Сабақтың тақырыбы: Ж.Жабаев Алғадай туралы әрбір ой.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: ақынның өмірбаяны мен шығармашылығын оқытуда оқушыларға жан-жақты білім беру,пысықтау, ақынның туған халқына, еліне, оның әдебиетіне, мәдениетіне сіңірген еңбегін танып білу.
Тәрбиелік:оқушылардың елін, жерін сүйе білуге; ақын өлеңдерінен үлгі ала отырып шыншыл, әділ, өткір болуға тәрбиелеу.
Дамытушылық:оқушылардың ой – өрісін, ойлау қабілетін арттыру,ізденуге дағдыландыру.
Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап,іздену, талдау.
Сабақтың көрнекілігі: суретті буклет, кесте,үлестірме қағаздар,электронды оқулық, қанатты сөздер.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру.
а) Оқушылардың назарын сабаққа аудару
ә) Қызығушылығын ояту.
«Орнын тап» ойыны.
Жамбыл-ақындар айтысының алыбы.
Жамбыл-сатиралық өлеңдердің шебері.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
а) Жауап бер, сұраймын.
-Жамбыл Жабаевтың өмірі жайлы не білеміз?
-Биыл Жамбылдың неше жылдығы тойлануда?
-Жамбылдың шыққан тегі?
-Жамбылды неге «Жыр алыбы» дейміз?
-Жырау деген кім? Жыршы деген кім?
-Жамбыл қандай құрмет белгілерімен марапатталды?
-Шығармалары неше тілге аударылған?
ә) Кестені толтыр.
Хронологиялық кесте.
мерзімі
|
оқиғалар
|
|
Жамбыл Жабаев Жамбыл облысы, Жамбыл тауының етегінде дүниеге келген.
|
|
Москвада өткен қазақ өнерінің онкүндігіне қатысты
|
|
Грузин ақыны Шота Руставелидің туғанына 750 жыл толу тойына қатысты.
|
|
КСРО Мемлекеттік сыйлықтың иегері.Әдеби-мемориалдық мұражай үйі ашылды.
|
|
Алматы облысы, Ұзынағаш ауданында қайтыс болды.
|
в) «Аттандыру» өлеңін жатқа сұрау.
-Бұл өлеңде акдамның көңіл-күйін білдіретін өлең-жырдың қай түрі байқалады?
Жаңа сабақ.
1.Кіріспе.
а) (Жамбыл туралы естеліктер, қосымша деректер.
Жамбыл Жабаевтың ерекше мән берген тақырыбы – Ұлы Отан соғысы.
«Ата жаумен айқастық», «Аттандыру», «Ленинградтық өренім», «Алғадай туралы әрбір ой» және т,б өлеңдері сол кезеңнің куәсі.
ә) Өлеңнің шығу тарихы. Әлімқұл Жабаевтың естеліктері.
б) Өлеңді электронды оқулықтан тыңдату.
І,ІІ бөлім –баласын жоғалтқан әке.
ІІІ бөлім- тоқтау айтқан әке.
2. Өлеңді құрылысына талдау.
Алатауды айналсам,
Алғадайды табам ба?
Сарыарқаны сандалсам
Саңлағымды табам ба?
3. «Ішіне-сыртына» әдісі.
Жамбыл өлеңдерін ішіне топтастыр.
4. Бес жолды өлең» стратегиясы.
Зат есім ақын
Сын есім
Етістіқ
Сөз тіркесі.
Синоним
Сабақты бекіту.
а) Топтастыру
Жамбыл Жабаев
Ә) Иран-Ғайыптың Жамбылға арналған циклды өлеңімен сабты аяқтау
Үйге тапсырма. Өлеңді жатқа айту
Бағалау
Қазақ тілі мен әдебиет пәнінң мұғалімі:
Ибраимова Р.Қ
Ә.Сағынтаев атындағы орта мектеп.
Достарыңызбен бөлісу: |