Мұғалімнің аты-жөні:
|
|
Пән/Сынып:
|
5 сынып
|
Күні:
|
|
Тарау немесе бөлім атауы:
|
5.1А Натурал сандар және нөл саны
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтін есептерді шығару
|
Оқу мақсаты:
|
5.5.1.1натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдана отырып, мәтінді есептерді шығару;
5.5.1.8әріпті өрнектерді құру және оларды есептер шығаруда қолдану;
|
Бағалау критериі:
|
Мәтін есептің мағынасын түсінеді және теңдеу құра алады;
Құрылған теңдеулердің шешу алгоритмін біледі;
Мәтін есепті тиімді тәсілдерін біледі және кері есептер құратыра алады.
|
Уақыты
|
Кезең дері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
2 минут
|
Ұйым дастыру
|
Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтін есептерді шығару тақырыбын қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
Натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдана отырып, мәтінді есептерді шығару;
Әріпті өрнектерді құру және оларды есептер шығаруда қолдану;
Ұйымдастыру сәті
Үй жұмысын тексеру
Сәлеметсіздерме балалар! Мұғалім мен оқушылар бір – бірімен амандасады. Өзара сыйластық, ашықтық құндылығын дамыту мақсатында “ағашты жандандыру” психологиялық тренинг өткіземін.
Ағашты жандандырайық:
Түстерге байланысты бүгінгі сабақта оқушылар қандай жетістікке жететіндігі жайлы айтып өтемін.
“Жасыл” – жетістікке жетуге тырыс
“Қызыл сары” – өзіңе сенімді бол
“Қызыл” – өз ойыңды жеткізе біл
Осы таңдаған түс бойынша топқа бөлінеді.
|
|
|
|
10мин
|
Жаңа сабақ
|
“Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтін есептерді шығару” тақырыбындағы ережелерін еске түсіру мақсатында “Детальдарын қою ” әдіс – тәсілін пайдалана отырып, әр оқушыға “Математикалық диктант” беріледі:
Жеке жұмыс:
Математикалық диктант:
Тік төртбұрыштың периметрі оның ұзындығы мен енінің 2 еселенген қосындысына тең. Формуласы:
Тік төртбұрыштың ауданы оның ұзындығы мен енінің көбейтіндісіне тең. Формуласы:
Жол жылдамдықтың қозғалыс уақытына көбейтіндісіне тең. Формуласы:
Заттың құны оның бағасын заттың санына көбейткенге тең. Формуласы:
Тік бұрышты параллепипедтің көлемі оның ұзындығын ені мен биіктігіне көбейткенге тең. Формуласы:
Осы айтылған ережелерді қолданып оқулықпен есептер шығарылады
|
Сұрақтарға жауап береді
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді.
|
Слайд
|
18 минут
|
Бекіту тапсырмасы
|
Оқулықпен жұмыс: “Джигсо” әдісімен 3 топқа есептер үлестіремін
№128
Тік төртбұрыш пішінді суқоймасының ұзындығы 45м, ені 38м. Оның жиегінен 2м қашықтықта қоршау жүргізілді. Қоршаудың ұзындығы неше метр?
№129
Квадрат пішіндес қаңылтырдан ені 5см тік төртбұрыш қиылып алынғанда, ауданы қаңылтыр қалды. Қаңылтырдың алғашқы ауданын табыңдар.
№130
Асхаттың 500тг ақшасы болды. Ол бағасы 25тг 7 дәптер және бағасы 80тг 3 қаламсап сатып алды. Не белгісіз? Сұрақ қойыңдар.
Дескриптор:
Есептің шартын түсінеді, берілген табылатын затты ажырата алады,жауабын тексереді (1 балл)
Есептің шартына сәйкес теңдеу құра біледі. (1 балл)
Теңдеуді шешіп, жауабын дұрыс таба алады (2 балл)
|