Сабақтың тақырыбы: "Көкөністер, жеміс жидектер және бөлме өсімдіктері"



Дата25.12.2016
өлшемі17,57 Kb.
#5205
түріСабақ
  • Сабақтың тақырыбы:
  • “Көкөністер, жеміс – жидектер және бөлме өсімдіктері”
  • Сабақтың мақсаты:
  • Көкөністік дақылдар, олардың адам үшін
  • маңызы мен Қазақстанда кездесетін түрлері,
  • жеміс-жидек дақылдарын көбейту және
  • бөлме өсімдіктері туралы түсінік беру

Білімділік: көкөніс, жеміс – жидек дақылдарының топтары, бөлме өсімдіктерінің маңызын ұғындыру, алған білімдерін кеңейту, практикамен ұштастыру.

  • Білімділік: көкөніс, жеміс – жидек дақылдарының топтары, бөлме өсімдіктерінің маңызын ұғындыру, алған білімдерін кеңейту, практикамен ұштастыру.
  • Дамытушылық: іскерлігін, ойлау қабілеттерін, танымдық белсенділіктерін, өз ойын анық, нақты жүйелі түрде жеткізе білуге үйрету. Өздігінен еңбек ету қабілеттерін және оқулық мәтінімен жұмыс істеу іскерлігін дамыту. Әр түрлі сұрақтарға жауап ізденту арқылы ойланту.
  • Тәрбиелік: оқушыларды өзара топпен жұмыс істеу дағдысына, өзара көмекке, еңбек етуге тәрбиелеу. Өз пікірін айта отырып, басқалардың пікірін тыңдауға үйрету.

Қолданылатын модульдер: диалогтық оқыту, білім беру мен білім алудағы жаңа әдіс-тәсілдер, өзін-өзі бағалау, дарынды оқушымен жұмыс.

  • Қолданылатын модульдер: диалогтық оқыту, білім беру мен білім алудағы жаңа әдіс-тәсілдер, өзін-өзі бағалау, дарынды оқушымен жұмыс.
  • Қолданылатын әдіс-тәсілдер: топтық жұмыс, әңгіме, сұрақ – жауап, рефлексия
  • Көрнекіліктер: суреттер, слайд, кеспе
  • қағаздар.
  • Топ мүшелері ортақ
  • бағаланады.
  • Топтар жарыспайды.
  • Өйткені тапсырмалар
  • әртүрлі беріледі.
  • Әр оқушыда жеке
  • жауапкершілік болады.
  • Әр оқушы өз қабілетіне
  • қарай ұпай жинап, ортақ
  • нәтижені жоғарылатады.
  • Топ мүшелері өз
  • жұмыстарын талдай
  • білуі керек.
  • Ұйымдастырушы,
  • бағыттаушы роль
  • атқарады.
  • Дайын білімді емес,
  • өз бетінше білім
  • алуға көмектеседі.
  • Алынған білімге сын
  • көзбен қарауға
  • үйретеді.
  • Сабақ барысында
  • проблемаларды шешуге,
  • қорытынды жасауға
  • көмектеседі.
  • Оқушыларды қосымша
  • материалдармен
  • қамтамасыз ету.
  • Мұғалімнің ролі
  • Топтағы оқу әдісінің
  • принципі
  • Сабақтың құрылымы:
  • І. Ұйымдастыру
  • Тренинг өткізу
  • ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
  • ІІІ. Жаңа білімді меңгерту
  • І. Тақырыпқа шолу
  • ІІ. Мағынаны тану
  • Оқулық мәтінімен жұмыс
  • ІІІ. Дәптермен жұмыс
  • ІV. Шығармашылық жұмыс
  • V. Қорытынды
  • VІ. Рефлексия
  • VІІ. Бағалау
  • Үйге тапсырма

І. Ұйымдастыру

  • І. Ұйымдастыру
  • Психологиялық тренинг өткізу.
  • «Шаттық шеңбері». Оқушылар дөңгеленіп тұрып, қолдарына жіп алып, бір –бірлеріне жақсы тілектер айтады.Нәтижесінде өрмекшінің торы шығады. Ол деген топпен жұмыс барысында ұйымшыл болуды білдіреді.
  • Әртүрлі қағаздан жасалған фигураларды таңдау арқылы сынып оқушылары екі топқа бөлінеді. Топ лидерлерін сайлау, оларға бағалау парақтары беріледі.

  • Реферат. “Бидай-бағалы астық тұқымдасы”,
  • “Күнбағыс дәндері – бағалы дақыл”
  • 1.Қазақстанда бидайдың қандай іріктемелері өсіріледі?
  • Дәнді дақылдарға қандай өсімдіктер жатқызылады?
  •  2. Жаздық және күздік бидайдың тіршілік әрекетінде қандай
  • ерекшеліктері бар?
  •  3. Күнбағыс егуге неге ерекше назар аударылады?
  •  4. Қыша қандай өсімдік? Ол Қазақстанда қайда және не үшін егіледі?

Қызығушылықты ояту “Ой қозғау” стратегиясы

  • Жаңа сабақ
  • ІІІ.
  • Қызығушылықты ояту “Ой қозғау” стратегиясы
  • Көкөніс дақылдары, оның түрлері, жеміс-жидектер туралы не білеміз?
  • Өз ойларын жазу .
  • Жазып болған соң барлық топ мүшелері жұмыстарын қорғайды.

ІІ.Мағынаны тану

  • ІІ.Мағынаны тану
  • Оқулық мәтінмен жұмыс
  • І топ “Көкөніс дақылдары олардың
  • маңызы, түрлері”
  • ІІ топ “Жеміс - жидектік дақылдар, олардың
  • топтары, түрлері” шағын хабарлама
  • дайындау
  • Көкөніс дақылдары:
  • Орамжапырақ, сәбіз, қант қызылшасы,рапс,
  • қызылша, картоп, қыша, зәйтүн т.б Орамжапырақ түрлері: ақ қауданды, кольраби, брюссель, гүлді, савой, пекиндік, жапырақты. Құрамында ақуыз, көмірсу, С, В, К, РР витаминдері болады.
  • ОРАМЖАПЫРАҚ
  • ОРАМЖАПЫРАҚ
  • СӘБІЗ
  • ҚАНТ ҚЫЗЫЛШАСЫ
  • ЕГІСТІКТЕГІ ҚАНТ
  • ҚЫЗЫЛШАСЫ
  • КАРТОП
  • картоп
  • РАПС
  • ЗӘЙТҮН
  • ЗӘЙТҮН АҒАШЫ
  • РАПС
  • ҚЫША

Жеміс – жидек дақылдары: 6 топқа бөлінеді.

  • Жеміс – жидек дақылдары: 6 топқа бөлінеді.
  • 1.Шекілдеуік жемістер: алма, алмұрт, айва, долана. Еуропа, Азия, Солтүстік Америкада өсіріледі.
  • 2.Сүйек жемістілер: шие, өрік, алхоры, шабдалы. Топырағы құнарлы жерде жақсы өседі.
  • 3. Жаңғақ жемістілер: грек жаңғағы. Ағаш, бұта түрінде өседі.
  • 4. Жидек дақылдары: бүлдірген, жүзім, таңқурай, қарақат, құлпынай. Бүлдіргеннің 25 іріктемесі бар. (“Аэлита”, “Героиня”, “Крымская”, “Кульвер”)
  • Жеміс – жидек дақылдары :
  • 5. Цитрус дақылдары: апельсин, мандарин, лимон.
  • Үндістан, Қытай, Үндіқытайда таралған.Бұтақтары тікенді, жапырағы күрең жасыл болады.Жапырағынан эфир майы алынады.
  • 6.Субтропиктік жемістер: құрма, ананас, банан, інжір. Тропиктік қоңыржай белдеуде өседі.
  • АЛМА
  • АЛМА
  • АЛМҰРТ
  • АЙВА
  • СҮЙЕКТІ ЖЕМІСТЕР
  • ШИЕ
  • ШИЕ
  • АЛХОРЫ
  • ӨРІК
  • ӨРІК
  • ШАБДАЛЫ
  • ЖАҢҒАҚ ЖЕМІСТІЛЕР
  • ГРЕК ЖАҢҒАҒЫ
  • ЖЕРЖАҢҒАҚ, АРАХИС
  • ЖИДЕК ДАҚЫЛДАРЫ
  • БҮЛДІРГЕН
  • ҚҰЛПЫНАЙ
  • ТАҢҚУРАЙ
  • ТАҢҚУРАЙ
  • ҚАРАҚАТ
  • ЖҮЗІМ
  • ЦИТРУС ДАҚЫЛДАРЫ
  • АПЕЛЬСИН
  • ЛИМОН
  • МАНДАРИН
  • ГРЕЙПФРУКТ
  • СУБТРОПИКТІК ЖЕМІСТЕР
  • БАНАН
  • ҚҰРМА
  • АНАНАС
  • БӨЛМЕ ӨСІМДІКТЕРІ
  • АЛОЭ
  • АЛОЭ
  • АМАРИЛЛИС
  • БАЛЬЗАМИН
  • БЕГОНИЯ
  • АГАВА

“ Ойланып барып, орнын тап!”

  • “ Ойланып барып, орнын тап!”
  • Төменде берілген өсімдіктердің жемістерін анықта.
  • Асбұршақ, қайың,көкнәр,бидай,бақбақ,құлпынай,орам
  • жапырақ,жоңышқа,күріш,мандарин,емен жаңғағы,қауын,қарақат,ананас,грек жаңғағы,өрік,картоп,меңдуана,соя,итмұрын.
  • Жемістер: бұршаққын, жидек тәрізді, жаңғақ жеміс, қауашақ, бұршаққап, тұқымша, дәнек, қанатша,
  • құрғақ жаңғақ, сүйекті жеміс, асқабақ жеміс,көпсүйекті құрғақ,біріккен жеміс,жидек тәрізді гесперидий,жидек

2 тапсырма

  • 2 тапсырма
  • Сөйлемдерді толықтырып жаз.
  • Астық дақылдарына __________________ жатады.
  • Бұршақ дақылдарына __________________
  • жатады.
  • Көкөніс дақылдарына ___________________
  • жатады.

ЖЕМІСТЕР ӘЛЕМІНДЕГІ ҒАЖАЙЫПТАР

  • ЖЕМІСТЕР ӘЛЕМІНДЕГІ ҒАЖАЙЫПТАР
  • СЕЙШЕЛЬ ПАЛЬМАСЫНЫҢ ЖЕМІСІ
  • ЖЕР АСТЫНДА ДАМИТЫН ЖЕМІС
  • ЖЕРЖАҢҒАҚ (арахис)
  • ЦИТРУС ДАҚЫЛДАРЫ
  • АПЕЛЬСИН
  • ЛИМОН
  • МАНДАРИН
  • ГРЕЙПФРУКТ

Қорытынды.Сызықтық диктант

  • Қорытынды.Сызықтық диктант
  • 1.Астық тұқымдастарының жемісі дәнек
  • 2.Көкөніс дақылдары бағалы дақылдар
  • 3.Қарақат бір тұқымды сүйекшелі жеміс
  • 4.Мәдени өсімдіктердің орталығын
  • Н.И.Вавилов ашты
  • 5.Құрма, ананас, банан цитрус дақылдары
  • 6.Картоптың отаны- Оңтүстік Америка
  • 7.Алма, алмұрт - сүйек жемістілер
  • 8.Мандариннің жемісі жидек тәрізді
  • гесперидий
  • Үйге тапсырма:
  • §16 оқып келу.
  • Кез –келген бір бөлме
  • өсімдігі туралы хабарлама
  • жазып келу

Каталог: uploads -> doc -> 0d07
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0d07 -> Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбаев
0d07 -> Сабақ №68. Сыныбы: 5 Күні: Пән мұғалімі: Тексерген
0d07 -> Жоспар Кіріспе Негізгі бөлім
0d07 -> Е. Сиқымов атындағы орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығы
0d07 -> Отдел образования акимата города Костаная. Гккп «Ясли-сад №69 отдела образования акимата города Костаная»
0d07 -> Келісемін: Оқу ісінің меңгерушісі Э. Базылбаева Қаралды: ӘБ жетекшісі А. Жексенова Үйірменің атауы: «Жас қаламгер»


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет