Сабақтың тақырыбы: Ж. Баласағұнның "Құтты білік" шығармасына менің көзқарасым



Дата29.09.2024
өлшемі54,63 Kb.
#205293
түріСабақ
Байланысты:
6.09.9-сынып әд.


Тексерген:__________ Ержанова

Білім беру ұйымының атауы

№24 Ж.Сүлейменов атындағы жалпы орта мектеп

Пәні:

Қазақ әдебиеті

Бөлім:




Педагогтің аты-жөні:

З.Әмзеева

Күні: 6.09.2022




Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ж.Баласағұнның "Құтты білік" шығармасына менің көзқарасым

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану

Сабақтың мақсаты

  • көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолданады;

  • көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолданады және бағалайды;

  • әдеби шығармаға өз көзқарасын білдіреді.




Бағалау критерийлері

  • көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолданады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру


Жаңа білім


Бекіту

Кері байланыс


Үйге тапсырма



Сәлемдесу
Оқушыларды түгелдеу
Психологиялық ахуал орнату.
«Жақсылық тамшысы»
Топқа бірітіру
1-топ Ақыл
2-топ.Әділет
3-топ.Қанағат
4-топ.Баұыт
Қызығушылықты ояту
«Сәлемдеме жібер» тәсілі

Төмендегі сұрақтарға жауап береді


1.Баласағұнның шығармашылығы жайлы не білеміз?
2. «Құтты білік»дастанында адам баласының қадір-қасиеті білімімен,ақылымен келеді делінген. Сен осы жайында не айта аласың?
3.Ақыл,білім,тілмашы –тіл,бұл кепіл
Жарық төгіп,елжіретер тіл деп біл! Сенің ойың қандай

1-тапсырма


«Кейс-стади»әдәсә арқылы нақты болған немесе ойдан шығарған жағдаятты талдап, бол-жату
1-топ: Кімге Құдай берсе білім ,ақылды,Қолы жетіп,алар ол мол асылды
2-топ:Білімсіздер бар кеселді көреді,Емдемесе,тектен текке өледі.
3-топ.Тіл қадірлі етер,ерге бақ қонар,,Қор қылар тіл,кететұғын бас болар.
4-топ.Егер қолың ұзын болса халыққа – Қылық,сөзді ізгі қылып,жарылқа
4 топта шағын көрініс қояды
2-тапсырма
Дастаннан алынған үзінділерді түрлі шығар-машылық жұмыстарда қолданыңдар.

1-топ 100 сөздік эссе


Елші ердің төрт құбыласы тең болсын,
Елде- кісі,сыртта бүтін ел болсын.
2-топ.4 шумақта өлең шығару
Ақылды –ұлы,біл,білімді –білікті,
Қонса екеуі,ұлы етер жігітті.
3-топ.авторға хат жазыңдар
Кісілерге мирас ата сөзі ғой
Ата сөзі – ұқсаң құттың көзі ғой.
4-топ.әңгіме жазыңдар.
Талай ізгі ім,атқарылды ақылмен,
Мың рақмет ақыл-еске асыл кеп!

Оқушыларға кері байланыс беріледі.


Ж.Баласағұн өлеңдерін жаттау


Сұрақтарға жауап береді


«Күнтуды», «Айтолды»


«баянсыз дүние»,
«қолқа салу»сөздеріне түсінік береді.
Дескриптор:

  • дастандағы сөздікпен жұмыс жасайды;

  • қойылған сұрақтарға жауап береді.

Дескриптор:
-дастандағы үзінділерді шынайы өмірмен байланыс-тырады.Өз пікірлерін айтады.

Дескриптор:



  • дастаннан алынған үзінділерді түрлі шығар-машылық жұмыстарда қолданады;

  • өзіндік көзқарасын дәлелмен жазады.

Қ/Б


«Аспазшы стратегиясымен»көріністі бағалайды.

«Мен көрініске қана-ғаттанамын,себебі ...»


«Мен көрініске қанағаттан бай-мын. Себебі...»
«Егер көрініске .... қоссаң,бұдан да дәмдірек,сіңімді болар еді »

Кімдікі ұтым-ды болды?


Неліктен?

ОӘК материалдары

Қима қағаздағы үзінділер



1-топ: Кімге Құдай берсе білім ,ақылды,


Қолы жетіп,алар ол мол асылды

2-топ:Білімсіздер бар кеселді көреді, Емдемесе,тектен текке өледі.

3-топ.Тіл қадірлі етер,ерге бақ қонар,
Қор қылар тіл,кететұғын бас болар.

4-топ.Егер қолың ұзын болса халыққа


– Қылық,сөзді ізгі қылып,жарылқа

1-топ 100 сөздік эссе


Елші ердің төрт құбыласы тең болсын,
Елде- кісі,сыртта бүтін ел болсын.

2-топ.4 шумақта өлең шығару


Ақылды –ұлы,біл,білімді –білікті,
Қонса екеуі,ұлы етер жігітті.

3-топ.авторға хат жазыңдар


Кісілерге мирас ата сөзі ғой
Ата сөзі – ұқсаң құттың көзі ғой.

4-топ.әңгіме жазыңдар.


Талай ізгі іс,атқарылды ақылмен,
Мың рақмет ақыл-еске асыл кеп!

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет