Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
1.1
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Абуова Гулсара
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Компьютерлік жады
|
Оқыту мақсаты6
3:
|
7.1.1.1- Компьютердің жады түрлерінің қызметін
сипаттау
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау
|
Сабақтың мақсаты
|
Компьютердің жады түрлерінің қызметін сипаттау
Барлық оқушылар істеуге дағдыланған:
Компьютерлік жадының мағынасын біледі.
|
Көпшілігі істей алады:
Компьютердің ішкі және сыртқы жадының қызметі мен мағынасына тұжырым жасайды.
|
Кейбір оқушылар істеуге қабілетті:
Ішкі және сыртқы жадыларының қандай қызмет атқаратынына тұжырым жасап біледі
|
Бағалау критерийі
|
Оқушылар жаданың түрі мен қызметін ажырата біледі.
компьютердің ішкі,сыртқы жадының көлемін анықтауды біледі.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминалогия: Жад,ішкі жады,сыртқы жады,ЖЖҚ,ТЖҚ,КЕШ,USB,флеш жад
|
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы. Талқылау: ішкі және сыртқы жадының ұқсастықтары мен айырмашылықтары.
|
Жазылым: ішкі және сыртқы жадтың құрамдас бөліктерінің қызметін дұрыс жазу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Ағылшын,әдебиет, бейнелеу
|
Құндылықтарға баулу
|
Шығармашылық және құндылықтарға баулу
|
Алдыңғы білім(өткен аптадағы тақырып туралы)
|
Оқушылар нені біледі?
Ақпараттың өлшем бірліктерін біледі.
Өлшем бірліктерді есептеп біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
( мин)
|
Ұйымдастыру:
оқушылардың назарын шоғырландыру
Оқушылардың қаламсаптары арқылы топқа бөлу;
Смайликтер арқылы бағалаймын
Үй тапсырмасын тексеру: Ж
Егер 256 беттен, 95 жол мен 80 символдан тұратын кітапты 2 Гб флешкаға жазса, онда флешкада қанша орын қалады?
59*80*256=1945600 байт
1945600/1024=1900 Кбайт
1900/1024=1,86 Мбайт
............ =
........... =
Оқулықтың әрбір бетінде 64 жол, әрбір жолында – 95 символ бар.Оқулықтағы ақпараттың өлшемін анықтаңдар.
64*95=6080 байт
6081/1024=59375 кбайт
............ =
........... =
Қызығушылығын ояту: ребус шешуі тақырыпты ашамын
Білу: Оқулықтағы мәтінмен жұмыс: Ж(жеке жұмыс)
Жад дегеніміз не?
Ол не үшін қажет?
Оның қандай түрлері бар?
Ішкі жадта қандай құрылғылар орналасқан?
Сыртқы жадта қандай құрылғылар орналасқан?
Түсіну: Т(топтық жұмыс)
Ішкі жад құрылғыларының қызметін түсіндір
Сыртқы жад құрылғысының қызметін түсіндір
|
Есептер жазылған карточкалар
слайд
Слайд,
оқулық
Слайд,
оқулық
|
Сабақтың ортасы
( мин)
|
Қолдану:
Тапсырма №1 Ж (жеке жұмыс)
Сыныпта орналасқан компьютердің ішкі жадының көлемін анықтау.(мой компьютер---свойства)
Компьютердің қатқыл дискісінің көлемін анықтау.
Дескрипторлар_:_Жады_түрлері_мен_қызметтерінің_сәйкестіктерін_анықтайды._Тапсырма_№3__Ж'>Дескрипторлар'>(мой компьютер—С диск------свойства)
Флеш жадының көлемін анықта.
Дескрипторлар:
Жадылардың көлемін анықтап біледі.
Тапсырма №2 Ж (жеке жұмыс)
Оқулықтың 15 бетіндегі 2-кестені сәйкестендіру
Жад түрлері мен оның қызметі арасындағы сәйкестікті табыңдар
Дескрипторлар:
Жады түрлері мен қызметтерінің сәйкестіктерін анықтайды.
Тапсырма №3 Ж (жеке жұмыс)
Оқулықтың 15 бетіндегі практиканы орындау.
1.«Құрылғылар диспетчерін» ашыңдар.
2. Компьютерге жалғанып тұрған құрылғыларды белгілеңдер.
3. Флешканы салыңдар.
4. «Құрылғылар диспетчерінде» қандай өзгерістер болды?
Дескрипторлар:
Компьютерде сыртқы құрылғылармен жұмыс жасауды біледі
Талдау: Т (топтық жұмыс)
Оқулықтың 16 бетіндегі 3-кестені толтыру Т(топтық жұмыс)
Дескрипторлар:
Ақпаратты сақтап,өңдеп,қабылдап,жіберіп біледі
Жинақтау: Т (топтық жұмыс)
«Жад» сөзі шығатындай анаграмма құрастырыңдар.
Дескрипторлар:
Анаграмма құра біледі.
|
Слайд,
оқулық
|
Сабақтың соңы
|
Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы:
Қиындық тудырды
Мен үйрендім
Бүгін мен білдім
Қолымнан келеді
|
Диалогты ұйымдастыру
немесе жазбаша
парақша
тарату арқылы
|
Бағалау
парақшасы
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|