Сабақтың тақырыбы: Үйсіндер тарихы Сабақтың мақсаты



Дата25.01.2017
өлшемі66,38 Kb.
#8097
түріСабақ
Сұлтанқажиева Мейрамгүл

148 мектеп-гимназияның тарих пәнінің мұғалімі



Пәні: 6-сынып

Сабақтың тақырыбы: Үйсіндер тарихы

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:Оқушыларға Oтан тарихын оқыта отырып қазақ халқының ататегі болған тайпалардың бірі – үйсіндердің мекендеген жері, археологиялық ескерткіштері және олар жөніндегі деректер туралы мәлімет беру;

Дамытушылық:Интерактивті тақта арқылы қосымша деректер пайдалану, оқушылардың ой-өрісін дамыту, тарихи танымын кеңейту;

Тәрбиелік: Оқушыларды ізденімпаздыққа отансүйгіштікке, адамгершілікке, ізгілікке, ұлтжандылыққа тәрбиелеу. Шығармашылықпен жұмыс істеуге үйрету.

Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілі: Түсіндіру, талдау, ізденуге ой қозғау, өз бетімен шығармашылық жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақтамен слайдтар, әртүрлі суреттер, кесте, карталар.

Пәнаралық байланыс: География, қазақ әдебиеті, бейнелеу.

Сабақ кезеңдері:

I. Ұйымдастыру кезеңі

II. Үй тапсырмасын тексеру, бекіту

III. Жаңа сабақ

IV. Жаңа сабақты бекіту

V. Қорытынды

VI. Оқушыларды бағалау

VII. Үйге тапсырма

Сабақ барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі

«Отан өз іргеңнен, тарих өз көкірегіңнен бастау алады»

Ә.Кекілбаев

II.Үй тапсырмасын тексеру, бекіту

1-тапсырма. Сөзжұмбақ «САҚТАР»

1. «Дұшпанға қатал, досқа адал» болған халық?

2. Сақтардың А.Македонскийге қарсы ерлік күресі туралы жазған тарихшы кім?

3. Парсылар Жетісуды мекендеген сақтарды қалай атады?

4. Б.з.б 570-520жж аралығында өмір сүрген патша кім?

5. Б.з.б VII ғасырда пайда болды?

6. Мәйіттердің қасына ер-тұрманымен бірге 13 ат көмілген қай қорым?









С

А

Қ

Т

А

Р







А

Р

Р

И

А

Н

С

А

Қ

_

Т

И

Г

Р

А

У

Х

А

Д

А







Т

О

М

И

Р

И

С







А

Ң

С

Т

И

Л

І

Б

Е

Р

Е

Л

2-тапсырма. Сәйкестендіру тесті



КИР

Сақ қоғамы

3-топ

ПАРСЫ

Ақ түсті киім

БИФАС

Спаргапис

Жетісу

Шірік-Рабат

Томирис

Тиграхауда

Қала

Тас құрал

Абыз

3-тапсырма. Сандар сөйлейді

Б.з.б 12-5 м.ж; 1-2 см; б.з.б 5-3 м.ж

Б.з.б 3000-2800ж; 1946ж; б.з.б 484-425ж;

Б.з.б 4ғасыр; б.з.б 7ғасыр; б.з.б 530
III.Жаңа сабақ:

(Жаңа сабақты жоспар, сызба, слайд деректерді пайдалана отырып, іздемімпаз оқушылар өздері түсіндіріп өтеді. Бұл мақсатында оқушылардың ой-өрісін дамыту, тарихи танымын кеңейту үшін берілген шығармашылық жұмыс.)



Жоспар:

1. Үйсіндер тарихына шолу жасау тарихшылар.

2. Үйсіндердің орналасқан жері-геогр.

3. Тұрмысы мен шаруашылығы этнограф.

4. Түрлі кәсібі мен діни нанымдары археолог.

Қаңлы.ғұн Мал өсірген


Үйсін туньмо

  1. таңба

б.з.б 3ғ-б.з.4ғ.

көшпелі

180800
Чигу

630000 Сыма цянь

2. Үйсіндердің орналасқан жері: картан көрсету, интерактивті тақта, слайд қолданады.

3. Тұрмысы мен шаруашылығы:

4. Түрлі кәсібі мен діні (сызба мен сурет слайдтан)



IV. Жаңа сабақты бекіту

1.Дискуссиялық өрнек





Сөйлем

келісемін

келіспеймін

1
2

3

4



5

6


Үйсін әйелдерінің жанына ерлері қоса жерленген

Үйсіндер әртүрлі металдарды пайдаланған

Үйсіндер қолөнермен айналыспаған

Үйсіндер баспана тұрғыза алмады

Ертедегі үйсіндер жаратушы күшке сенген

Үйсіндер Жетісуды мекендеген



+

+



+

+

+

+





V.Қорытынды (оқушылардан сабақтан алған әсерлерін сұрау. «Үйсіндер мәдениеті» атты суретті көрініс тамашалату)

VI.Оқушыларды бағалау

VII.Үйге тапсырма: Тақырыпты оқып келу.

№148 мектеп-гимназия

Ашық сабақ

Қазақстан тарихы

Тақырыбы: Үйсіндер тарихы

6 сынып

Тарих пәнінің мұғалімі:

Султангажиева Мейрамкүл


Алматы қаласы

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет