Сабақтың тақырыбы Голощекин геноциді және қазақ ауылының қасіреті



Дата13.01.2020
өлшемі22,24 Kb.
#55762
түріСабақ
Байланысты:
11ҚТ.ГУЛАГ жүйесііі


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: №59 ЖОББМ

Күні: 13.12.2019.

Мұғалімнің аты-жөні:Орынбай Р.Ш.

Сынып: 11 «Б» .Қазақстан тарихы .

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Голощекин геноциді және қазақ ауылының қасіреті .

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

-Кеңес үкіметінің қазақ даласында ауылды кеңестендіру,ұжымдастыру науқанын жүргізу мақсатын түсіндіру .

-Қазақстандағы 1930 жылдардағы ашаршылықтың себептері мен салдары туралы баяндау .



Сабақтың мақсаты

Барлығы : - Қазақ станда Голощекиндік билік жүйесінің құрылу мақсатын анықтайды ;

-Қазақ даласындағы әлеуметтік –саяси жағдайға сипаттама береді.



Бағалау критерийі

-Қазақ даласының қалай кеңестік өлкеге айналғанын түсінеді ;

-Қазақ стан аумағындағы ашаршылық және онда зардап шеккен адамдар тағдыры туралы біледі ;



Тілдік мақсаттар


Пәнге тән лексика мен терминология:

Геноцид,ашаршылық,репрессия,жұт,ұжымдастыру



Құндылықтарға баулу


«Мәңгілік Ел» жалпы ұлттық идеясын негізге ала отырып,оқушыларды отансүйгіштік пен елжандылыққа тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Дүниежүзі тарихы. География .

Алдыңғы білім


Қазақ тарихында «Ұлы жұт» атанған 1931-1932 жылдардағы ашаршылық туралы және мұның бәрі кеңестік билік жүргізген солақай саясаттың салдары екендігі туралы біледі.

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

А. Қосымша деректермен жұмыс жасайды.

В. Тапсырма орындайды.

С.Картамен жұмыс жасайды .


БағалауСіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Нақты «5» баллдық жүйе бойынша бағалаймын .


Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Сабақ басында оқушыларға ТҚЕ бойынша нұсқама беру. Өмір қауіпсіздік негіздері бойынша түсіндіру.

Ресурстар

Карта ,кеспе қағаздар,

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Сабақтың басы


Сабақ басында оқушыларды түгелдеймін,сыныпта жағымды ахуал қалыптастырамын .

- Үй тапсырмасын тексеру.



«Таза тақта» әдісі арқылы

1.Тарихшы М.Қойгелдиев қуғын*сүргін кезеңдерін неше кезеңге бөледі ?

2.Алаш қозғалысының қайраткерлеріне қарсы қуғын-сүргін қай кезден басталды ?

3.Қуғын-сүргін және жазалау шаралары қалай жүзеге асырылды ?

5.Кіші Қазан саясатының салдарын атап көрсетіңдер?

Жаңа сабақ .

1930 жылғы 25-сәуірде лагерьлерді басқаратынмекеме құрылып,ол ГУЛАГ ОГПУ деп аталды .1930 жылы 13-мамырда КСРО ХКК «Қазақстанда еңбекпен тһүзету лагерін құру туралы » қаулы қабылдады .Лагерьлердегі тұтқындарға ешқандай жағдай жасалынған жоқ.Құнарсыз тамақ,саасыз мпедицин.көмек ,моральдық қорлау-осылардың барлығына ттұтқындар төзді.Мұнда әйілдермен бірге жас сәбилерде өмір сүрді .Олардың көпшілігі аштық пен суықтың құрбаны болды .



Сабақтың ортасы

«Кім жылдам» әдісі



Топтарға тақырыпты оқи отырып ,орындауға мынадай тапсырмалар беремін :

1.Степлаг .

2.АЛЖИР.

3.Карлаг.



Сабақтың соңы



«Зымыран сұрақтар»

1.ГУЛАГ ж\үйесі қазақ даласында қашан құрылды ?

2.Голощекиннің Қазақстанға басшылыққа келуімен болған өзгерістерге нақты мысалдар келтіріңдер.

3. «Кіші Қазан»саясатын не себепті жүргізу керек деп шешті?

4.АЛЖИР түрмесі қашан құрылды және онда кімдер жазасын өтеді ?

5.Алаш зиялыларына қандай айыптар тағылды ?

6.Степлаг қашан жабылды ?

7.Карлаг тұтқындары қандай жұмыс жасады ?



Үй тапсырмасы :тақырыпты оқу.

Сабақ соңындағы оқушылар рефлексиясы:

- нені білді, нені үйренді;

- не әлі де түсініксіз;

- қандай бағытта жұмыс жүргізу қажет.

Қорытындылау.




Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?



Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Тексерілді : ДОІЖО Б.Ж.Асанова .

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет