Сынып: 6 сынып
Сабақтың тақырыбы: Жемістер
Мерзімі:
Сабақ мақсаты: Жемістердің түрлерімен құрылысын білу, билогиялық маңызын анықтап, өзара салыстыру арқылы баға беруге үйрену.
Күтілетін нәтиже:
1) Барлық оқушы:оқулық, қосымша ақпараттар арқылы жемістердің биологиялық маңызын анықтайды
2) Көпшілігі: жемістердің түрлерін өзара салыстыра алады
3) Кейбір оқушылар: кеппе шөптер жинақтары арқылы, қосымша материалдар арқылы жемістерге баға беруді үйренеді
Міндеттер:
- оқушылардың жұппен, топпен жұмыс жасай отырып, ойлау, өз пікірін еркін жеткізу, ізденгіштік, салыстыру қабілеттерін дамыту;
- сабақ мақсатына жетуге мүмкіндік беру, қолайлы жағдай орнату;
-оқулық, сызба нұсқалармен, диаграммамен, графикпен жұмыс істеу тәсілдерін үйретуді жалғастыру;
- Оқушыларды ережені сақтай отырып, бір-бірін тыңдай білуге, сыйлай білуге, жәрдемдесе білуге, қолпаштай білуге, ортақ шешім қабылдай білуге, өзін әділ бағалай білуге тәрбиелеу болады.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Құралдар:оқулықтар, қосымша материалдар, қима қағаздар, жемістердің жинақтары.
Әдіс-тәсілдер: топтық,бағалау парағы ,проблемалық сұрақтар.
Сілтеме: Биология 6 сынып. «Мектеп» 2015, Биология ҰБТ-ға дайындаламыз «Астана»- 2014», «Самғай біл»ЖШС қосымша мәліметтер
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
3мин
|
Оқушылармен амандасу. Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыру. Сыныпта психологиялық ахуал туғызу.
Мұғалім оқушыларды топқа бөлу үшін жеміс салаты әдісін пайдалану
|
Оқушылар амандасады. Сабаққа дайындалады.
- Оқушылар топқа жеміс түрлері
мен бөлініп, топ ережесін қолдана отырып топ басын сайлайды.
|
|
6 минут
|
- Сыныптың сабаққа деген зейінін шоғырландыру үшін. Өткен сабақпен байланыстыра отырып жаңа тақырыптқа шығу. Доп лақтыру әдісі. Үй жұмысын тексеру. Жеміс туралы оқушылардың ойларын білу.
- Жетістік критерилерімен таныстырады
|
Оқушылар өсімдіктің құрылысын еске түсіре отырып, тақырыпты ашады.
Жемістер туралы оқушылар өз ойларын ортаға салады.
|
Негізгі бөлім.
|
20 минут
3 мин
|
Күтілетін нәтижеге жету мақсатында топтарға «Кезбе тілші» әдісі арқылы «Жемістер» туралы жаңалықтар бағдарламасын жасайды. Рөлдік ойындар беріліп, жетістік критеридері ұсынылады, түсінік деңгейі бағаланады.
1 топ- Телестудиядағы диктор ( Ақпарат береді)
2 топ- Газет тілшілері (Сабақ барысынан ақпарат ұсынады) Құрғақ және шырынды жемістерді салыстыру
3 топ- Тілшілер сұхбат алады. (Сұрақтар дайындап топтарға сұрақ қояды)
4-топ: Радио тілшілері: Сабақ бойы орын алған оқиғалар туралы хабарлайды.
Осы тапсырманы орындау үшін бағалау критерийлері беріледі.
Табыс өлшемдерін беру (тақырыптың маңыздылығын анықтау, мағынасын толық жеткізу, тапсырманы талабына сай жасау, сөйлеу мәнері, уақытпен санасуы)
5 мин уақыттан кейін әр топтағы оқушылар бір-біріне, топқа түсіндіреді. Диалогқа түседі.. Әр топ өз жұмыстарын қорғайды
Сурет арқылы жемістердің арасындағы айырмашылығын табу. НЕГЕ?
4 топқа төрт түрлі сурет беріледі. Суретке қарап айырмашылықтарын табады
Сергіту сәті. Би
|
1 топ- Телестудиядағы диктор ( Ақпарат береді)
2 топ- Газет тілшілері (Сабақ барысынан ақпарат ұсынады) салыстыру
3 топ- Тілші сұхбат алады.
4-топ: Радио тілшілері: Сабақ бойы орын алған оқиғалар туралы хабарлайды.
Осы тапсырманы орындау үшін бағалау критерийлері беріледі.
Табыс өлшемдерін беру (тақырыптың маңыздылығын анықтау, мағынасын толық жеткізу, өнімнің/тапсырманың талабына сай жасау, сөйлеу мәнері, уақытпен санасуы)
5 мин уақыттан кейін әр топтағы оқушылар бір-біріне, топқа түсіндіреді. Диалогқа түседі. Әр топ өз жұмыстарын қорғайды.
Жетістік критерилері арқылы бағалайды.
Барлығы орнынан тұрып билейді.
|
Рефлексия
|
7 мин
|
Тақырыпты қорытындылау мақсатында компьютерде тест тапсырмасын орындайды.
|
Оқушылар тест тапсырмасын орындайды. Бағалайды.
|
Үйге тапсырма
|
1 мин
|
Мақал-мәтелдер жазып келу. Бір жеміске сипаттама беру. Тақырыпқа презентация жасау
|
Оқушылар күнделіктерін алып жазып алады.
|
Сабақты бағалау
|
6 минут
|
Сабақ басындағы мақсат пен күтілетін нәтижеге қайтып оралу, сабақты қорытындылауға мүмкіндік беру
Жалпы жұмыс бойынша кері байланыс:
1 топ- «Синквейн» әдісі бойынша өлең шығарады.
2 топ- Эссе жазады.
3 топ- «Досыма хат»
4 топ- Болжау кестесін толтырады.
Білеміз
|
Білдік
|
Білуіміз керек
|
|
|
|
|
Оқушылар өз мақсаттарына қайтып оралып, жетістік критерилері арқылы өзін-өзі бағалайды,ауызша қорытынды шығарады
Кері байланыс береді. Оқушылар сабақтан алғанын қорытады.
|
Болжау кестесі
Білеміз
|
Білдік
|
Білуіміз керек
|
|
|
|
«Синквейн» әдісі бойынша өлең шығарады.
Эссе жазады.
«Досыма хат»
Болжау кестесін толтырады.
АПОРТ
Алмұрт
Мандарин
Ранетки
Достарыңызбен бөлісу: |