Сабақтың тақырыбы Жергілікті жердің жоспары. Шартты белгілер



бет1/2
Дата28.01.2018
өлшемі327,15 Kb.
#35351
түріСабақ
  1   2

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: 58 Күні:


Мұғалімнің аты- жөні:

Нурмаханбетова Ф

Сынып - 5 «а»

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Жергілікті жердің жоспары. Шартты белгілер


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

5.2.5.1-«жоспар» және «шарты белгілер» ұғымдарын түсіндіру .

5.2.5.2 -шартты белгілерді қолданып, жергілікті жердің планын оқу.




Ойлау дағдысының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану

Сабақтың мақсаты


Барлығы: Жергілікті жердің жоспары мен шартты белгілердің ұғымын анықтау.

Басым бөлігі: Сурет пен шартты белгілердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түрсіндіру.

Кейбірі: Мәтін бойынша өз ойларын нақты дәлелдемелермен түрлендіру.



Бағалау критерийі

1.Жергілікті жердің жоспары мен шартты белгілерін ұғымын анықтайды.
2.Сурет пен шартты белгілердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіреді.
3.Мәтін бойынша өз ойларын нақты дәлелдемелермен түрлендіреді.
4.Мәтін бойынша қарамен берілген сөздерді шартты белгілермен алмастырады.


Тілдік мақсаттар

Тыңдалым: Бейнематериал көрсету арқылы жаңа тақырыпты ашу.

Айтылым:Жаңа сабақ бойынша айтады.

Жазылым: Атлас пен суретпен жұмыс жасайды.

Оқылым:Мәтінді оқиды талқылайды.

Пәндік лексика және терминология:

  1. Жергілікті аумақ планы- бұл жер бетінің кішігірім телімін қағаз бетінде бейнелейтін сызба. Барлық нысандар шартты белгілермен көрсетіледі. Аэрофотосуретте көрінбеген нысандар да планда көрсетіледі.

  2. Шартты белгілер- бұл план мен картада түрлі нысандарды белгілейтін таңбалар.

Сөздік

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Жоспар

план

plan

Жергілікті жер

местные

location

Көлденеңдер

горизонталь

horizontal

Шартты белгі

условное обозначение

the symbol





Құндылықтарға баулу

1.Тарихтың, мәдениет пен тілдің бір тұтастығы арқылы Қазақстандағы басқа ұлттарды құрметтеуге, ынтымақтастыққа, патриоттыққа, азаматтық жауапкершілікке тәрбиелеймін.

2.Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астананың құндлығы негізінде оқушыларды патриоттыққа тәрбиелеу.


Пәнаралық байланыс

Математика, бейнелеу пәндерімен өлшеу, сызу,есептеу тәсілдері арқылы байланысты.

Алдыңғы білім

Жер ғаламшарының пайда болуын түсінді. Жердің құрылысы мен құрамын атайды. Жерде тіршіліктің пайда болуын сипаттай алады. Тіршілік етуге қажетті жағдайларды анықтады.



Сабақтың жоспарланған кезеңдері



Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Дереккөздер, ресурстар

Сабақтың басы

5 минут


Ұйымдастыру кезеңі:

Амандасу

Оқушыларды түгелдеу

Топқа бөлу: «Саяхатқа шығу» әдісі бойынша төрт топқа топтастырдым.



«Сұрақ- жауап» әдісі

Жоспар дегеніміз не?

Шартты белгілер нені білдіреді?




Сабақтың ортасы
7 минут

5 минут

5 минут

9 минут



5минут

2 минут




Жаңа тақырыпты ашу мақсатында оқушыларға Жергілікті жердің жоспары. Шартты белгілер жайында бейнематериал көрсетілді.Оқушылар бейнероликті тамашалау барысында негізгі кіліт сөздер мен жаңа ұғымдарды және сұрақтарды жазып отырды. Тақырыптық бейнеролик тамашалап болған соң сұрақтар қойылады.

Бүгінгі тақырыбымыз: «Жергілікті жердің жоспары. Шартты белгілер»

Сабақ мақсатымен таныстыру.

Сабаққа қатысты термин сөздерді үш тілде оқушыларға тарату.



(Т) Мұғалімнің түсіндіруі.
«Ойлан,тап!» әдісі Жеке жұмыс

1-тапсырма. Оқулықты және атласты пайдаланып, жергілікті жердің жоспары мен шартты белгілердің ұғымдарын анықтаңыздар.




критерий

дескриптор

Жергілікті жердің жоспары мен шартты белгілерін анықтайды.


-жергілікті жердің жоспар ұғымын біледі.

-жергілікті жердің жоспарын түсінеді.

-шартты белгілердің түрлерін ажыратады.

-шартты белгілерді оқи алады

-шартты белгілердің мағынасын біледі



Кері байланыс: оқушы-оқушы «Бас бармақты жоғары көтеру» әдісі
«Венн диаграммасы"

2- тапсырма.

Суреттерге қара. Олардың ұқсастығы мен ерекшеліктерін анықта. Жауабыңды Венн диаграммасы түрінде ұсын, өз жұмысыңды сынып алдында қорға.






критерий

дескриптор

Суретке қарап олардың ұқсастығы мен ерекшеліктерін анықтау

-сурет бойынша жұмыс жасай алады;

-шартты белгілер бойынша ерекшелігін ажырата алады;

- ұқсастықтарын анықтайды

-сурет бойынша айырмашылығын ажырата алады.




Бағалау.
3-тапсырма. «Шеңберлі ақпарат» әдісі

Оқулықпен жұмыс

Әр топ жүзім сабағы немесе ассоциация жасап, постер қорғайды.

Берілген мәтінді алдымен жұппен, кейін топпен суреттеп береді.



критерий

дескриптор

Мәтін бойынша өз ойларын нақты дәлелдемемен түрлендіреді.


-мәтінмен жұмыс жасай алады;

-мәтіннің мазмұнын түсінеді;

-мәтін бойынша өз ойларын айта алады;

-тақырып бойынша нақты дәлелдеме келтіре алады;



Бағалау, мадақтау

4-тапсырма. «Тыңдап отырған үштік» әдісі Төмендегі мәтінде қарамен берілген сөздерді шартты белгілермен ауыстыр.

Өзендегі айлақтан біз ағаш көпірге дейін жайылым арқылы бардық. Одан өтіп, теміржол бойындағы тасжолмен жүрдік. Ұзамай аралас орман басталды. Электр желілеріне жеткенде, біз орман жолына бұрылдық, ұзақ жүруге тура келді. Ақыры орман аяқталып, біз көлге келіп жеттік. Жағалаудың кейбір жері батпақты болды. Кешікпей біз орманның үйіне, көздеген мақсатымызға жеттік.

критерий

дескриптор

Мәтін бойынша қарамен берілген сөздерді шартты белгілермен алмастырады

-шартты белгілерлі қолдана алады.;

-сөздерді шартты белгілермен алмастыра алады;

-шартты белгілерді ажырата алады;

-ақылдасады;

-шартты белгілермен жұмыс жасай біледі.


Бағалау.



Интербелсенді тақта, слайд, оқулық

https://twig-bilim.kz/

5- сыныпқа арналған жаратылыстану оқулығы


Интербелсенді тақта



Атлас карта


Слайд, қима қағаз


Слайд

Карта, атлас





Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет