Күні: 02.03.2021
|
Мұғалімнің аты-жөні: Қостым Ә
|
Пәні: қазақ әдебиеті
|
|
Сынып: 9
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
«Кеудемді кернеп тұр бір сағыныш...»
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
9.2.4.1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады: автор туралы мағлұмат алады,сұрақтарға жауап береді.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: автордың стилін анықтайды.
Кейбір оқушылар орындай алады:автор стиліне баға бере отырып, шығармашылық жұмыс жасайды.
|
Бағалау критерийі
|
Автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс орындайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Сөздер мен сөз тіркестер: сағаныш,өмір,аңсау,ғұлама жылдар,мәңгілік
Пән лексикасы және терминология: өлең құрылысы
|
Диалог пен жазылымға арналған тілдік қолданыстар: Менің пікірімше... менің байқауымша... бұл мәселе жайында былай ойлаймын...мына жолдардан анық байқалады: Ойымды қорыта келе:
|
Құндылықтарға баулу
|
Тарих,мәдениет пен тілдің ортақтығы
|
Пәнаралық байланыс
|
Тарих
|
Алдыңғы оқу
|
«Сағыныш» Т.Айбергенов
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
1.Сәлемдесу
2.Ұйымдастыру
3. Үй тапсырмасы
|
|
Сабақтың ортасы
|
Ашық және Жабық сұрақтар» әдісі арқылы оқушылар өткен сабақты пысықтайды.
1.Өлеңнің тақырыбы мен идеясы неде?
2.Ақынның «Сағыныш » өлеңі кімге арналған деп ойлайсыңдар?
3.Өлеңді жазуға не түрткі болды?
4.Ақын сағынышты қалай бағалайды,сюжеті қалай құрылған?
5.Сенің өміріңде сағыныштың орны қандай?
6.Өлеңді оқығанда қандай сезімде болдыңдар?
Дескриптор:
- Сұрақтарға жауап береді,ойын дәлелдейді
1-тапсырма Жазушы тілі ТЖ
1.Төлеген Айбергеновтың «Сағыныш» өлеңіндегі жазушы тілінің сөздігі.
Жазушы тілі
|
Мысал
|
Мақал – мәтел
|
|
Шешендік сөздер
|
|
Басқа тілден енген сөздер
|
|
Тұрақты тіркес
|
|
Көнерген сөз
|
|
Жазушы жиі қолданатын сөздер
|
|
Дескриптор:-жазушы тілін байланысты берілген тапсырманы орындайды,кестені толтырады.
2-тапсырма.
Шығармашылық жұмыс жазу.
Конверт ішіндегі (атамекен, сағыныш, туған жер, махаббат) тірек сөздерді қатыстырып шығарма, ойтолғау жазады. Кейбір оқушылар ақын өлеңдерінен үзінді оқиды.
Дискриптор:
Тірек сөздерді пайдаланып шығармашылық жұмыс жазады;
ҚБ. Өзара бағалау. «Керемет, тамаша, жақсы!» мадақтау.
|
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс. Кезбе тілші
Үй тапсырмасы.
Төлегеннің сағынышы-құдіретті сағыныш» тақырыбына эссе жазады.
|
стикер
|