|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
5.3 A Бөлім. Біздің өміріміздегі алгоритмдер.
|
Мектеп: №114 орта мектеп
|
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Алмас Бағлан Русланұлы
|
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Команда бойынша әрекет ету
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.3.2.1. қадам анықтамасын тұжырымдау.
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері
|
Білу, түсіну, қолдану
|
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлықоқушылар:
Қадам анықтамасын тұжырымдау
Басым бөлігі:команда бойынша Scarth ортасында қадам жасау
Кейбіроқушылар:команда бойынша Scarth ортасында қадамды орындау
|
|
Бағалау критерийі
|
Қадам анықтамасын тұжырымдайды
Қадам жасау әрекетінің мағынасын ашады,
Қадам жасауды бағдарламада орындайды.
|
|
Тілдік мақсат
|
Қадам, орындаушы,команда, әрекет, тұжырымдау
|
|
Құндылықтарға баулу
|
Оқушыларды өзгенің пікірін құрметтеуге, топта ынтымақтастық пен жұмы сжасауға баулу
|
|
Пәнаралық байланыс
|
Логика
|
|
Алдыңғы білім
|
Орындалатын әрекеттерді қадамдап сипаттауды
|
Сабақтың барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру бөлімі. Сәлемдесу. Оқушылардың зейінін шоғырландыру. Шаңырақ әдісі
ІІ. Топқа біріктіру. Топқа стикерлер арқылы біріктіру.
1-топ Орындаушы 2-топ Команда
ІІІ Алдыңғы білімді жинақтау
Тапсырма№1. /2 мин/
Берілген сурет қиындыларын ретімен орналастыр
Өсімдік өсіру қадамдарын қайдан жинақтадың?
Дескриптор:
1. Өсімдік өсіру қадамдарын ретімен орналастырады.
2. Қадам анықтамасын тұжырымдайды.
Әдіс бойынша үш тұжырым жасайды. Оның бірі жалған. Топтар орындаған тапсырмаларды сыныпқа ұсынып, дұрыс емес тұжырымды талқылайды.
Ұсыныс
1. Қадам – жүру үшін аяқ қозғалысы
2. Қадам мақсат орындауға бағытталады.
Тұжырымдау: Қадам – мақсатқа жету үшін орындалатын жалғыз амал.
Қалыптастырушы бағалау: Фишкалар арқылы бағалау.
|
Стикерлер
Кеспелер
Уикипедия сайты
|
|
Сабақтың ортасы
Тәжірибелік жұмыс
|
Сабақ мазмұнынашу мақсатында оқушылармен ойынды жұптық түрде ойнату.
Қадамдық ойын ойнату.
Ойынның мақсаты не?
Ойындағы орындаушыны ата.
Ойында қандай командаларды қолдандың?
Орындаушы не орындайды?
Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз
« Команда бойынша ». Команданы орындау үшін бүгін Scarth ортасымен танысамыз.
Оқушылар интерактивті тақтада көрсетлімді түсініп керек жерін дәптерлеріне жазып алады.
Топтарға ойынның жасалу қадамдары қарапайым командалардан тұратынына көз жеткізу үшін төмендегі тапсырмаларды орындауға беріледі.
1-топ Орындаушы 2-топ Команда
Тапсырма №2
Ойынды негізге ала отырып,
Scarthте Сөйлеу қадамын блоктар арқылы құрыңыз.
Дескриптор:
- қадам санын анықтады;
- блоктарды орнату әдісін біледі;
- бағдарламаны орындатты;
- қадам жасау командаларымен таныскан.
Тапсырма № 3
Ойынды негізге ала отырып,
Scarthте Алға қадамын блоктар арқылы құрыңыз.
Дескриптор:
- қадам санын анықтады;
- блоктарды орнату әдісін біледі;
- бағдарламаны орындатуды үйренеді;
-қадам жасау командаларымен танысады.
|
https://scratch.mit.edu/projects/
Интерактивті
тақта
Компьютерде
Scarth ортасымен
жұмыс
Компьютерде
Scarth ортасымен
жұмыс
|
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыстың Интроспективті «осы жерде және қазір».қасиетін пайдалану арқылы ауызша жүзеге асырамын.«Жеміс ағашы» әдісі
|
Бағалау парақшасы
|
|
Бағалау: Топ басшыларынан дескрипторлар арқылы бағалау қорытындысын сұраймын.
Топ басшылары өз топ мүшелерінің жинаған балдарын бағалау парақшасы арқылы есептеп, бағалайды. Қорытынды балл жариялайды.
Оқушының аты-жөні
|
Тапсырма 1
|
Тапсырма 2
|
Тапсырма3
|
Жалпы балы
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Үйге: §16 түйіндеп келу
|
Оқулық
|
|
|
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|
Оқушылардың сабақтағы іс-әрекетін бақылай отырып, қадам анықтамасын тұжырымдауда find the fib әдісін, Скретч ортасында қадам жасауда «Үйге жету» ойыны әдісін, кейбір оқушылар команданы қолдануды жүзеге асырады.
|
Кері байланыстың Интроспективті «осы жерде және қазір» қасиетін пайдалану арқылы ауызша жүзеге асырамын.
Бағалау парақшасы арқылы қорытынды балл шығарылады, оқушыларға кооперативті дем беріледі.
|
Техника қауіпсіздігін сақтау
|
|
Сабақбойынша рефлексия
Сабақмақсаттары/оқумақсаттарышынайыболдыма?
Барлықоқушылар ОМ-на жетті мен?
Егержетпесе, неліктен?
Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?
Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?
Сабақжоспарынанқандайшегінулерболдыжәненеліктен?
|
Осы тараудысабақтуралыойлау үшін пайдаланыңыз. Сіздіңсабағыңызтуралыеңмаңыздысұрақтарғасолбағандажауапберіңіз.
|
|
|
|
Жалпыбағалау
Сабақтыңқандайекіаспектісіжақсыөтті (оқытутуралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)?
1
2:
Сабақтыжақсартуға не жәрдемдесереді (оқытутуралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақкезінде мен сыныпнемесежекелегеноқушылардыңжетістіктері/қиыншылықтарытуралыненіанықтадым, келесісабақтарда неге назараударуқажет?
|
|