Күні: 8.04.2015ж Сабақтың тақырыбы:Көктем Сабақтың мақсаты: Білімділік: жыл мезгілдерінің ішіндегі ерекше мезгіл – көктем туралы мәлімет беру. Сурет бойынша әңгіме құрау дағдысын жалғастыру. Сөздік қорын байыту бағытында жұмыстар жасау. Балалардың ойлау қабілетін арттыру, жылдамдығын шыңдау. Тәрбиелік: Табиғатты, қоршаған ортаны сүю қажеттігі туралы, көктемнің жыл құстары туралы, оларға қамқорлық жасау жайлы тәрбиелік әңгімелер жүргізу. Дамытушылық: Өзге ұлт өкілдерінің мемлекеттік тіліміз – қазақ тіліндегі сөздік қорын дамыту.. Дұрыс сөйлеу алу, сауатты жазу дағдыларын қалыптастыру. Көрнекіліктер:Көктем туралы суреттер, интерактивті тақта, слайд, сөзжұмбақ, бағалау парақшасы Сабақтың түрі: Жаңа сабақ. Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ – жауап, әңгімелеу Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі - Сыныптағы оқушылардың ынтасын, зейінін сабаққа аудару. - Сыныпта кім кезекші? - Сыныпта кім жоқ?
- Бүгін аптаның қай күні?
- Бүгін сәуірдің нешесі?
2. Үй тапсырмасын тексеру 1. Етістік
2. Тұйық етістік 3. Жаңа тақырыпты түсіндіру Етістік дегеніміз заттың іс – қимылын, қозғалысын білдіретін сөз табы. Ал, іс – қимылдың қай уақытта амалға асып жатқанын білдіретін етістік түрі – шақ деп аталады. Яғни, етістік шақтары дегеніміз – істің дәл қай уақытта жүзеге асып жатқанын білдіретін етістік түрі. Соның ішінде бүгін таныс болатынымыз етістіктің нақ осы шақ түрі.
шақ түрі
Нақ осы шақ (собственно – настоящее)
сұрағы
не істеп отыр?
жасалынуы
ж.ж.
Түбір + ы , ып, а, е, й + тұр, жүр, отыр, жатыр + (жіктік жалғауы).
Биыл көктем кеш келді. Сонда да ағаштар бүршік жарып, құстар жылы жақтан өз мекеніне ұшып келіп жатыр. Ал Аян құстарға ұя жасап жүр. Себебі ол құстарды өте жақсы көреді.
Көкемде жер жібиді, өзендерден сең жүре бастайды.
Кәрі де, жас та далада. Балалар мәз болып ойнап жүр. Ал, мейірімін төккен күн оларды тамашалап тұр.
«Ұшты – ұшты» ойынын ойнаймыз. Мен айтқан құс немесе жануар, немесе кез келген табиғат атауының ұшатынын не болмаса ұшпайтынын ажыратамыз. Ол үшін мен атаған атау иесі ұша алса қолымызды жоғарыға көтереміз, ал ұшпайтын болса, керісінше төмен түсіреміз. Ал, шартты дұрыс орындамаған оқушыға сұрақтар қоямыз:
Қазір қай мезгіл?
Көктем айларын ата?
Сәуір айында неше күн бар?
Көктемде қандай мерекелер бар?
5. Саған көктем ұнай ма?
Дайын болсақ, кеттік ендеше...
Ұшты – ұшты қарға ұшты (ұшады)
Ұшты – ұшты арыстан ұшты (ұшпайды)
Ұшты – ұшты құстар ұшты (ұшады)
Ұшты – ұшты көктем ұшты (ұшпайды)
6.Тақтамен жұмыс. 1 – тапсырма. Берілген сөйлемдерді нақ осы шақ түріне қойып жазамыз.
1. Көктем келді (Көктем келе жатыр)
2. Жер күндіз жібиді (Жер күндіз жібіп жатыр)
3. Осы аптада ауа – райы жылынды (Осы аптада ауа – райы жылынып жатыр)
4. Өзендерде сең жүре бастады (Өзендерде сең жүріп жатыр)
5. Биыл көктем кеш келді (Биыл көктем кеш келіп жатыр)
7. Дәптермен жұмыс. Ал, енді, балалар, кітаптағы 3 – тапсырманы ашамыз. Берілгені бойынша сөйлемдерді нақ осы шақ формасын қойып жазамыз.
1. Біздің 6 – сынып мектеп арасында әр түрлі ағаш екті (егіп жүр)