Осы сабақта жүзеге асырылатын оқудың мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)
6.2.2.1 – сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұн, атау, түсіндірме)
6.4.2.1 – авторлық құқық, плагиат ұғымдарын түсіндіру
6.4.2.2– авторға сілтеме беру арқылы ақпаратты сүйемелдеу
құжатқа қандай әдіспен гиперсілтемелерді қосу болатыны туралы әңгімелей алады.
Пәнге тән лексика мен терминология: гиперсілтемелер, мазмұны, атауы, сілтемелер, авторлық құқық, плагиат
Диалог пен хаттарға арналған пайдалы сөйлемдер: «Плагиат» түсінігі…мән береді
Авторлық құқықты сақтау…
Гиперсілтемені қосу үшін…қажет
Құндылықтарды дарыту
Ынтымақтастық, тиімді байланысқа түсу дағдыларын білім беру, нақтылап айтқанда, жұптық және топтық жұмыс арқылы дамыту.
Пәнаралық байланыс
Практикалық тапсырманы орындаған кезде қазақ тілімен және әдебиетпен байланысты (мәтінді терген кезде).
Бастапқы білім
Оқушылар құжатқа сілтемелерді қосудың әдістері мен тағайындалуын біледі.
Сабақтың барысы
Жоспарланған сабақтың кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жұмыстар
Ресурстар
Сабақтың басы
0-5 мин
Мұғалім қайталау үшін бірнеше сұрақтар қояды:
Сілтемелер дегеніміз не?
Сілтемелер түрлерін атаңыз?
Сілтемелер қалай біз қосамыз?
Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын айтады, бағалау критерийлерін талқылауды ұйымдастырып, оларды тақтаға жазады.
Презентация. Слайд 1
Сабақтың ортасы
6-15 мин
16-25 мин
26-35 мин
Мұғалім оқушыларға келесі сұрақтарға жауап бере отырып, теориялиық материалмен танысуды ұсынады:
Мұғалім тапсырмалары бар карточкаларды тарады, жеке практикалық жұмысты орындауды ұсынады. Оны орындауды қысқаша түсіндіріп өтеді.
Бейнежазбасын қарап келесі сұрақтарға талдау жасайды;:
Плагиат дегеніміз не
«Авторлық құқық» түсінігі не мағына береді
Оқыған материал бойынша мұғалім топтағы оқушылардың арасында талқылауды ұйымдастырады. Ол үшін Блум кубигі қолданылады.
Әр топқа кубикті лақтырып, басқа топтарға сұрақты құрастыру қажет. Егер жауап болмаса немесе толық болмаса, онда оқушалар өздері жауап береді.
Рефлексия. Мұғалім сабақты қорытындылап, құрастырылған критерийлер бойынша сабақтағы өз жұмыстарын бағалауды ұсынады.
Ол үшін «Аяқталмаған сөйлем» рефлексиясы қолданылады.