Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Күш моменті
|
Т.Бокин атындағы №41 орта мектеп
|
Күні:22.04.2019 ж
|
Мұғалімнің аты жөні: Сарсенгалиев Б.Ж.
|
Сынып:7
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Жай механизмдер
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
7.2.4.1 – «Механиканың алтын ережесін» тұжырымдау және қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіру;
7.2.4.2 – күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар:
Қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіру.
Оқушылардың басым бөлігі:
Күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсіну, формуласымен есептер шығара алу.
Кейбір оқушылар:
Механиканың алтын ережесін тұжырымдау, күш моменті формуласын қолданып күрделі есептерді шығару.
|
Бағалау критерийі
|
Қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіре алады.
Күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсінеді, формуласымен есептер шығара алады.
3. Механиканың алтын ережесін тұжырымдай алады, күш моменті формуласын қолданып күрделі есептерді шығара алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Күшті түрлендіріп, қозғалыс бағытын өзгерту үшін қолданылатын құралдар - ............. деп аталады.
Айналатын денеге түсірілетін күштің күш иініне көбейтіндісі ...... деп аталады.
Қазақша
|
Орысша
|
Ағылшынша
|
Жай механизм
|
простые механизмы
|
simple mechanisms
|
Иіндік
|
рычаг
|
liver arm
|
блок
|
блок
|
block
|
Алтын ереже
|
золотое правило
|
golden rule
|
|
Құндылықтарға баулу
|
Зайырлы қоғам және жоғары руханият.
Жай механизмдерді пайдаланып, күштен ұтыс жасауды тұрмыста, техникада қолдануға үйрету.
|
Пəнаралық байланыс
|
Математика –есеп шығару дағдылары (амалдар қолдану);
Геометрия – иіндікті қолдану бұрыштары
Информатика – ғаламтор желісінде ақпарат жинақтау.
|
Алдыңғы білім
|
Біледі: Энергияның сақталуы және айналуы
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
0-2 мин
8 мин
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. (Сәлемдесу,түгендеу)
Жағымды ахуал қалыптастыру. «Жүректен жүрекке» әдісі
Оқушылар бір-біріне бүгінгі күнге байланысты жағымды тілектер айтады.
Оқушылар «Смайликтер» арқылы көңіл күйлерін білдіреді.
ІІ.Топты біріктіру. (Суреттер арқылы топты біріктіру)
топ. «Зерттеушілер»
топ. «Ғалымдар»
топ. «Жүйріктер»
ІІІ.Үй жұмысын тексеру.
«Өрмекшінің торы» әдісімен үй тапсырмасын қайталау. Әрбір оқушы келесі оқушыға сұрақ қою арқылы жіптің ұшын ұстады. Осылайша үй тапсырмасын қайталап, сұрақтарға жауап береді. Жіптің көмегімен өрмекшінің торы пайда болады.
Бағалау: «Бағалау парағы»
|
Суреттер
Тоқыма жіп
Бағалау парағы
|
Сабақтың ортасы
(20 мин)
(10 мин)
|
«Миға шабуыл» әдісі Суретті сипаттаңыз.Оқушылар суретті сипаттайды, жаңа тақырыпты бастайды.
|