Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин "Өзен"



Дата02.07.2018
өлшемі3,76 Mb.
#45903
түріСабақ
  • Пәні: Ана тілі
  • Сабақтың тақырыбы:
  • Ы.Алтынсарин “Өзен”
  • Мақсаты: Авторға шолу жасау.
  • Өлеңнің негізгі идеясын ашып түсіндіру;
  • сұраққа толық жауап алу. Балалардың қатесіз,
  • мәнерлеп оқу, шапшаң оқу технологиясын жетілдіру.
  • Дамытушылығы: Оқушылардың ой-өрісін, қиялын, байланыстырып сөйлеу ,тіл байлығын, сөздік қорларын дамыту.
  • Тәрбиелік мәні: Эстетикалық, экологиялық тәрбие беру.
  • Пән аралық байланыс: қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын, математика, бейнелеу, дүниетану, музыка.
  • Көрнекілігі: Ы.Алтынсарин суреті
  • 1.Ұйымдастыру бөлімі 2. Үй тапсырмасын сұрау
  • Сабақтың жүрісі:
  • Жұмбақтар
  • шешу

І-нұсқа

  • 1. Қазақ даласының жарық жұлдызы атанған кім?
  • а)Ш.Уәлиханов б) Ы.Алтынсарин в) А.Құнанбаев
  • 2.Қ.Сәтбаев кім?
  • а)жазушы б) әнші в) ғалым-академик
  • 3. Қажымұқанның шын аты кім?
  • а) Мұқан б) Қажымұқан в)палуан
  • 4. “Баланың айласы” әңгімесінің авторы кім?
  • а)Ә.Сәрсенбаев б) Ы.Алтынсарин в) Ж.Жабаев
  • 5.”Дос сөзі” әңгімесінің жағымды кейіпкері кім?
  • а) Мәулен б) Нұрлан в) Әсет
  • 6. “Ділдә” деген не?
  • а) тегіс жер б) алтын ақша в) қой жүнінен тоқылған төсеніш
  • Сауалнама

ІІ-нұсқа

  • 1. Әліппенің атасы атанған кім?
  • а)Ы. Алтынсарин б) А.Байтұрсынов
  • в) М. Әуезов
  • 2. Ә. Қастеев кім?
  • а) ғалым б) әнші в) суретші
  • 3. Ш.Қалдаяқов кім?
  • а) ғалым б) әнші, композитор в) зерттеуші
  • 4. «Таза бұлақ» әңгімесінің авторы кім?
  • а) С.Мұқанов б) Ы.Алтынсарин в) С.Сейфуллин
  • 5. «Халыққа жеткіз күйімді» әңгімесінде қандай күйшілер туралы сөз болады?
  • а) А.Қоразбаев б) Қ. Байбосынов в) Құрманғазы мен Дина
  • «Әйдік» деген не?
  • а) биік б) шөп в) үлкен
  • Сауалнама
  • Жаңа сабақ
  • «Табиғатқа ойша саяхат”
  • Табиғат-менің өз үйім” тарауынан Ы.Алтынсариннің
  • “Өзен” өлеңімен таныстыру
  • Авторға шолу:
  • Ы.Алтынсарин
  • Оқулықпен жұмыс
  • Дауыстап
  • мәнерлеп
  • оқып беру
  • Іштей оқу
  • Шумақтап
  • оқу
  • Өлеңнің әр
  • шумағына
  • түсінік
  • беру
  • Суретте не бейнеленген?
  • 2. Табиғаттың тамаша көрінісі саған қандай көңіл күй туғызды?
  • 3.Ақынның “сарқыраған”, “жарқыраған” “арқыраған” деген сөздері неге қатысты?
  • 4.Таза ауа, мөлдір судың адамға қандай пайдасы бар?
  • 5.Адамдар суды неге құрметтейді?
  • 6.Суретке қарап “Табиғат және адам”деген тақырыпқа әңгіме құра?
  • Сұраққа жауап алу
  • Дәптермен жұмыс
  • Сөздік жұмысы
  • Қынарда-жағасында
  • Жанабында- маңайында
  • 2. Жағасында,маңайында сөздерінен
  • сөйлем құрастыр.
  • Деңгейлік тапсырмалар
  • І топ ІІтоп
  • Өзен қандай?
  • “Өзен”суретін сал

Сергіту сәті.

  • “Қара жорға” биі
  • Семантикалық картамен жұмыс
  • “Кім көп біледі?” ойыны.
  • 1. “Су” туралы мақал –мәтелдер
  • айтыңдар?
  • “Су” тамшысының пішіні қандай?
  • Жылт –жылт еткен,
  • Жылғадан өткен. Бұл не?
  • “Өзен” сөзі орысша -
  • ағылшынша- қалай аталады?
  • Ы.Алтынсариннің қандай шығарамаларын білесіңдер?
  • Жайық, Есіл,Іле, Ертіс,
  • Сырдария.
  • Өзеннің бастауы,саласы,
  • сағасы болады
  • Балқаш,
  • ащы,тұщы,
  • жасанды көлдер
  • СУ
  • Венн диаграммасы
  • Өзен
  • Көл
  • Өздерін білетін Ы.Алтынсариннің шығармаларын
  • бәйтеректің бұтақтарына жазыңдар
  • Өзен
  • Кел,балалар,оқылық!
  • Өнер,білім бар,жұрттар
  • Таза бұлақ
  • Баланың айласы
  • Үйге тапсырма:
  • “Өзен”өлеңін мәнерлеп оқып келу. Ы.Алтынсарин өмірбаяны,
  • шығармалары туралы реферат дайындап келу.
  • Мадақтау, бағалау.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет