Пәні:Дүние жүзі тарихы
|
Мектеп №61 орта мектеп
|
Күні:3.12.2016ж Сынып:9
|
Мұғалімнің есімі: Кенжебаева Гульжан
|
Сабақтың тақырыбы: Иран. Ауғанстан
|
Қатысқандар саны:16
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары)
|
Бірінші дүниежүзілік соғыстың соңындағы Иранның жағдайы туралы білу.
Ұлт-азаттық қозғалыстың дамуы мен саяси-экономикалық дамуының маңызын түсіну. Картамен жұмыс жасауға үйрену.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: 1915 жылғы Англия мен Ресей құпия шартына сәйкес, Иран екі ықпалды аймаққа бөлінетіндігін біледі.
Оқушылардың басым бөлігі: Шетел басқыншыларына қарсы халықтың азаттық қозғалысының болу себебін және Иран помещиктері мен буржуазиялық топтары өз саяси үстемдігін нығайту үшін Каджар шах әулетін биліктен тайдырып, саяси билікті жаңа шахқа алып бергендігін түсінеді.
Кейбір оқушылар: Оқушылардың ой-өрісін дамыту, білімділік пен білік дағдыларын қалыптастыру, түрлі танымдық тапсырмалар арқылы оқушылардың тарихи танымын кеңейтуге үйренеді
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар ............(істей) алады.
Иран жерінде жасанды Кеңес үкіметін құру әрекеті іске аспай қалғандығын түсіне алады.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
Шах
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға арналған тармақтар:
|
Иран жеріндегі ұлт-азаттық қозғалыстың ошақтары.
"Шахривар оқиғасы" туралы түсінік.
Үкімет басындағы Аманулла хан
|
Сіз неліктен .......екенін айта аласыз ба?
Экономикалық саясатта Реза шах үкіметі ел ішіндегі ұсақ және орта капиталистік кәсіпорындарға және мемлекеттік кәсіпорындардың дамуына көмегін қалай тигізгендігін айта аласыз ба?
|
Айтылым бойынша ұсыныстар:
Тақырыпты оқу кезіндегі түсінігін айта білуі.
|
Жетістік критерийі
|
1914-1917 жылдардағы Иранның жағдайы туралы айта алады.
Иран Қызыл Армия бөлімдерінің ұйымдасқандығын түсіне алады.
Ауғанстан халқының азаттық күресі туралы біле алады.
|
Алдыңғы оқу
|
Өткен сабақты қайталау
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
2 мин
2 мин
|
Топқа бөлу: Сабақ тақырыбына сәйкес, түрлі-түсті қағаз қиындылары арқылы топқа біріктіріледі.
Жаңа сабаққа кіріспе: Миға шабуыл
Өткен сабақпен байланыстыра отырып сұрақтар қою арқылы тақырыпты ашу.
|
Қағаз қиындылары
Интерактивті тақта
|
Ортасы
|
15 мин
2 мин
10 мин
2 мин
|
Топтық жұмыс
І-топ Ұлт-азаттық қозғалыстың дамуы
ІІ-топ Иранның 1921-1945 жылдардағы саяси-экономикалық даму жолдары
ІІІ-топ 1918-1945 жылдардағы Ауғанстан
"Өкіл" әдісі арқылы жүреді
Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау
Кері байланыс
1.Жұмыс барысында топтағы қарым - қатынас тапсырманың орындалуына қалай әсер етті?
2. Тапсырма орындау барысында топта ауызбіршілік сақталды ма?
3. Топтық жұмыс жасау кезінде қиындық келтірген тұстарыңыз
болды ма?
Жұптық жұмыс Сәйкестендіру
1917жыл
|
Иран аумағын үш елдің басқыншылары бөлісіп, басып алады.
|
Көшек хан
|
Иран елі социалистік революцияның Шығыстағы тірегі Ресей өкілдері Көшек ханға көмек береді.
|
1920ж 5 маусым
|
Гилян Республикасы жарияланды
|
Реза Пехлеви
|
Реза шах үкіметі ел ішіндегі тәртіпті қатайтып сыртқы саясатында гитлерлік Германиямен жақындасуды жөн көрді.
|
Шахривар
|
1941 ж25 тамызда Иранның солтүстік аудандарына КСРО әскер бөлімдері, ал оңтүстік аймақтарына ағылшын тобы енгізілді, бұл оқиға тарихта осылай аталды.
|
1919ж 21 ақпан
|
Үкімет басына "Жас ауғандықтар" келді.
|
Нәдір хан
|
1929 жылы Ауғанстанның патшасы деп жариялады.
|
Жұптарда өзара бағалау
|
Карта
Бағалау парағы
Үлестірмелі парақшалар
|
Аяқталуы
|
10 мин
2 мин
|
Жеке жұмыс Сұрақ-жауап
Ауғанстан тіуелсіздігін қашан жариялады 21 ақпан 1919ж.
Ауғанстан үкімет басына кім келді? Аманулла хан
Ауғанстанда 1921ж қабылданған заң құлдықты жою
Ауғанстаннын жаңа Конституциясы қабылданды 1923
1929-1233жж. Ауғанстанды билеген патша –Нәдір хан
Ауғанстан Ұлттар Лигасына қабылданған жыл 1934
Солтүстік Ирандағы азаттық қозғалысты басқарды. Көшек
1919 ж келісімшарты Иран бекітті . Англиямен
Көшек ханға көмек беруге келісті Ресей
1920ж 5 маусымда Гилян Республикасы жарияланып, оның төрағасы етіп шақырды Көшекті
Дайын үлгі жауап арқылы бағалау
Рефлексия
|
Үлестірмелі парақша
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс
|
"Өкіл" әдісі
Сәйкестендіру
Сұрақ-жауап
|
Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау
Жұптардың өзара бағалауы
Дайын үлгі жауап арқылы бағалау
|
Қазақстан тарихы әдістеме
АКТ
Карта
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді.Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|