Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы : 4-бөлім
Сабақтың тақырыбы: Жануарлар мен
өсімдіктер-халық аузында
Күні:
Сынып: 5
|
Мектеп: Мыңбаев ОМ
Мұғалімнің есімі: Адырбекова Ж.С
Қатысқандар саны:22
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
О5 Мәтін мазмұнын түсінуге, зейін қойып оқуға, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар: Мәтін мазмұнын түсінуге, зейін қойып оқуға, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру
|
Оқушылардың басым бөлігі: Жаңа сабақтың мағынасын түсінеді.Мәтіндегі жануарлар мен өсімдіктердің тіршіліктері туралы айта алады
|
Кейбір оқушылар: Мәтіннен жаңа сөздерді тауып ,мағынасын анықтайды, шағын әңгіме құрастыра алады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар түсінеді және қолданады:
Тақырыпқа байланысты сөздер мен сөз тіркестері:аллегориялық түрде,адуынды озбыр,классикалық жануарлар
Тақырыпқа қатысты ашық сұрақтар:
Жануарлар,хайуанаттар туралы ертегілер қалай пайда болған?
Классикалық жануарлар туралы ертегілердің құрылымы қандай?
|
Құндылықтарға баулу
|
Оқушылардың бір-біріне қарым-қатынас жасау қабілеті, сын тұрғысынан ойлауға және шығармашылықпен жұмыс жасауға , жауапкершілікке баулу
|
Пәнаралық байланыс
|
Жаратылыстану
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім
|
Жануарлар мен өсімдік туралы мәлімет біледі
|
Жоспар:
|
Сабақтыңжоспарланған кезеңі
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3минут
3минут
3минут
|
А) Ұйымдастыру кезеңі
(Ұ) «Шаттық шеңбері» «Өрмекші торы» -әдісі бойынша
оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады.
Оқушылардың назарын жаңа сабаққа шоғырландыру мақсатында «Жануарлар мен өсімдіктер» туралы бейнефильм көрсету
Ой қозғау әдісі
1. Бейнефильмнен қандай әсер алдыңдар?
2. «Қызыл кітапқа» енген жануарлар мен өсімдіктер туралы не білесіңдер?
Ендеше біз бүгін қандай тақырып өтпекпіз?
Бүгінгі сабағымыздың оқу мақсаты: Мәтін мазмұнын түсінуге, зейін қойып оқуға,нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру
|
Интербелсенді тақта
|
Сабақтың ортасы
15 минут
6мин
7минут
|
1-тапсырма
(Ө Т) Мәтінді INSERT оқып меңгерудің интербелсенді тәсілі.Оқушылар мәтінді оқығанда жекелей мынандай кестені толтырып отырады.(жеке жұмыс)
«Ү»
|
«-»
|
«+»
|
«?»
|
«Бұрыннан білемін»
|
«Менің ойлағаныма қайшы»
|
Мен үшін жаңа ақпарат
|
Келісе алмаймын,білгім келеді
|
1.Оқушылар мәтінді INSERT стратегиясы бойынша талдайды.
2.Жаңа ақпараттармен танысады.
Оқу мақсаты: О5 Мәтін мазмұнын түсінуге, зейін қойып оқуға, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру.
Оқу дағдыларының деңгейі жоғарғы деңгей дағдылары
Бағалау критерийі: Білім алушы
Мәтін мазмұнын түсініп, зейін қойып оқиды, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады.
(Ө.Т.Ұ) 2-тапсырма. Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтарды құрастырады.
Оқушылар мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтарды құрастырып, оларды топтық, ұжымдық жұмыстар арқылы талқылайды.
«Екі жұлдыз, бір тілек»
Дескриптор
Оқушылар берілген мәтінді түсінеді
Мәтіндегі негізгі ақпараттарды анықтайды.
Мәтін бойынша нақты сұрақтар құрастыра алады.
3-тапсырма«Төрт бұрыш » ойынын қолдану
Жануарлардың (қасқыр, түлкі, арыстан, аю) суретін іліп қоямын.Оқушылар қалаған аңдарының қасыны барып тұрады.Сол туралы өз ойларын айтады.
|
Оқулықтағы
Мә
Тін
|
Сабақтың соңы
6минут
2минут
Рефлексия
|
3- тапсырма Ширату жаттығуы. «Сәлемдеме жіберу» ойыны.
(Оқушылар ортаға шеңберге тұрады. Мәтін бойынша оқушылар сұрақ құрастырып,бірінің үстіне бірін қабаттап орайды.Музыка қойылады.Оқушылар дөңгеленген қағазды бір-біріне тез-тез үлестіреді.Музыка тоқтаған кезде қағазды ашып сұраққа жауап береді.Музыка қайталанып,қағаз біткенше айландырады)
4-тапсырма /Қос шеңбер/
«Жануарлар мен өсімдіктер» атты эссе жазу.
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз қабілеті
жоғары оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелері
АКT-мен байланыс
|
Қиналған оқушыларға қолдау көрсетіледі
«Төртбұрыш ойыны»
|
«Екі жұлыз,бір тілек»
«Бағдаршам»
«Блоб ағашы»
«Бесбармақ»
«Бір минуттық эссе»
|
Интербелсенді тақта
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал
Қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралаушаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім және
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|