Сабақтың тақырыбы Көміртек және оның қосылыстары Сабақтың мақсаты



бет1/2
Дата31.01.2018
өлшемі0,54 Mb.
#36596
түріСабақ
  1   2

9 «А,Ә» сынып

Химия пәні

Мұғалім:

Мамашева Күнарай Аманғалиқызы

Атырау облысы Қызылқоға ауданы Қарабау селосы

Қарабау орта мектебінің жоғары санатты химия пәні мұғалімі

Сабақтың тақырыбы

Көміртек және оның қосылыстары


Сабақтың мақсаты

Білімділік: Көміртек,көміртек қосылыстарының табиғатта таралуын, алынуын, физикалық қасиеттерін, химиялық қасиеттерін,қосылыстарын және қолданылуын өткен сабақпен байланыстыра отырып түсіндіру.

Дамытушылық: Оқушыларды өз бетімен жұмыс істеуге, өзін-өзі тексеруге, химиялық теңдеулерді ұқыпты жазып, теңестіре білуге баулу.

Тәрбиелік: Тұрмыстық химияда кездесетін заттармен ұқыпты жұмыс жасауға, сабырлы болуға тәрбиелеу

Оқу нәтижелері

--Көміртегі және оның маңызды қосылыстары туралы түсінігі кеңейеді

-Көміртегінің аллотропиялық түр өзгерістері туралы білім алады.

- Көміртектің маңызды қосылыстары және оның табиғаттағы айналымы туралы үйренеді


Сабақ түрі

Аралас сабақ

Сабақ әдісі

топпен жұмыс, сұрақ-жауап, есептер шығару

Көрнекілігі


интерактивті тақтада слайдтар, периодтық жүйе, кестелер, пластилин, сіріңке таяқшалары, электронды оқулық

Модульдер

АКТ, СТО, бағалау, диалог, көшбасшылық, дарындылық, жас ерекшелік

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс - әрекеті

Оқушының іс- әрекеті

Ұйымдастыру

2 минут



Оқушылармен амандасу; сыныпты түгендеу, сыныпты санату арқылы топтарға бөлу.



Мұғаліммен амандасады

Топ ережесі:

Ойды қайталамау; Сөзді бөлмеу; Топта бір- бірін тыңдау, сыйлау


Үй тапсырмасы

10 минут


1-топ: Азотты тыңайтқыштар

2-топ: Калийлі тыңайтқыштар

3-топ: Фосфорлы тыңайтқыштар


Үй тапсырмасы бойынша «Минералды тыңайтқыштар» тақырыбына дайындаған жобаларын, презентацияларын әр топтан 1 оқушы шығып қорғайды

Негізгі бөлім

12 минут





1-топ: Көміртектің периодтық жүйедегі орнына сипаттама бер: реттік нөмірі, салыстырмалы атомдық массасы, периодтық жүйедегі орнына сипаттама


2-топ: Сұрақ- жауап

Атомдық нөмірі мен ядро заряды?

Атомдық массасы?

Атомдық ядросында қанша протон бар?

Атомдық ядросында қанша нейтрон бар?

Көміртек атомында қанша электрон бар?

Валенттік электроны қанша?

Ең төмен тотығу дәрежесі нешеге тең?

Ең жоғары тотығу дәрежесі нешеге тең?

3- топ: 1. Аллотропия құбылысы дегеніміз не?

2. Көміртектің қандай аллотропиялық түр өзгерістері бар?






Бір байланыс Қос байланыс үш еселі байланыс


Химиялық қасиеттері:


тотықтырғыш С тотықсыздандырғыш
СО – түссіз, иіссіз, улы газ. Суда нашар ериді, басқа заттармен реакцияға түспейді. Оны иіс газы деп те атайды. Отын шала жанғандағы иіс газымен адам дем алса, уланады. Өйткені иіс газы организмде гемоглобиннің оттекті тасымалдауына мүмкіндік бермейді. Мұндай жағдайда адамды тез таза ауаға шығару керек, сонда гемоглобин өз қалпына келеді. Ал иіс газы көмірқышқыл газына айналып тотығады да тыныс алғанда өкпеден шығады.Иіссіз, түссіз газ, тыныс алғанда, органикалық заттар шірігенде, жану кезінде түзіледі.



Каталог: uploads -> doc -> 07a7
doc -> Ғарыш әлеміне саяхат
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
07a7 -> Химия сабағында оқушылардың білім сапасын және қызығушылығын арттыру


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет