Күні: 05.12.2016
|
Мұғалімнің есімі:
|
ПӘНІ: Қазақ тілі
|
Мектеп: №153 мектеп-лицейі
|
Сабақтың тақырыбы: Жалаң және жайылма сөйлем 102-107-жаттығу
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары
|
Жалаң және жайылма сөйлем туралы түсінеді, оларды ажыратады
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
Сөйлемдерді көшіріп жазады, мәтінді оқиды
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
Сөйлемдерді көшіріп жазады,сөйлем мүшелеріне талдайды, мәтінді мазмұндайды
|
Кейбір оқушылар:
|
Сөйлемдерді көшіріп жазады, сөйлем мүшелеріне талдайды, жалаң, жайылма сөйлемдерді ажыратады, ребусты шешеді, жалаң сөйлемдерді жайылма сөйлемдерге айналдырады, салыстырады, сәйкестендіреді
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
Сөздерден сөйлем құрап, сөйлем мүшелеріне талдайды
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
Жай сөйлем, жалаң сөйлем, жайылма сөйлем, тұрлаулы мүшелер, тұрлаусыз мүшелер, сөйлем мүшелерінің байланысы, бастауыш, баяндауыш
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға арналған тармақтар:
|
Жай сөйлемдерді жайылма сөйлемдерге айналдырады, талқылайды
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
|
Жай сөйлемдерді түрлеріне қарай сәйкестендіреді, неліктен екенін түсіндіреді.
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
сөйлемдерді жазады
|
Алдыңғы оқу
|
Тұрлаулы мүшелер, тұрлаусыз мүшелер, бастауыш, баяндауыш
|
Жоспар
|
Әдіс-тәсілі
|
Жоспарланған жаттығулар
|
Ресурстар
|
Тренинг
"Сұрақ-жауап"
|
«Комплименттер бұрқасыны»
жетелеуші сұрақтар беремін
тұрлаулы мүшелерді ата
тұрлаусыз мүшелерді ата
жалаң және жайылма сөйлем деген не?
|
шарлар
Суреттер
|
Психологиялық ахуал
|
Біз балдырған баламыз,
Құстай қанат қағамыз.
Дүниені аралап,
Оқып білім аламыз.
|
|
Кім зерек?
|
Бір ғана тиянақты ойды білдіретін жеке сөйлемді жай сөйлем деп атайды.
Жай сөйлем жалаң және жайылма болып екіге бөлінеді. Бастауыш пен баяндауыштан құралған сөйлемді жалаң сөйлем дейміз. Жазира биледі.
Тұрлаулы мүшелерден басқа тұрлаусыз мүшелері де бар сөйлемді жайылма сөйлем дейміз. Жазира әдемі биледі.
|
|
Топтық тапсырма
|
І топ 102-жаттығу Мәтінді мәнерлеп оқиды
ІІ топ 102-жаттығу Мазмұнын айтады
ІІІ топ 102-жаттығу Жалаң сөйлемдерді табады
ІҮ топ 102-жаттығу Жалаң сөйлемдерді жайылма сөйлемдерге айналдырады
|
|
Сызбамен жұмыс
|
Сызбаға қарап, қорытынды жасап, ойларын айтады
|
|
Топтық тапсырма
|
І топ 104-жаттығу Жалаң сөйлемдерді жайылма сөйлемдерге
айналдырып жазады
ІІ топ 106-жаттығу Венн диаграммасы
Жай сөйлем түрлерін салыстырады
ІІІ топ 107-жаттығу Жалаң сөйлемдерді сәйкестендіреді
ІҮ топ 107-жаттығу Жайылма сөйлемдерді сәйкестендіреді
|
|
Үйге тапсырма
Кері байланыс
|
105-жаттығу
«Бес саусақ» әдісі арқылы қорытындылаймын
|
А4 форматты қағаздар
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
қабілеті жоғары оқушыларға
жалаң, жайылма сөйлемдерді ажыратады, сөйлем мүшелеріне талдайды, сәйкестендіреді
|
"Екі жұлдыз, бір тілек" арқылы бағалауда оқушылар жетістікке жеткен екі әрекет және толықтыруды керек ететін бір әрекетті анықтауды үйренеді.
|
Әдебиеттік оқу, дүниетану
Топтық жұмыстарда құралдарды сақтықпен пайдалану
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|