қиын (ұнамады)…

  • Шылдыр шүмек – менің психологиялық ахуалым…

  • Кішкентай бөбек – өзім шешкім келетіні....




Дауысты және дауыссыз дыбыстардың айырмашылығын, ортақ қасиеттерін тауып Венн диаграммасын құрады.

Әр топ басшысы өз топ мүшелерінің сабақта алған бағаларын айтып береді

Әр оқушы сабақтан алған пікірлерін алақанның бір бармағына жазып, іліп қояды.


Бағалау парағы бойынша

Сабақтан алған әсерлерін алақанға жазады






Ватман, маркерлер

Алақан суреттері



Үйге тапсырма




Фонетикадан өткенді қайталау

Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады.







күнделік



«Фонетика» тақырыбына рефлективті есеп

Сабағымды балалардың психологиялық ахуалын реттеуден бастадым . Оқушыларды шеңберге тұрғызып « Дыбыстық гимнастика » тренингін жүргіздім. Балалар бірге дыбыстарды қайталап, көңілді күймен сабақты бастадық. Одан соң қызыл , көк карточкалар арқылы топқа бөлінді. Қабырға құрастыру әдісін пайдаланып үй тапсырмасын тексердім. Балалар сұрақтарға жауап берген сайын қабырға қаланып отырды. Оқулықпен жұмыс, «Есіңде ме ойлан», «Фонетикалық талдау», «Сиқырлы көпір», Венн диаграмасы, кластер құрастыру жұмыс түрлерін пайдаланып , балалардың тапсырмаларды түсініп , дұрыс орындалуына бағыт – бағдар беріп отырдым. Балалар сабаққа белсене қатысты. Оқушылар сабақ барысында берілген тапсырмаларды жақсы, ұжыммен орындап отырды. Семантикалық картаны, математикалық фонетикалық талдауды интерактивті тақтада жазып көрсетті.


Топта бірлесе жұмыс істеуге қалыптасты. Бір-біріне қолдау көрсетіп отырды. Бағалау кезеңінде бағалау парағын қолдандым. Бағалауды екі топтың топ басшыларына тапсырылды. Өздерінің білімін дұрыс әділ, ойланып бағалауға машықтадым . Оқытуды бағалау үшін қолданылған кері байланыс «Алақан» деп аталды. Оқушылар әр бармаққа сабақтан алған білімдері мен әсерлерін, жазды .

Сабақта сәтсіз болғаны деңгейі төмен оқушылардың өздерін тұйық ұстауы, белсенділік танытпағаны. Ол оқушыларға келесі сабақтарда қосымша тапсырма беру керектігін ескеремін.



Мұғалім: Кусаинова Д.Б.

Сабақтан көрініс

Каталог: upload -> iblock
iblock -> Сабақтың тақырыбы: «Әліппенің атасы»
iblock -> М.Құсайынов атындағы Ақтөбе облыстық дарынды балаларға арналған мамандандырылған мектеп-интернат
iblock -> Өзі де, сөзі де бөлек дара тұлға Ауызша журнал: Талғампаз өнер иесі
iblock -> №4 қалалық кітапхана Құрастырған
iblock -> Аты-жөні Марапаттау кезіндегі қызметі
iblock -> Абай Құнанбаев- қазақ жазба әдебиетінің
iblock -> Абай Құнанбаев қазақ жазба әдебиетінің негізін салушы Мақсаты
iblock -> Составитель: библиограф цгб
iblock -> Сабақтың тақырыбы: Шортанбай Қанайұлы
iblock -> Сабақтың тақырыбы


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет