Сабақтың тақырыбы: «Көксерек табиғаттың тағы перзенті»



Дата25.12.2016
өлшемі44,33 Kb.
#4737
түріСабақ
Қожаберген жырау атындағы

№ орта мектебі




Өткізген: Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

Ә.Қ.Кулибекова
Петропавл қаласы, 2012 жыл

Сабақтың тақырыбы: «Көксерек — табиғаттың тағы перзенті». Қорытынды сабақ.

Сабақтың мақсаты: Әңгімеге жан-жақты қорытынды жасай отыра, зерттеу жүргізеді. Әңгімені әлемдік классиктердің шығармаларымен байланыстыра отырып, «Көксерек» шығармасының өзіндік ерекшілігін ашады. Қазіргі кездегі өзекті мәслелерге айналып отырған қасқырлар жайлы оқушылар ойланып, өз сезімдерімен ұштастырады.

Міндеттері:

-Оқушыларға тарихта түркілердің көкбөрімен байланысын айта отырып, адам және табиғаттың арасындағы қарым-қатынастың бұзылуы туралы ой, пікір келтіре отырып, автордың айтпақ ойын ашады.

-Өзіндік пікірін еркін жеткізуге ықпал ету.Ұжымдық щығармашылыкка, іздемпаздыққа баулу.Сөйлеу мәдениеттері артады.

-Тапсырма,мысалдарға арқау болып отырған адам мен тағының ара-қатынасын зерттей отыра, табиғаттың тепе-теңдігін бұзбауға, жерін сүюге тәрбеленеді.



Сабақтың түрі:білімдерін жинақтау

Бағалау: топтағы жұмыс (өткізіп жатқан жұмысты бағалау)

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, кубик, тапсырмалар,ватман, маркерлер, электоронды оқулық, «Көксерек» фильмінен үзінді.

Әдіс-тәсілдері: кубизм,проблемалық сұрақ қою, автор орындығы, қарама-қайшы элементтер.

Пәнарлалық байланыс: Тарих, биология, география, әдебиет теориясы.

Сабақтың барысы:

1.Қызығушылықты ояту

Әңгіме бойынша қарама-қайшы элементтерді табамыз(интерактивті тақтамен жұмыс)



Қасқыр адам үстемдігіне көнбейді

Бірақ, адамдар оны асырап, Құрмаш мейірімін көрсетті

 Үлкендер: «Осы адам болмас, өлтіріп терісін сойып алайық»,- дейді

Алайда, Құрмаш Көксеректі қимады

Ендеше бүгінгі сабағымыздың мақсаты М.Әуезовтің «Көксерек» әңгімесінен алған білімдеріңді жинақтап,кубик арқылы әр қырынан талдап көрейік.

2.Мағынаны ажырату кезеңі:

Сыныптағы оқушылар 6 топ.Кубиктің 6 жағы бар, иіремін қай жағы түссе, сол жағының сұрағына жауап береді.Тапсырмаларын сол жерде алады.



Тапсырмалар:

Суреттеңіз. Қасқырды ауызша суреттеп, суретін салыңыздар.

Салыстырыңыз. Қасқыр мен итті Венн диаграммасы арқылы салыстырыңыз



Зерттеңіз.Өлеңді құрылысына карай талда. Қандай ұйқас түріне жатады. Қандай көркемдегіш тәсілдері бар?Өлеңнің дастан екенін зерттеп, дәлелдеңдер.

Байланыстырыңыз.Дастанда көтерілген мәселелерді Қожаберген жырау осыдан үш ғасыр бұрын айтса да, әлі де шешуін таппай келеді.

Айналайын боздақтар,

Аралас тілге үнілме!

Баба тілін қадірле,

Болашақтан түңілме.

Өлең жолдарын бүгінгі күнмен байланыстырыңыз.



Саралаңыз. Көксерек неге дүлей күшке айналды, әңгіме желісімен саралау жүргізіңіз

Келісіңіз немесе қарсы шығыңыз. Жыраудың ойымен келісе аласыз ба, қарсы шығасыз ба ?Әрбіреуіне нақты өлең жолдарымен дәлел айтыңыз.

Ойтолғаныс. Әр топ мына сөздермен өлең шығарады.(Елбасының халыққа Жолдауында айтқан ойымен байланыстыру)

Бағалау парағы
Топ іс - әрекетін бағалау парағы


Оқушы аты

Үнемі белсенді

Жұмысқа құнды үлес қосты

Қосымша ақпарат қосты

Қателіктерді түзеді

































Үйге тапсырма: Ойтолғау жазып келу

Қорытынды

Қожаберген жырау — елдің еркесі. Ол қысылмаған,көңілдегісін бүкпеген,батыл анық айтқан.«Дүниеге бір сызат түсетін болса, ол ең алдымен ақын жүрегі арқылы өтеді» деген сөзді Гете қандай көрегенділікпен айтқан. Ұлы бабамыздың көтерген тіл мәселесін түсініп, көкірегімізге мықтап түйіп жүрсек, біздің рухани өсуіміздің ықпалы таптырмас байлық болады.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет