Физика
|
Уақыты:10.35-11.20
|
Сыныбы: 10Ә
|
|
Мұғалім:Абидоллаева.Г.Б
|
Сабақтың тақырыбы
|
Кулон заңы-электростатиканың негізгі заңы
|
Сілтеме
|
физика оқулығының әдістемесі
|
Сабақтың жабдығы
|
Интербелсенді тақта, флипчарт, слайдтар,суретті кестелер, қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер.
|
Жалпы мақсаттар
Оқыту нәтижесі
|
Мақсаты: Қозғалмайтын электр зарядтарының өзара әсерлесуін зерттеу және олар бағынатын заңды оқып үйрету. Кулон заңы ұғымын түсіндіру, оның техникалық және практикалық маңызымен таныстыру.
|
Күнделікті өмірмен байланыстыра алады, алған білімді өмірде пайдалана біледі және күнделікті кездесетін физикалық құбылыстар мен заңдылықтарды түсіне алады.Кулон заңына есептер шығара алады.
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау парақшасымен таныстыру
|
Ынтымақтастық атмосферасы
|
«Бәрі сенің қолыңда» аңызын айтып беру.
Ертеде бір данышпан өмір сүрген екен. Ол білмейтін нәрсе болмапты. Бір адам оны тексергісі келген екен. Алақанына бір көбелекті ұстап тұрып:
« Айтшы, данышпан, менің қолымда қандай көбелек: «тірі ме? әлде өлі ме?» деп сұрады. Ал өзі ішінен: « Тірі десе - мен оны өлтіре салам, ал өлі десе - онда жібере саламын». Данышпан ойланып тұрып: « Бәрі өзіңнің колыңда», - деп жауап беріпті. Оны қалай түсінесіңдер?
- Жақсы көңіл-күй адамның қолында
- Жақсы оқу - адамның қолында
- Жақсы өмір сүру - әр адамның өз қолында
- Отбасындағы татулық, бақытты өмір - әр адамның қолында.
- Қолымызды алып бір-бірімізге сәттілік тілейік.
1.Данышпан не деп жауап береді деп ойлайсыңдар?
2.Данышпанның орнында өздерің болсаңдар не істер едіңдер?
3.« Бәрі өзіңнің қолыңда» деген ойдың мағынасы не?
|
Өз ойларын ортаға салу. Оқушылар бір-бірінің қолын алып жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады.
|
Үй тапсырмасын пысықтау(ой қозғау стратегиясы)
|
«Автотаңдау» жасырын сұрақтар беру
Электр деген қай сөзден шыққан?
Электр зарядының қандай тегі бар?
Зарядтар қандай таңбамен белгіленеді?
Атом неден тұрады?
Атомды зерттеген кім?
Денелер неге электрленеді?
|
Оқушылар ауызша орындайды.Тақтадағы автомобиль атаулары бар жапсырмадан сұрақтарға жауап береді.
|
Миға шабуыл
|
Сұрақ-жауап
|
|
Жаңа сабақ
|
Электростатиканың негізгі заңын эксперименттік түрде 1785ж Ш.О.Кулон ашты
q-заряд шамасы
r-қашықтық
R-пропроционалдық коэффициент
|
|
|
|
Сергіту сәті
|
Сергіту сәті
«Көңілді ойын» ойыны
|
Басына қағаз қойып оқушы нұсқау бойынша сурет салады .
|
Мағынаны тану
Есеп шығару
|
16-жаттығу
1.Оң 2*10-5 және 4,5*10-5 Кл зарядтары бар екі дене
бір-бірінен 1 м қашықтықта орналасқан.Егер олар тепе-теңдікте
болса,онда сынақ заряд үлкен зарядтан қандай
қашықтықта орналасқан?
2.Рымкеевич.Есептер жинағынан : Бірінен – бірі 3 см қашықтықта
тұрған әрқайсысы 10 нКл екі заряд өзара қандай күшпен әсерлеседі?
|
Сабақты бекіту
|
Семантикалық карта
Тест тапсырмасы Ия,Жоқ
|
Оқушылар ия, жоқ тесті арқылы бірін-бірі тексереді.
|
-Үй тапсырмасы
|
Кулон заңы. 16-жаттығу 5,6
|
Оқушылар күнделіктеріне жазады
|
Бағалау
|
БББ кестесі, смайликтер
Өз көңіл күйлерін стикерге жазу.
|
Бағалау парақшасын толтырады
|
Кері байланыс
|
Физика
|
Күні :27.01.16ж
|
Сыныбы: 10Ә
|
|
Мұғалім:Абидоллаева.Г.Б
|
Сабақтың тақырыбы
|
Кулон заңы-электростатиканың негізгі заңы
|
Сілтеме
|
физика оқулығының әдістемесі
|
Сабақтың жабдығы
|
Интербелсенді тақта, флипчарт, слайдтар, суретті кестелер, қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер.
|
Жалпы мақсаттар
Оқыту нәтижесі
|
Мақсаты: Қозғалмайтын электр зарядтарының өзара әсерлесуін зерттеу және олар бағынатын заңды оқып үйрету. Кулон заңы ұғымын түсіндіру, оның техникалық және практикалық маңызымен таныстыру.
|
Күнделікті өмірмен байланыстыра алады, алған білімді өмірде пайдалана біледі және күнделікті кездесетін физикалық құбылыстар мен заңдылықтарды түсіне алады. Кулон заңына есептер шығара алады.
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау парақшасымен таныстыру
|
Уақыты
5 мин
|
Қызығушылығын ояту кезеңі
|
«Сиқырлы дөңгелек» әдісі арқылы топқа бөлу.
«Бәрі сенің қолыңда» аңызын айтып беру.
Ертеде бір данышпан өмір сүрген екен. Ол білмейтін нәрсе болмапты. Бір адам оны тексергісі келген екен. Алақанына бір көбелекті ұстап тұрып:
« Айтшы, данышпан, менің қолымда қандай көбелек: «тірі ме? әлде өлі ме?» деп сұрады. Ал өзі ішінен: « Тірі десе - мен оны өлтіре салам, ал өлі десе - онда жібере саламын». Данышпан ойланып тұрып: « Бәрі өзіңнің колыңда», - деп жауап беріпті. Оны қалай түсінесіңдер?
- Жақсы көңіл-күй адамның қолында
- Жақсы оқу - адамның қолында
- Жақсы өмір сүру - әр адамның өз қолында
- Отбасындағы татулық, бақытты өмір - әр адамның қолында.
- Қолымызды алып бір-бірімізге сәттілік тілейік.
1.Данышпан не деп жауап береді деп ойлайсыңдар?
2.Данышпанның орнында өздерің болсаңдар не істер едіңдер?
3.« Бәрі өзіңнің қолыңда» деген ойдың мағынасы не?
|
Оқушылар түстері бірдей дөңгелекке жазылған цифрлар бойынша топтарға бөлінеді.
Өз ойларын ортаға салу. Оқушылар бір-бірінің қолын алып жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады.
|
|
5 мин
|
Үй тапсырмасын пысықтау(ой қозғау стратегиясы)
|
«Ұлы физиктер» жасырын сұрақтар беру
Электр деген қай сөзден шыққан?
Электр зарядының қандай тегі бар?
Зарядтар қандай таңбамен белгіленеді?
Атом неден тұрады?
Атомды зерттеген кім?
Денелер неге электрленеді?
|
Оқушылар ауызша орындайды.Тақтадағы атақты ұлы ғалымдардың суреттерінен жасырын сұрақтарға жауап береді.
|
4 мин
|
Миға шабуыл
|
Сұрақ-жауап
а) Құрғақ шүберекпен айнаны сүрткенде қандай құбылыс болады? (шыны мен пластинка тозаңды және басқа ұсақ бөлшектерді өзіне тартады)
ә) Синтетикалық киімді шешкенде нені байқайсыңдар?( шытырлаған дыбыс ести аласыңдар, ал қараңғы бөлмеде тіпті жарқылды да байқайсыңдар)
б) Мысықты сипағанда нені байқайсыңдар? (шытырлаған дыбыстар естіледі)
в) тарақты алып құрғақ шашты тарағанда, содан кейін кішкене қағазды жақындатқанда нені байқадыңдар? (ұсақ қағаз қиындыларын өзіне тартатынын көресіңдер)
|
Оқушылар өмірмен байланыстырылған сұрақтарға жауап береді.
|
8 мин
|
Жаңа сабақ
|
Электростатиканың негізгі заңын эксперименттік түрде 1785ж Ш.О.Кулон ашты
q-заряд шамасы q=N*e
r-қашықтық
R-пропроционалдық коэффициент
|
|
|
|
4 мин
|
Сергіту сәті
|
Сергіту сәті
«Көңілді ойын» ойыны
|
Басына қағаз қойып оқушылар нұсқау бойынша сурет салады .
|
8 мин
|
Мағынаны тану
Есеп шығару
|
16-жаттығу
1.Оң 2*10-5 және 4,5*10-5 Кл зарядтары бар екі дене
бір-бірінен 1 м қашықтықта орналасқан.Егер олар тепе-теңдікте
болса,онда сынақ заряд үлкен зарядтан қандай
қашықтықта орналасқан? Жауабы: 0,6м
2.Теріс екі нүктелік заряд вакуумде бір-бірінен 48 см жерде орналасқан
және өзара 10-3Н күшпен әрекеттеседі. Әр зарядта қанша электрон бар? Жауабы: 1012
3.Суда бір-бірінен 3,3см қашықтықта орналасқан 0,66*10-7Кл және 1,1*10-3Кл екі заряд өзара қандай күшпен әрекеттеседі? Жауабы: 6*10 3Н
|
7 мин
|
Сабақты бекіту
|
Семантикалық карта
Тест тапсырмасы Ия,Жоқ
|
Оқушылар ия, жоқ тесті арқылы бірін-бірі тексереді.
|
1 мин
|
Үй тапсырмасы
|
Кулон заңы. 16-жаттығу 5,6
|
Оқушылар күнделіктеріне жазады
|
2 мин
|
Бағалау
|
БББ кестесі, өзін-өзі бағалау, бірін-бірі бағалау, жетондар арқылы бағалау,
«Бір ауыз сөйлем» арқылы
өз көңіл- күйлерін стикерге жазу.
|
Бағалау парақшасын толтырады
|
1 мин
|
Кері байланыс
|