Сабақтың тақырыбы: Қысқаша көбейту формулалары



Дата13.02.2020
өлшемі60,61 Kb.
#57972
түріСабақ
Байланысты:
Қысқаша көбейту формулалары

Қысқа мерзімді жоспар


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.3В Қысқаша көбейту формулалары



Мектеп: "Нағарашы орта мектебі" КММ

Күні: 12.02.2020ж

Мұғалімнің аты-жөні:Кайраканова З.Б.

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қысқаша көбейту формулалары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.2.14 тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану;

7.1.2.15 қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау.



Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

-қысқаша көбейту формулаларын біледі;

-тиімді тәсілмен есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолданады;

-қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындайды.



Бағалау критерийлері


Оқушылар:

Барлығы : қысқаша көбейту формулаларын біледі;

Көпшілігі: тиімді тәсілмен есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдана алады;

-Кейбіреуі: қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындай алады.



Тілдікмақсаттар

Оқушылар:

- қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі;

- ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі;

Бөлім бойынша лексика және терминология

- қысқаша көбейту формулары;

- екі өрнектің квадраттарының айырмасы;

- екі өрнектің қосындысының квадраты;

- екі өрнектің айырмасының квадраты;

- екі еселенген көбейтінді;

- үш еселенген көбейтінді;

- екі өрнектің қосындысының кубы;

- екі өрнектің айырмасының кубы;

- екі өрнектің кубтарының қосындысы;

- екі өрнектің кубтарының айырмасы;

Пәндік мақсат

- екі өрнектің квадраттарының айырмасы .... тең;

- екі өрнектің қосындысының (айырмасының) квадраты .... тең;

- екі өрнектің қосындысының (айырмасының) кубы ... тең;

- екі өрнектің кубтарының қосындысы ( айырмасы) ...... ;

- ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару үшін...;

- коэфициенттердің ең үлкен ортақ бөлгіші;

- берілген өрнекті .... түрінде жазуға болады;



Құндылықтардыдарыту


Белсендіқарым- қатынас, өзіндікшешімқабылдаудыүйренужәне оны дамыту, бір – бірініңпікірлері мен ерекшеліктерінқұрметтеу, қабылдау

Пәнаралық байланыстар

Геометрия

Бастапқы білім

Қысқаша көбейту формулалары


Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин



І. Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Үй тапсырмасын тексеру. №32.10:

-Үйге берілген тапсырманы кім оқып , талдап береді?



Мұғалім: Олай болса, біз бүгінгі сабақта қысқаша көбейту формуласын қолдануға есептер шығарамыз.

Мұғалім: Алдымен бүгінгі сабақтың мақсатын мынадай тапсырмалар арқылы шығарайық.

Тапсырма:

Есепте:

1. ;

2.

Оқушыларға осындай тапсырмалар бере отырып бүгінгі сабақтың мақсатын ашу.






Сабақтың ортасы

5 мин



«Ой қозғау»

Ауызша тапсырмалар

1. Тұжырымды жалғастыр.

Екі өрнектің квадраттарының айырымы ... .

Екі өрнектің қосындысының квадраты ... .

Екі өрнектің айырымының квадраты ... .

Екі өрнектің қосындысының кубы ... .

Екі өрнектің айырымының кубы ... .

2. Қысқаша көбейту формуласын пайдалана отырып, көбейткіштерге жікте:











3. «Қатесін түзе!»













Бағалау: Жауап берген оқушыларды әр түрлі смайликтер мен фишкамен мадақтау. Кейбіреулерін ауызша мадақтау Өте жақсы! Жарайсыңдар! Керемет!




5 мин

Топтық жұмыс «Эстафета»

Оқушылар тақтада дескриптор бойынша орындайды. Сонда оқушылардың барлығы жұмыс жасайды.



1 нұсқа

Тапсырма: Өрнек түрінде жаз және мәнін есепте.

а мен 2 сандарының қосындысының квадратын жаз. a = 2 болғандағы өрнектің мәнін табыңдар.



Дескриптор:

  1. 1. Өрнекті жазады.

  2. 2. Қысқаша көбейту формуласы бойынша көбейткіштерге жіктейді.

  3. 3. Сандық мәнін орнына қояды.

  4. 4. Өрнектің мәнін есептейді.

  5. 5. Жауабын жазады.

2 нұсқа

Тапсырма: Өрнек түрінде жаз және мәнін есепте.

b мен 3 сандарының айырмасының квадратын жаз. b = 2 болғандағы өрнектің мәнін табыңдар.



Дескриптор:

  1. 1. Өрнекті жазады.

  2. 2. Қысқаша көбейту формуласы бойынша көбейткіштерге жіктейді.

  3. 3. Сандық мәнін орнына қояды.

  4. 4. Өрнектің мәнін есептейді.

  5. 5. Жауабын жазады.

Бағалау: Тапсырмалары бірдей топтар бір-бірін тексереді және «бас бармақ» әдісі бойынша бағалайды.

Қосымша 1

10 мин

Жұптық жұмыс

Жұпқа бірігу.

А деңгейі:

Тиімді тәсілмен есепте: а) 692; б) .



В деңгейі:

Өрнекті ықшамда:







С деңгейі:

Натурал n – нің кез келген мәнінде өрнегінің мәні 8 – ге бөлінетінін дәлелдеңдер.



Бағалау: «Карусель» әдісі арқылы қатар отырған жұптар бір-бірінің дәптерлерін алып тексереді.

Қосымша 2


2 мин

Сергіту сәті

Ойлаған санды табу.

10 –ға дейін бір санды ойлаңыздар. Сол санды квадраттап осы санға екі еселеп ойлаған санды және бірді қосыңыздар. Шыққансандыайтыңыздар.

Мысалы, 8 ойлаған сан болсын. 64+16+1=81   √81=9-1=8.





8 мин

Жеке жұмыс

Тапсырма: №32.11, 32.12

Бағалау: Дайын жауап бойынша өзін-өзі бағалайды.

Оқулықпен жұмыс

Сабақтың соңы

3 минут



Үйге тапсырма:Қысқаша көбейту формулалары. №32. 13 №32.25

Сабақты қорытындылау.

Рефлексия

«МЕН ҮШІН БҮГІН САБАҚТА»

Оқушыларға жеке парақша беріледі, олар үш бағыт бойынша өз жұмысы бойынша қажет сөздің астын сызу керек.

Сабақ

Мен сабақта

Қорытынды

  1. қызық

  1. жұмыс істедім

1.материалды түсіндім

  1. қызықсыз

  1. демалдым

2.білетінімнен де көп білдім.

  1. енжарлық

  1. басқаларға көмектестім

3.түсінбедім








Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Жұптық жұмыс арқылы оқушылардың бір –біріне түсіндіруі, топтық жұмыс арқылы оқушылардың қабілеттерін анықтау

Шапалақтау, басбармақ, сабақ барысында қолдау,мадақтау

Интерактивті тақтаны сабақ барысында қолдану уақытын 10 мин асырмау;

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

1 нұсқа

Тапсырма: Өрнек түрінде жаз және мәнін есепте.

а мен 2 сандарының қосындысының квадратын жаз. a = 2 болғандағы өрнектің мәнін табыңдар.

Дескриптор:

1. Өрнекті жазады.

2. Қысқаша көбейту формуласы бойынша көбейткіштерге жіктейді.

3. Сандық мәнін орнына қояды.

4. Өрнектің мәнін есептейді.

5. Жауабын жазады.


2 нұсқа

Тапсырма: Өрнек түрінде жаз және мәнін есепте.

b мен 3 сандарының айырмасының квадратын жаз. b=2 болғандағы өрнектің мәнін табыңдар
А деңгейі:

Тиімді тәсілмен есепте: а) 692; б) .



В деңгейі:

Өрнекті ықшамда:



  1. б)

С деңгейі:

Натурал n – нің кез келген мәнінде өрнегінің мәні 8 – ге бөлінетінін дәлелдеңдер.



А деңгейі:

Тиімді тәсілмен есепте: а) 692; б) .



В деңгейі:

Өрнекті ықшамда:



  1. б)

С деңгейі:

Натурал n – нің кез келген мәнінде өрнегінің мәні 8 – ге бөлінетінін дәлелдеңдер.



А деңгейі:

Тиімді тәсілмен есепте: а) 692; б) .



В деңгейі:

Өрнекті ықшамда:



  1. б)

С деңгейі:

Натурал n – нің кез келген мәнінде өрнегінің мәні 8 – ге бөлінетінін дәлелдеңдер.



А деңгейі:

Тиімді тәсілмен есепте: а) 692; б) .



В деңгейі:

Өрнекті ықшамда:



  1. б)

С деңгейі:

Натурал n – нің кез келген мәнінде өрнегінің мәні 8 – ге бөлінетінін дәлелдеңдер.





Сабақ

Мен сабақта

Қорытынды

қызық

жұмыс істедім

.материалды түсіндім

қызықсыз

демалдым

.білетінімнен де көп білдім.

енжарлық

басқаларға көмектестім

.түсінбедім





Сабақ

Мен сабақта

Қорытынды

қызық

жұмыс істедім

.материалды түсіндім

қызықсыз

демалдым

білетінімнен де көп білдім.

енжарлық

басқаларға көмектестім

.түсінбедім





Сабақ

Мен сабақта

Қорытынды

қызық

жұмыс істедім

.материалды түсіндім

қызықсыз

демалдым

.білетінімнен де көп білдім.

енжарлық

басқаларға көмектестім

түсінбедім





Сабақ

Мен сабақта

Қорытынды

қызық

жұмыс істедім

.материалды түсіндім

қызықсыз

демалдым

.білетінімнен де көп білдім.

енжарлық

басқаларға көмектестім

түсінбедім





Сабақ

Мен сабақта

Қорытынды

қызық

жұмыс істедім

.материалды түсіндім

қызықсыз

демалдым

.білетінімнен де көп білдім.

енжарлық

басқаларға көмектестім

түсінбедім



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет