Сабақтың тақырыбы: «ЖҮйрік информатиктер»



Дата15.09.2017
өлшемі60,23 Kb.
#32653
түріСабақ
Сынып:7 Г,Ғ Күні: 11.10.2016ж
Сабақтың тақырыбы: «ЖҮЙРІК ИНФОРМАТИКТЕР»
Мақсаты: оқушылардың шығармашылық қабілеттерін жетілдіру; ой-өрісін,ойлау қабілетін жетілдіру; пәнге деген қызығушылығын арттыру
Ұйымдастыру кезеңі:

Сыныптен салемдесу оқушыларды түгелдеу құрал саймандарын түгелдеу

Сайыс туралы пікір айту мақсатымен ттаныстыру
Сайыс 7 бөлімнен тұрады

1 бөлім оқушылар өздерінің тобының аттарымен таныстырып, ұрандарын айтады. Таныстырылымға 1-5 дейін ұпай санымен бағаланады.

2 бөлім «Тапқыр» деп аталады. Бұл турда 4 топқа бірдей 15 сұрақ қойылады. Қай топ бірінші қол көтерсе сол топ жауап береді. Әрбір дұрыс жауапқа 1 ұпай қосылады.

Сұрақтары

1.Ақпараттық үдеріс дегеніміз не ?

Қойылған мақсатқа жетудегі ақпаратпен атқарылатын іс - әрекет.

2. Ақпараттық үдерістің қанша, қандай түрлері бар?


3 түрі бар. Сақтау, өңдеу, қабылдау.

3. Ақпараттың қасиеттері?

Шындық, толықтық, дұрыстық, дәлдік, өзектілік, құндылық.

4. Вирусқа қарсы программа дегеніміз...

Зақым әкелетін нысандарды анықтауға және вирус жұққан файлдарды емдеуге, сондай – ақ олардың зақымдануының алдын – алуға арналған программа.

5. Паскалина дегеніміз не ?

Бірінші механикалық есептеу құрылғысы 1642 жылы Блез Паскаль жасаған сондықтан солай аталған.

6. Лейбниц 1973 жылы нені жасап шығарды?

Арифметикалық машинаны.

7. Ең бірінші программалаушы кім? Ол кімнің машинасына программа құрды?


Ада Лавлейс. Ол Чарльз Бэббидж машинасына 1843 жылы программа жазды.

8. ЭЕМ – нің екінші буыны қай жылдарды қамтыды және оларда не қолданылды?

1958 – 1964 жылдарды қамтыды ЭЕМүшін жартылай өткізгіш транзисторлар қолданылды.

9. Алгоритмнің жазылу формаларын ата.

Сөздік, графикалық, алгоритмдік тілді, программалау тілінде.

10. Модельдеудің негізгі кезеңдерін ата.

Есептің қойылуы, модель құру, компьютерлік тәжірибе, модельдеу нәтижесін талдау.

11. Microsoft Power Point қандай программа?

Тұсаукесер құруға арналған программа.

12. Операциялық жүйенің жүктелуі дегеніміз не ?

Компьютер іске қосылғанда операциялық жүйе дискілік жадыдан оқылып, компьютердің жедел жадына орналастырылады. Осы процесс ОЖ жүктелуі деп аталады.\

13. Принтер, сканер, дыбыс күшейткіш, модем бұлар

Компьютердің қосымша құрылғылары.

14. Пернетақтаның бөліктерін ата.

Алфавиттік-цифрлық бөлік, курсорды басқару пернелері, функционалдық пернелер, қосымша цифрлық пернетақта, басқару пернелері.

15. Ақпараттың ең кіші өлшем бірлігі ол қандай мән қабылдайды?

БИТ ол 0 немесе 1 мәнін қабылдайды.
3 бөлім. «Жылдамдық» деп аталады . 4 топқа бірдей компьютерде орындалатын тапсырма беріледі. Әр топтан 1 оқушы шығып сол тапсырманы орындайды. 4 минут уақыт беріледі.

Тапсырма


1. MS Word мәтіндік программасын іске қос.

2. Осы программада мына кестені құр




р/с

«Тапқыр»

«Жылдамдық»

«Жүйріктер»

«Тіл - өнері»

7 г













7 ғ












Ал отырған оқушылар мына кестені толтырып береді.




Атқаратын қызметі

Бағдарламалар



Жазу

Жазуға


Сурет

салуға


Есеп

шығаруға



Дыбыс

жазуға


PAINT













Фонограф













WORD PAD













Калькулятор














4 бөлім «Ғажайып ұяшық» деп аталады.

Бұл турда ұпай саны көп топ таңдауды бірінші бастайды.



Компьютер - әмбебап машина

10

20

30

40

Менің Қазақстаным

10

20

30

40

Басқа пәндер

10

20

30

40


Компьютер - әмбебап машина

10 – компьютердің атасы – Чарльз Бэббидж

20 – Информатика ғылымы нені зерттейді? - Ақпаратты сақтау, өңдеу, жинақтауды зерттейді.

30 - Интерфейс дегеніміз не? – адам мен компьютер арасындағы қарым – қатынас.

40 – Монитордың экранындағы көрініс түрлі – түсті нүктелерден тұрады. Бұл нүктелер қалай аталады - пиксель

Менің қазақстаным

10 – Ұлттық теңге қай жылы айналымға шықты?

20- Бұл кім?

30 – Ата Заңымызға қанша жыл ?

40 – Қысқы Азия ойындары қазақстанда қай жылы өтті ?

Басқа пәндер

10 Етістіктің сөйлемдегі басты қызметі қандай? (қазақ тілі)

20 - Табиғи және жасанды жарық көздері. (физика)

30 – Оңтүстік Африка республикасының астанасы ( география)

40 – Моңғол империясының шаңырағын алғаш көтерген кім? (тарих)
5 бөлім «Тіл - өнер» деп аталады. Бұл турда белгілі бір сөздердің орысша, ағылшынша нұсқаларын айту қажет. Егер қазақша, орысша, ағылшынша дұрыс жауап берсе 30 ұпай қосылады.

1. Жоқ өзінде бас та, қас та, мойын да, ұзындығы жазулы тұр бойында

Сызғыш


  1. «Ас – адамның арқауы»

АС – ЕДА

3. «Мектеп кеме – білім теңіз »

Теңіз – море

4. Оқусыз – білім жоқ, білімсіз - күнің жоқ»

Білім – знание –

5. Кітап білім бұлағы, білім өмір шырағы

өмір – жизнь
6 бөлім «Мықты топбасшы» деп аталатын топ басшылар сайысы. Бұл бөлімде алдын ала берілген шығармашылық тапсырма бойынша оқушылар тақырыпты ашу қажет. Тақырыпты жан – жақты толыққанды жақсы жеткізген топбасшыға – 5 ұпай, орташа – 4, томен – 3.

Тақырыптар:

1. «ЭКСПО-2017»

2. «Нұрлы жол»



3. «Меже – 30 ел»
7 бөлім жинаған ұпай сандарын есептеп,жеңімпаз сыныпты анықтау
Марапаттау: Сабақ аяқталды суу болыңыздар!
Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет