Сабақтың тақырыбы Жүр, «Думанға»барамыз Мақсаты



Дата23.08.2017
өлшемі82,59 Kb.
#24834
түріСабақ

Бекітілді:

Қысқа мерзімді жоспар

Сыныбы, пәні: 2 «а,б,в,г,е»қазақ тілі

Пән мұғалімі: №24 ЖОББМ қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Сражанова З.Е.

Күні:


Сабақтың тақырыбы

Жүр, «Думанға»барамыз

Мақсаты

Думан ойын-сауық орталығы туралы түсінді,сөздерге фонетикалық талдау жасау және осы тақырып бойынша алған білімдерін қалыптастыру.

Күтілетін нәтижелер



Думан ойын-сауық орталығы туралы біледі.

Суретті қолданып,диалог құрай алады; Сөздерді буынға бөліп,фонетикалық талдау жасайды.

Суреттерді пайдалана отырып, сөйлемдер құрай алады.


Керекті жабдықтар


Интерактивті тақта, таныстырылым, деңгейлік тапсырмаларға арналған қима қағаздар (қызыл, сары, жасыл парақшалар), өзін-өзі бағалау парақтары, бағдаршам (бағалау стратегиясы бойынша), стикер арқылы бағалау, фломастерлер.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Үй тапсырмасын жоғары және төмен дәрежелі сұрақтар арқылы тексеру, топтық жұмыс: жаңа білімді меңгерту; жұптық жұмыс: ой бөлісу, бағалау әдістері, сыни тұрғыдан ойлау стратегиялары, бағалау стратегиялары.

Сабақбарысы:

Сабақ

кезеңдері



Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе (15мин)


1.Оқушылармен амандасу, түгендеу.

- Сәлематсыздар ма, оқушылар?



2. Психологиялық сәт.

Тыңдаңдар қыздар Тыңдаңдар ұлдар Қолдарыңды созыңдар Алақанды ашамыз Қайсысымыз бес алудан қашпаймыз Ендеше үй тапсырмасын орындаймыз

3. Сыныпты 2 топқа бөлу.

4. «Сен – маған, мен - саған» ойыны арқылы үй жұмысы тексеріледі. Оқушыларға өткен тақырыптар бойынша өткен материалды қайталап келу тапсырылған болатын. Әр топтағы оқушылар жұптасып, бір-біріне сұрақтар қояды.Өткен тақырыптағы тақпақтарын сұрайды. Уақыт беріледі. Берілген уақыт аяқталған соң оқушылар өзара бағалайды.

Алдарына үйлестірілген стикерлерді беру арқылы бағалайды. «Өте жақсы жауапқа» -кызыл түсті стикер.

«Жақсы» жауапқа - жасыл түсті стикер.

«Орташа» жауапқа – сары түсті стикерді береді.


Мұғаліммен амандасады.

Кезекші сыныптың сабаққа дайындығын баяндап, сабаққа қатыспай отырған оқушыларды атап шығады.


Оқушылар интербелсенді тақта арқылы көрсетілген өлең шумақтарын қосылып бірге оқиды.
І топ: .Алтын түстес

ІІ топ:күміс түстес

Оқушылар бұл ойын арқылы бір-бірінің білімдерін бағалайды. Жетістіктері мен кемшіліктерін анықтайтын болады. Ал стикерді беру (берген кезде неге,не үшін қойғанын айтады.) арқылы әр жұп бір-бірін өзара бағалап шығады.


Тұсаукесер

(5мин.)


Ой қозғау: Түрткі сұрақтар қойылады.

- Балалар,кеше сіздер не істедіңдер?Сабақ болды ма?Демалыс күні қайда бардыңдар?Жарайсыңдар,балалар олай болса біз бүгінгі сабағымызда «Думан»ойын-сауық орталығына барамыз.



- Ендеше, балалар, бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы: Жүр,«Думанға»барамыз..
Оқушыларға өзін-өзі бағалау парақтарын таратып беремін.
(өзін-өзі бағалау)



Не білуім керек?

Не білдім?

1

Думан ойын-сауық орталығы қайда орналасқан?




2

Думанда нелер бар?






3

. Джунгли театрында нелер бар?.




4

Мұхитарал,сегізаяқ,қолтырауын аудармасы




5

.Думан ойын-сауық орталығы қашан ашылды?




6







7






8







9







10










Қорытынды баға




8


Оқушылар өткен тақырып бойынша сұрақтарға кезекпен кезек жауап береді.

Бағалау парақтарын кезекші таратып береді. Әр оқушы өзінің аты-жөнін жазады.Бұл парақ оқушының жаңа материалды меңгеру барысында неге басты назар аудару керектігін көрсетеді, тақырыптың қай кезде білмегенін, нені түсініп, нені түсінбегенін айқындайтын парақ.Сабақ соңында бағалау парағын толтырып тапсырады.

.


Негізгі бөлім

(23мин)



  1. Жаңа сабақты меңгеру.

  2. «Жұппен талқылау және қалғандарымен бөлісу»әдісі арқылы мәтінмен танысады.

Оқушылар оқулықтағы берілген мәтінді әуелі өздері оқып шығады, содан соң жұптасады. 3 минут уақыт ішінде бір-біріне түсінгендерін баяндайды. (Мәтін 5 сөйлемнен тұрады)

Тиісті уақыт өткен соң мен бірнеше сұрақтар қойып оқушылардың білімін тексеремін.(Интерактивті тақтадан видео ролик көреді). Оқушылар бір-бірінің ойын сабақтап, жаңа сабақты меңгереді.


Бағалау. Бағдаршам стратегиясы.

Жасыл түс – түсіндім;

Сары түс – сұрағым бар;

Қызыл түс – түсінбедім.


2. Оқулықпен жұмыс.

3-тапсырма (жазбаша).

Мұхитаралда балықтар бар.

Джунгли театрында қолтырауын,маймыл бар.

5-тапсырма ауызша орындалады



3. Сергіту сәті. «Аяқпенен топ-топ»балалар қосылып бірге айтады.

4. Деңгейлік тапсырмалар.

А деңгейі.

Жаңа сөздерді аударуМұхитарал,қолтырауын,сегізаяқ,тасбақа,



В деңгейі.

Мына сөздерге фонетикалық талдау жасау:Думан,тасбақа



С деңгейі.

Сурет бойынша диалог құрастыру


Интерактивті тақтадан «Джунгли –Думан» ойын-сауық орталығы туралы видео ролик көрсетіледі


Оқушылар жаңа сабақты өздері меңгереді. Мен – бағыт беріп,сұрақ қоямын.Жұптасып түсіндіру арқылы оқушылар бір-бірін бағалайды, кемшіліктерін айтып, өзара түзету жұмыстарын жүргізеді.

Оқушылар өзін-өзі бағалауды жүзеге асырады. Бұл жерде олар өз өздеріне есеп беріп, жаңа тақырыпты қаншалықты түсінгендерін саралайды. Өз-өздерін реттейді.



Жаңа сөздерді сөздік дәптерлеріне жазып алады.Мұхитарал-океанариум,сегізаяқ-осьминог,теңіз,көрме алаңы-выставочная площадка,ашылды-отрылся
Тақтаға оқушылар кезек-кезегімен шығады. Қосымша сұрақтар қою арқылы орындарына жайғасуға рұқсат етіледі.
А деңгейіндегі оқушылар жаттығуды тақтаға да, дәптерлеріне де жазып орындайды.....

В деңгейіндегі оқушылар: .....

С деңгейіндегі оқушылар:.....

А, В, С деңгейіндегі оқушыларға дидактикалық материалдар таратылады. Ол үшін олар қызыл, сары, жасыл түсті парақшаларды иеленеді. А деңгейі – сары,

В деңгейі – жасыл,

С деңгейі – қызыл.



Қорытынды

(5мин.)


1) «Ынтымақтастық»ағашы

Оқушылар стикерлерге бүгінгі сабақтан түйгендерін жазады. (оқушылар бір-біріне немесе мұғалімге ұсыныс жазуға болады)



2)Бекіту сұрақтары:

- «Думан»ойын-сауық орталығы қайда орналасқан? -Думанда нелер бар? Джунгли театрында нелер бар?



4)Бағалау: Оқушылар өзін-өзі бағалау парағымен жұмыстанады. Кей оқушылардың бағалау парақтары оқылады.

5)Үйге тапсырма: 4-тапсырма

- Сабақ аяқталды!

- Сау болыңыздар!



Екі топ әртүрлі ситкерлерді тақтада ілулі тұрған ағашқа іледі.
Тақырып бойынша алған білімдерін қорытындылайды.
Оқушылар бағалау парақтарын толтырады.
Үй тапсырмасын күнделіктеріне түсіріп алады.

Сабақтың өзіндік талдауы

Сабақта алдыма қойған мақсатыма толықтай жеттім. 7 модульді ықпалдастыра отырып құрылған сабағым бойынша барлық тапсырмалар мен жұмыстар қамтылды. Орындалмай қалған тапсырмалар болмады.Барлық тапсырмаларды аса белсенділікпен орындап отырды. Жаңа материалды өз беттерімен меңгеріп, жұптасу арқылы білімдерін бекітіп шықты. Үй тапсырмасы бойынша қайталау жұмыстары жұптық түрмен орындатылды.. Яғни оқушылар өзара жоғары және төмен мәртебелі сұрақтар қою арқылы жетістіктерін анықтап, кемшіліктерін түзетіп отырды. Үй тапсырмасы бойынша да, жаңа материалды меңгеру барысында да оқушылар бағалау стратегияларын пайдаланды. Бұл олардың әр тапсырма соңында өз- өздерін реттелуге,түзетуге үлкен әсер етті.

Талантты және дарынды балаларды оқыту модулі және тіл кедергін жою мақсаты бойынша дайындалған деңгейлік тапсырмалар да сәтті жүзеге орындалды. Оқушылар А және В деңгейіндегі тапсырмаларды толық орындап шықса, С деңгейіндегі тапсырманы оқушылар өз деңгейінде орындап шықты. оқушылар жаңа сөздерді қатыстыра отырып диалог құрастырып және мазмұндады.Сабақтың соңында өзін-өзі бағалау парақтары толтырылды. Сабақтың басында оқушылар «Нені білуің керек?» бағанына жаңа тақырып бойынша алдарына мақсаттар қойып шықса, сабақтың аяғында сол мақсатқа жеткенін немесе қай мәліметтерді назардан тыс қалдырғанын анықтай қойды. Бұл мен үшін өте тиімді.

Сабақ үрдісінің ортасында жүргізілген сергіту сәті де оқушыларға ұнады. Әуенмен қосылып «Аяқпенен топ-топ»әнін айтып,көңілдері бір көтеріліп қалды..

Жалпы сабағым өз мақсатына жетті. Оқушылар жаңа тақырыпты толықтай меңгеріп кетті деп айта аламын.Себебі тақырыпта өте қызық оқушыларға ұнады.Өздері көрген тұстарды да видео роликке қосылып айтып отырды.



Сабақ бойынша өзгертулер

Уақытты үнемді пайдалану(себебі үй тапсырмасын қоңыраудан кейін берілді)



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет